vettingu

1 milionë vota për ta lënë Shqipërinë siç ishte  

Postuar në 11 Maj, 2017 13:35

Gënjeshtra dhe demagogjia po infektojnë keq klimën politike në Shqipëri, të cilën media nuk duket se po e administron dot në pasqyrim. Për çdo takim, çdo lëvizje, çdo fjalë, ndoënse me tekst dhe vizibilitet të njëjtë për të gjithë, tituj të ndryshëm, lexime të njëashme dhe theksime të posaçme tentojnë të tërheqin vëmendjen aty ku është interesi I njërës palë. P.sh paketa e McAllister do të duhet të raportohej njësoj pasi përmbajtja e saj ishte e rëndësishme dhe shumë e pranueshme.

Vota unanime për presidentin e Çadrës*

Postuar në 03 Maj, 2017 15:24

Hise do të thotë: pjesë që të takon me të drejtën e Zotit. 
(Hesapet që shpërfillin moralin, kudo mund të çojnë, por asnjëherë nuk janë rruga e sigurtë drejt një reforme për drejtësi.)

Vettingu, kusht i pushtetit, jo i ndërkombëtarëve

Postuar në 02 Maj, 2017 21:24

Joseph Daul, zv. President i PPE-së dhe Johannes Hahn, Komisioneri për Negociatat e Zgjerimit dhe Fqinjësisë në Bashkimin Evropian, kanë zhvilluar sot një videokonferencë me Grupin Parlamentar të Partisë Demokratike.

 Videokonferenca përbën akt të pastër ndërmjetësimi dhe presioni ndaj PD-së të cilës i kërkohet të shmangë bojkotin e zgjedhjeve dhe të miratojë paketën e McAllister, e cila siç u tha para disa ditësh kur politikani gjerman ishte në Tiranë parashikonte:

Oferta e Kryeministrit: Votoni vettingun kundrejt hyrjes në zgjedhje jashtë afateve!

Postuar në 20 Prill, 2017 22:59

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një postim që e quan “Shënimi i ditës”. Në këtë shënim, ai zbardh një ofertë shkëmbimi për shtyrjen e afateve të regjistrimit të PD-së në zgjedhje që përfundon me listat e kandidataëve më 29 prill. Sipas Ramës ky shkëmbim është votimi i vettingut.

PS-LSI ngjishen në një karrige. Miratohen kandidatët për vettingun, rrëzohet PDIU

Postuar në 11 Prill, 2017 21:16

Ulsi Manja i PS-së, Vasilika Hysi e PS-së, Luan Rama i LSI-së janë tre emrat e shumicës parlamentare për komisionin ad hoc për vettingun. Shpëtim Idrizi i PDIU-së nuk është miratuar duke u bllokuar qëllimisht me 50 abstenime. Siç mund të merret me mend, pas 35 milionëshit të sotshëm për rrugën Tiranë-Elbasan, kryeministri ka qenë i qartë kur duke rrëzuar idrizin ka pasuruar ofertën për LSI-në e cila është regjistruar për në zgjedhje, merr pjesë në komsionet e vettingut, bën si opozitare dhe del edhe si konstruktive.

Ka një zgjidhje për Vetting-un

Postuar në 11 Mars, 2017 21:03

Vettingu është i barazvlefshëm me një Shqipëri të re, pa gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar, pa zyrtarë dhe funksionarë të pandëshkueshëm, me drejtësi të painkriminuar, me shtet të drejtë dhe garant të investimeve të huaja. Me pak fjalë një Republikë e re siç pëlqen ta quajë opozita dhe siç na thotë përditë qeveria.

Rroftë Lul Basha, kryeministri i Çadrës së Ilirit!

Postuar në 07 Mars, 2017 18:47

Pas shtyrjes që Parlamenti i bëri dje afatit edhe me një javë tjetër për ngritjen e komisoneve të OMN-së, i bie që Vettingu të fillojë pas 18 Qershorit... Dmth, nëse zgjedhjet nuk shtyhen, por shkohet në to pa përfunduar Vettingu, kusarët që kanë vjedhur e vrarë mund të amnistohen të gjithë... "Çadra Anti-Vetting", falë edhe kulturës sonë mjerane të protestës, duket se po funksionon...

Peticioni i Vetting-ut, sa gjysma e firmave për referendumin e mbetjeve

Postuar në 04 Mars, 2017 17:42

“Ka një vullnet mbarëpopullor, të shprehur në të gjitha format, edhe përmes kësaj forme, me një nisëm të shoqërisë civile që Partia Socialiste e mbështet plotësisht dhe fuqimisht, në funksion të çlirimit të këtij vendi nga diktatura e korrupsionit dhe e kriminalitetit në sistemin e drejtësisë. Është një diktaturë që “de fato” ka bërë shumë viktima në këto 20 e kusur vite dhe të cilës i ka ardhur fundi, falë kësaj reforme jetike, transformuese dhe shtetndërtuese”.

Po ju keni ndonjë përgjegjësi z. Kryeministër?

Postuar në 28 Shkurt, 2017 16:05

Kryeministri i vendit Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me sipërmarrës në Shqipëri me të cilët ka ndarë qëndrimin e tij për nevojën e reformës në drejtësi e sidomos miratimin e vettingut. Rama ka sjellë disa shembuj të vendimeve të gjykatave për kthimin e pronave, të bëra tanimë të njohura edhe më parë, duke sugjeruar se vendimmarrjet skandaloze të gjykatave, në tejkalim madje edhe të pretendimeve të kërkuesve provojnë nevojën e pastrimit të sistemit.

Erion Veliaj, një karikaturë për vetingun

Postuar në 28 Shkurt, 2017 12:38

Qeveria Rama po e kthen me shpejtësi në karikaturë edhe një argument, relativisht të qëndrueshëm, me anë të të cilit mund t’i kundërpërgjigjej protestës maratonë të opozitës: Vetingun. Teza se opozita po e përdor protestën për të bllokuar vetingun, pavarësisht se PD është e qartë në kërkesën e saj të vetme për zgjedhje të lira, hap debat dhe madje ngre edhe dyshime te të cilat ia vlen të ndalet.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu