vettingu

"Vettingu nuk mbaron me largimin nga sistemi. Do të ngrihen akuza penale"

Postuar në 09 Maj, 2018 11:19

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar dje në emisionin “Top-Show” se ajo që po ndodh në sistemin e drejtësisë është një revolucion. I pyetur për kolapsin që ka prodhuar vetting në Gjykatën Kushtetuese dhe për bllokimin e punës në Gjykatën e Lartë, Rama tha se kjo është një situatë e përkohshme  por e pashmangshme.

Është një revolucion brutal

tha Rama, sipas të cilit në situatën ku kishte hyrë vendi nuk kishte rrugë tjetër.

Ekskluzive/Vetting edhe për komunitetet fetare. Përjashtohet vetëm komuniteti katolik

Postuar në 04 Maj, 2018 01:48

Një grup deputetësh të Parlamentit Shqiptar pritet të paraqesin së shpejti një propozim që synn të shtrijë veprimin e procesit të vettingut edhe në radhët e besimeve fetare. Të para zakonisht larg situatave politike të ditës dhe të konsideruara si institucionet më të besueshme në vend, besimet fetare dhe kleri i “kanë shpëtuar” qoftë akuzave ashtu edhe vëmendjes. Mesa duket koha ka ardhur dhe dikush është kujtuar që filtri të veprojë edhe në këtë drejtim.

Vettingu fut në kolaps edhe shkollën e Magjistraturës

Postuar në 24 Mars, 2018 17:22

Shkolla e Magjistraturës rrezikon të mos pranojë studentë të vitit të parë për sezonin e ri arsmor. Kjo për shkak të vonesave në ngritjen Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë, të cilat përcaktojnë me ligj kuotat e pranimeve. Ngritja e këtyre dy organeve është e bllokuar, për aq kohë sa nuk ka përfunduar procesi i Vetting-ut në të cilëin do të kalojnë anëtarët e KLP e KLGJ.  Drejtori i shkollës së Mgjistraturës, Sokol Sadushi në një prononcim për TemA TV se në këto kushte nuk mund të bëhet konkursi i pranimit në shkollë.

Këshilltari i Kryeministrit: Radhën e ka Kontrolli i Lartë i Shtetit

Postuar në 26 Shkurt, 2018 11:24

Spartak Braho, këshilltar i kryeministri dhe një njeri i njohur i politikës dhe pushteteve në Shqipëri, publikon së fumdmi një opinion në gazetën “Dita”. Tema e opinionit është Vettingu. Sipas Brahos ky proces duhet të jetë vaksina për shtetin shqiptar. Pastrimi sipas tij, në kuptim të zbatimit të ligjit është madje dhe “qëllimi i mazhorancës socialiste progresiste”, ndërkohë që Braho e sheh procesin si të dobishëm për shumicën e shoqërisë.

Adriatik Llalla tërhiqet nga sistemi i drejtësisë

Postuar në 11 Shkurt, 2018 01:05

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është tërhequr nga e drejta e tij për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë si gjykatës në Gjykatën e Apelit.

Lajmi raportohet nga “ReportTv” që i ka marrë Llallës edhe një prononcim lidhur me kërkesën e bërë.

Kam depozituar një kërkesë për të mos qenë gjyqtar i Apelit", ka thënë Llalla.

Modestia e pakontrolluar e sistemit të drejtësisë

Postuar në 17 Janar, 2018 13:05

Ish-kryeprokurori i Arizonës, John Leonardon një nga 8 këshilltarët ndërkombëtar të procesit të Vetting-ut në Shqipëri përfshin jo vetëm gjyqtarët dhe prokurorët si kategorinë më të korruptuar, por edhe policinë. Në një intervistë për portalin amerikan Tucson.com ai thotë se Shqipëria ka “korrupsion të shfrenuar në shumë fusha: Policia, gjyqtarët, prokurorët”.

Shehi: Pse policët në Vetting dhe jo Kryeprokurori?

Postuar në 14 Dhjetor, 2017 19:31

Në kulmin e debatit mbi zgjedhjen e Kryeprokurorit, Dashamir Shehi i adresoi kryeministrit në parlament pyetjen përse kërkohet vetting për policët e thjeshtë dhe kur nuk kërkohet për Kryeprokurorin qoftë edhe atë të përkohshëm.

Sipas, tij reforma në drejtësi është zvarritur qëllimisht nga mazhoranca që sipas tij po ndjek politikën e batutave, një model i promovuar nga kryeministri në detyrë.

28 prokurorë e gjyqtarë nuk justifikojnë pasurinë

Postuar në 09 Dhjetor, 2017 10:12

Rreth 28 nga 68 prokurorët dhe gjyqtarët të parë, të cilët po i nënshtrohen procesit të Vetingut, nuk e kalojnë testin e justifikimit të pasurive me dokumentacion ligjor.

Gjetjet e shënuara nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive konsistojnë në mungesën e burimeve financiare të ligjshme për të justifikuar pasuritë, në fshehjen e pasurive, në deklarim të rremë të pasurive si dhe në situatën e konfliktit të interesit.

Xhafaj e nis nga metodika, skedar kombëtar për grupet kriminale

Postuar në 16 Nëntor, 2017 18:12

Gjatë diskutimeve për buxhetin në parlament ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj deklaroi se goditja e një grupi kriminal në Fier vetëm dy ditë më parë, është vetëm fillimi i këtij procesi që do vazhdojë dhe më me intensitet dhe vendosmëri në muajt në vijim.

Ai zbuloi se policia është duke përfunduar skedarin kombëtar të grupeve kriminale, personave me precedentë të rrezikshëm apo lidhjet mes tyre, duke lënë të kuptohet se ky skanim i elementëve kriminalë nuk ishte bërë më herët.

Nuk ka vetting para parasë. Dyshime serioze mbi prokurorin e Gjykatës së Hagës

Postuar në 06 Tetor, 2017 13:28

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve, Luis Moreno Ocampo është përfshirë në një skandal që e vendos atë përballë akuzave për korrupsion, konflikt interesi, mitmarrje etj., duke njollosur rëndë imazhin e këtij institucioni. Ocampo, një ish-avokat nga Argjentina, që nisi karrierën dhe mori emër pas proceseve të viteve ’80 kundër përfaqësuesve të Juntës ushtarake në vemdin e tij, drejtonte një zyrë me 300 punonjës, të cilët kishin për detyrë të kapnin dhe nxirrnin para drejtësisë njerëzit e kërkuar për krime kundër njerëzimit.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu