Rreth Nesh

Botues
Endri Meksi
Kryeredaktor
Skerdilajd Zaimi

Comments

Submitted by Prof.Dr.(Emerit... (not verified) on

Te dashur botues te ResPublica-s,

Ju pergezoj perzemersisht per botimin e shkrimit mbi ndarjen nga jeta te albanologut te shquar anglo-amerikan Eric P. Hamp.
Ju shpreh mirenjohjen e sinqerte per evidentimin e vlerave te verteta te kultures.

Submitted by pjer thomas (not verified) on

Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama dt; 22-03-2020
Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet "kriminale" te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç'vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
Me respekt Pjer Thomas

Submitted by Nje qytetar (not verified) on

Pershendetje.

Ka nje rradhe te madhe betonierash ne keto momente te Stadiumi Kombetar Air Albania.
Cfare po betonojne 8-9 muaj pas inagurimit.

Submitted by gac gjondrekaj (not verified) on

Me cfare shikova sot ju nuk zbatoni rregullat e njoura te shtypit.Vetem informim te paanshem.Kete nuk e plotesoni.jeni krejtesisht te anshem sic jam une,por qe mua me lejohet.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Portali juaj nuk ofron një version "mobil" ndërfaqeje për telefonët celularë dhe kjo është për t'u habitur. Një pjesë e mirë e lexuesve sot përdorin telefonët për leximin e lajmeve dhe faqja juaj është tmerrësisht e vështirë të shfletohet në celular. Shpresoj të reflektoni për këtë situatë dhe, në respekt të lexuesve tuaj, ta ndryshoni së afërmi gjendjen.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.