vettingu

"Objekti më i shtrenjtë, penda" - replikë me Përparim Kabon

Postuar në 26 Shtator, 2017 08:37

Situata faktike: Pyetja e parë: “Cili është objekti më i shtrenjtë që ke blerë?”

Përgjigja “Një penë ose pendë, bashkë me kallamarin e bojës”, madje kur fillova edhe ta shpjegoja vendin ku e kisha blerë dhe të bëja arsyetimin përse e vlerësoja atë objekt si më të shtrenjtin, personi që pyeste më ndërpreu, duke kaluar menjëherë te pyetja e dytë:

“Po sa kushtonte ajo pena me gjithë kallamarin?”.

Vendosa t’i them çmimin e tregut, “70 dollarë”.

Pyetësi, ndoshta i pakënaqur nga përgjigjet e pyetjes së parë, vazhdoi:

“Sa kushton makina juaj?”.

Drejt kastës së gjyqtarëve dhe prokurorëve

Postuar në 21 Shtator, 2017 09:00

Duhet shpresuar megjithë mend që reforma në drejtësi të japë rezultate, qoftë edhe duke u nisur nga masa e shpërblimeve që po mendohet të aplikohet për gjyqtarët dhe prokurorët që do të jenë në sistem. “Shqiptarja.com” shkruan sot se pas kërkesës këmbëngulëse të përfaqësuesve të SHBA-BE, përveçc rrogave të mira dhe priviligjeve,  gjyqtarët dhe prokurorët, të cilët do të kalojnë me sukses procesin e Vetingut do të kenë një shpërblim të shumëfishtë, të sigurt dhe afatgjatë.

Qeveria zvarrit komisionet e "Vetingut"

Postuar në 19 Shtator, 2017 16:32

Në ditën e dytë të punimeve të komisioneve parlamentare, kanë nisur edhe përplasjet e para. Qeveria nis zvarritjen e procedurave për krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë. Kërkon rishikim të strukturave të këtyre institucioneve. Ndërkohë deputetët kërkojnë garanci.

Ku shkoi "Policia që duam", institucioni "më i besueshëm"?

Postuar në 18 Shtator, 2017 16:30

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka shprehur sot falënderime për të gjithë ata që e kanë mbështetur në nisjen e procesit të vettingut në Policinë e Shtetit. Është në fakt një premtim i mbajtur i z. Xhafaj, i cili gjithësesi krijon një kakofoni me qëndrimet e deritanishme të qeverisë për këtë institucion.

Lajmërohet fshesa në polici

Postuar në 16 Shtator, 2017 13:37

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka firmosur urdhërin për Vettingun në radhët e Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave.

Sipas këtij urdhëri brenda vitit duhet të dorëzohet analiza e gjendjes aktuale si dhe hartimi i një pakete të plotë ligjore, për realizimin e këtij procesi dhe të ngrihen  strukturat që do të përgatisin procesin e verifikimit të pastërtisë së figurës, integritetit dhe aftësive profesionale të punonjësve të Policisë.

Shkelet Kushtetuta në zgjedhjen e kandidatëve për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit

Postuar në 10 Gusht, 2017 14:20

Afrim Krasniqi sjell sot në një shkrim që publikohet në gazetën “Panorama” shkeljet kushtetuese që po konsumohen në kuadër të reformës në drejtësi. Në dijeni është edhe Operaconi Ndërkombëtar i Monitorimit që është një si biçim policie morale në Shqipëri.

Shkruan Krasniqi:

Komisioni Ad-Hoc parlamentar për përzgjedhjen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka votuar dhe zgjedhur një emër, – Pal Shkambi. Zoti Shkambi ka qenë për vite më radhë kryetar i Partisë Popullore Kristiandemokrate. Ai është regjistruar së fundi (2015) edhe në zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Çfarë fshehin në hipoteka gjyqtarët dhe prokurorët?

Postuar në 09 Korrik, 2017 17:21

Nis zyrtarisht procesi i Vettingut për 775 gjyqtarë dhe prokurorë. Institucionet e administratës shtetërore kanë filluar punën për kontrollin e pasurive të punonjësve të institucioneve të drejtësisë, të cilët do të verifikohen nëse kanë bërë deklarime të sakta të pronave të regjistruara dhe parave që kanë në bankë.

Ambasada amerikane: Ankimimi i vettingut, përpjekje e re për të mbrojtur korrupsionin në drejtësi

Postuar në 12 Qershor, 2017 20:58

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar sot përmes një deklarate të posaçme kundër përpjekjeve ankimuese për vettingun, iniciuar së fundmi nga pjesë të gjyqësorit.

Mbështetje nga BE-ja për marrëveshjen Rama - Basha

Postuar në 09 Qershor, 2017 16:53

Marrëveshja Rama – Basha, cilido qoftë qëllimi dhe përmbajtja reale e saj, është vlerësuar nga zyrtarë të BE-së. Sipas raportimeve të Tv Klan, Kryetarja e delegacionit të komisionit parlamentar të MSA – së, BE – Shqipëri, Monica Macovei, e cilëson marrëveshjen si të rëndësishme në ecjen përpara të vendit në integrimin drejt BE-së.

"U miratua vettingu. Moment fantastik në jetën time"

Postuar në 22 Maj, 2017 23:30

Kryeministri Edi Rama duket se e ka përjetim unik në jetën e vet miratimin e vettingut.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu