vettingu

Vizion Plus insinuon përjashtimin e deputetit Alket Hyseni nga Grupi Parlamentar i PS-së(video)

Postuar në 26 Shtator, 2018 16:22

Vettingu i politikë/Duhet reformë kushtetuese, krijim i Senatit dhe zgjedhje e Presidentit nga populli

Postuar në 24 Shtator, 2018 19:13

Juristi Çlirim Gjata ka deklaruar në studion e TemaTv se vettingu në politikë që të ketë sukses duhet të shoqërohet me reformë kushtetuese, një sistem të ri zgjedhor, krijimin e Senatit dhe kalimin drejt një Republike me zgjedhjen e Presidentit nga populli.

Sipas Gjatës, SPAK-u duhet të hetojë për pasuritë e evidentuara si të pajustifikuara nga vetting, meqenëse aktualisht ky I fundit penalizon duke amnistuar gjykatës dhe prokuorë që thjesht largohen nga detyra.

Intervista e plotë(pjesa për vettingun minuta 11:33):

Lustracioni dhe vettingu në media janë domosdoshmëri

Postuar në 18 Shtator, 2018 17:03

Ka një debat online mes deputetit të PD-së, Myslim Murrizi dhe gazetarit Mentor Kikia. Shkak është bërë një mesazh në Facebook i Kikisë për një operacion në Rremas të Divjakës, që sipas deputetit ka qenë një shfaqje e panevojshme e brutalitetit të policisë. Etiketimet e tij për policinë, e kanë shokuar gazetarin që ka hedhur ca rreshta për këtë temë.

Sot deputeti Murrizi ka lëshuar batarenë e radhës, po në Facebook, duke akuzuar gazetarin në fjalë direkt:

Njësoj si Edi Rama në opozitë, Basha: Do anullojmë konçesionin e rrugës Durrës-Kukës

Postuar në 18 Shtator, 2018 13:40

Sot kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se do të anullojë konçesionin e rrugës Durrës-Kukës dhe se me ardhjen në pushtet do ta hetojë atë.

Basha u ka bërë thirrje qytetarëve që të ngrihen dhe të protestojnë me të gjitha mënyrat, ndërkohë që brenda PD-së ka spekullime se lidershipi I saj e ka braktisur protestën dhe ka rënë dakord me kompaninë që ka fituar konçesionin që në prill-maj.

Nuk është vettingu i Bashës që frikëson, por prishja e Pazarit brenda PS-së

Postuar në 09 Shtator, 2018 16:19

Lulzim Basha ka propozuar së fundmi një nismë të re për vettingun e politikës. Ndonëse drafti nuk shihet i publikuar në faqen e Parlamentit, kreu i PD-së thotë se ai është depozituar si projektligj dhe synon pastrimin e politikës.

Ligji që ne sapo kemi dorëzuar në Kuvendin e Shqipërisë  është i thjeshtë dhe i qartë, ai ka për qëllim që ministri i policisë të mos ketë lidhje me krimin, Ministri i Drejtësisë të mos ketë lidhje me krimin dhe mbi të gjitha, kryeministri i vendit të mos ketë lidhje me krimin

Gjykim, jo Vetting për politikën

Postuar në 08 Shtator, 2018 12:59

Sot politika shqiptare po propozon vettingun për veten. Pasi nxori në shitje të gjithë shërbyesit e vet në gjyqësor dhe prokurori, politika shqiptare po shpenzon edhe shpresën e fundit që ushqehet nga populizmi: Vettingu. Pastrimi radhëve të saj përmes largimit. Ne e shohim sesi gjyqtarë të korruptuar sot dalin nga sistemi pse nuk justifikojnë pasurinë, por askush prej tyre nuk ndëshkohet penalisht për këtë shkelje. Askush prej tyre nuk gjykohet sesi korrupsioni nga sjellë implikime në hetime, në vendime gjyqësore.

Katastrofa në Drejtësi dhe Vetingu

Postuar në 22 Gusht, 2018 14:44

Është e nevojshme të themi që në fillim se, shkrimi ka të bëjë vetëm për gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar dhe jo edhe për Gjykatën dhe Prokurorinë si organe. Brenda kornizave të këtij shkrimi do të mundohem të trajtoj shkaqet më kryesore, që sollën situatën dramatike të katastrofës në drejtësinë shqiptare dhe rikthimin e kësaj të fundit, me anë të vetingut, nën udhëheqjen dhe sigurinë e ndërkombëtarëve, me amerikanin në krye.

Dritëhije mbi Hallunajn, konfirmohet Prokurori i Tahirit

Postuar në 02 Gusht, 2018 12:50

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokurorin e Krimeve të Rënda, njëherësh zv.drejtues i kësaj prokurorie, Gentjan Osmani.Ky i fundit ka qenë pjesë e treshes së prokurorëve, që iu drejtuan vitin që shkoi Kuvendit për arrestimin e Tahirit.

Gjatë seancës dëgjimore që u mbajt dy ditë më parë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi probleme me blerjen e një apartamenti  në vitin 2009.

Mbahu Admir se nuk ke bërë gjë!

Postuar në 10 Korrik, 2018 18:19

Sot anëtari i Gjykatës së Lartë Admir Thanza ka qenë në qendër të vëmendjes me deklarimin e tij për një vjedhje në Itali që sipas tij  ka bërë për të mbuluar një akt për të cilin akuzohej i nipi, por që në fakt sipas tij e kishte kryer ish-kunata. 

Anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje në Itali

Postuar në 10 Korrik, 2018 11:25

Admir Thanza, anëtar i Gjykates së Lartë rrezikon të mos e kalojë vettingun. Ai nuk justifikon pasurinë e tij dhe për më tepër rezulton të ketë qenë i dënuar në Itali për vjedhje të kryer në bashkëpunim. Nga gjetjet e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Thanza është dënuar në vitin 1999 me 40 ditë burg nga autoritetet italiane, dënim që më pas i është pezulluar.

Këtë vendim ai e ka fshehur, ndërsa rezulton me probleme edhe me pastërtinë e figurës pasi ka patur kontakte me njerëz me precedentë penalë.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu