vettingu

Dritëhije mbi Hallunajn, konfirmohet Prokurori i Tahirit

Postuar në 02 Gusht, 2018 12:50

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokurorin e Krimeve të Rënda, njëherësh zv.drejtues i kësaj prokurorie, Gentjan Osmani.Ky i fundit ka qenë pjesë e treshes së prokurorëve, që iu drejtuan vitin që shkoi Kuvendit për arrestimin e Tahirit.

Gjatë seancës dëgjimore që u mbajt dy ditë më parë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi probleme me blerjen e një apartamenti  në vitin 2009.

Mbahu Admir se nuk ke bërë gjë!

Postuar në 10 Korrik, 2018 18:19

Sot anëtari i Gjykatës së Lartë Admir Thanza ka qenë në qendër të vëmendjes me deklarimin e tij për një vjedhje në Itali që sipas tij  ka bërë për të mbuluar një akt për të cilin akuzohej i nipi, por që në fakt sipas tij e kishte kryer ish-kunata. 

Anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje në Itali

Postuar në 10 Korrik, 2018 11:25

Admir Thanza, anëtar i Gjykates së Lartë rrezikon të mos e kalojë vettingun. Ai nuk justifikon pasurinë e tij dhe për më tepër rezulton të ketë qenë i dënuar në Itali për vjedhje të kryer në bashkëpunim. Nga gjetjet e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Thanza është dënuar në vitin 1999 me 40 ditë burg nga autoritetet italiane, dënim që më pas i është pezulluar.

Këtë vendim ai e ka fshehur, ndërsa rezulton me probleme edhe me pastërtinë e figurës pasi ka patur kontakte me njerëz me precedentë penalë.

"Vettingu nuk mbaron me largimin nga sistemi. Do të ngrihen akuza penale"

Postuar në 09 Maj, 2018 11:19

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar dje në emisionin “Top-Show” se ajo që po ndodh në sistemin e drejtësisë është një revolucion. I pyetur për kolapsin që ka prodhuar vetting në Gjykatën Kushtetuese dhe për bllokimin e punës në Gjykatën e Lartë, Rama tha se kjo është një situatë e përkohshme  por e pashmangshme.

Është një revolucion brutal

tha Rama, sipas të cilit në situatën ku kishte hyrë vendi nuk kishte rrugë tjetër.

Ekskluzive/Vetting edhe për komunitetet fetare. Përjashtohet vetëm komuniteti katolik

Postuar në 04 Maj, 2018 01:48

Një grup deputetësh të Parlamentit Shqiptar pritet të paraqesin së shpejti një propozim që synn të shtrijë veprimin e procesit të vettingut edhe në radhët e besimeve fetare. Të para zakonisht larg situatave politike të ditës dhe të konsideruara si institucionet më të besueshme në vend, besimet fetare dhe kleri i “kanë shpëtuar” qoftë akuzave ashtu edhe vëmendjes. Mesa duket koha ka ardhur dhe dikush është kujtuar që filtri të veprojë edhe në këtë drejtim.

Vettingu fut në kolaps edhe shkollën e Magjistraturës

Postuar në 24 Mars, 2018 17:22

Shkolla e Magjistraturës rrezikon të mos pranojë studentë të vitit të parë për sezonin e ri arsmor. Kjo për shkak të vonesave në ngritjen Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë, të cilat përcaktojnë me ligj kuotat e pranimeve. Ngritja e këtyre dy organeve është e bllokuar, për aq kohë sa nuk ka përfunduar procesi i Vetting-ut në të cilëin do të kalojnë anëtarët e KLP e KLGJ.  Drejtori i shkollës së Mgjistraturës, Sokol Sadushi në një prononcim për TemA TV se në këto kushte nuk mund të bëhet konkursi i pranimit në shkollë.

Këshilltari i Kryeministrit: Radhën e ka Kontrolli i Lartë i Shtetit

Postuar në 26 Shkurt, 2018 11:24

Spartak Braho, këshilltar i kryeministri dhe një njeri i njohur i politikës dhe pushteteve në Shqipëri, publikon së fumdmi një opinion në gazetën “Dita”. Tema e opinionit është Vettingu. Sipas Brahos ky proces duhet të jetë vaksina për shtetin shqiptar. Pastrimi sipas tij, në kuptim të zbatimit të ligjit është madje dhe “qëllimi i mazhorancës socialiste progresiste”, ndërkohë që Braho e sheh procesin si të dobishëm për shumicën e shoqërisë.

Adriatik Llalla tërhiqet nga sistemi i drejtësisë

Postuar në 11 Shkurt, 2018 01:05

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është tërhequr nga e drejta e tij për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë si gjykatës në Gjykatën e Apelit.

Lajmi raportohet nga “ReportTv” që i ka marrë Llallës edhe një prononcim lidhur me kërkesën e bërë.

Kam depozituar një kërkesë për të mos qenë gjyqtar i Apelit", ka thënë Llalla.

Modestia e pakontrolluar e sistemit të drejtësisë

Postuar në 17 Janar, 2018 13:05

Ish-kryeprokurori i Arizonës, John Leonardon një nga 8 këshilltarët ndërkombëtar të procesit të Vetting-ut në Shqipëri përfshin jo vetëm gjyqtarët dhe prokurorët si kategorinë më të korruptuar, por edhe policinë. Në një intervistë për portalin amerikan Tucson.com ai thotë se Shqipëria ka “korrupsion të shfrenuar në shumë fusha: Policia, gjyqtarët, prokurorët”.

Shehi: Pse policët në Vetting dhe jo Kryeprokurori?

Postuar në 14 Dhjetor, 2017 19:31

Në kulmin e debatit mbi zgjedhjen e Kryeprokurorit, Dashamir Shehi i adresoi kryeministrit në parlament pyetjen përse kërkohet vetting për policët e thjeshtë dhe kur nuk kërkohet për Kryeprokurorin qoftë edhe atë të përkohshëm.

Sipas, tij reforma në drejtësi është zvarritur qëllimisht nga mazhoranca që sipas tij po ndjek politikën e batutave, një model i promovuar nga kryeministri në detyrë.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu