vettingu

Opera me dy akte dhe arsyet pse Edi Rama bërtet Vettingu Vettingu..

Postuar në 28 Shkurt, 2017 11:20

Gjysma e qeverisë është kapur pas Vetting-ut dhe në veçanti dy ministra, kryeministri dhe kryetari i bashkisë së Tiranës janë katër komisarët e retorikës të amplifikuar për barazi e drejtësi sidomos pas presionit që ka provokuar protesta e opozitës.  Përpos disa shifrave dhe inagurimeve që janë lënë për në qershor, kryeministri ka gjetur flamurin e radhës për t'i rokanisur kokën publikut se është Vettingu që e ka penguar të ketë rezultate në qeverisje. 

Vettingu i shprehur thjesht dhe qartë

Postuar në 28 Shkurt, 2017 09:26

Gazeta “Shekulli” i ka marrë një intervistë Taulant Balliut, i njohur si Cikja, anëtar i bandës së Dritan Kateshit në vitin 1997. Ai akuzohet dhe është dënuar me burgim të përjetshëm për vrajse, por në burg është shndërruar në besimtar. Madje ka shkruar edhe 9 libra siç shprehet, për të cilët nuk gjen lekë për t’i botuar. Në burgun e Peqinit funksionon një xhami ku personi në fjalë kryen ritet e një besimtari, duke zbuluar penetrimin e fesë në mjediset e kufizimit të lirisë në Shqipërisë.

Shqiptarët e mirë duan të dinë për vdekjet në landfille dhe për autorët e falsifikimit të firmave

Postuar në 26 Shkurt, 2017 12:46

Ka dalë në dritë së fundmi një peticion për reformën në drejtësi. Pas tyre qëndrojnë 50 subjekte të së ashtuquajturës shoqëri civile që kanë iniciuar kështu një protestë të vetën kundër opozitës. Ky është thelbi i një peticioni të porositur i cili vjen e bëhet më qesharak në kushtet kur pjesa më e madhe e ligjeve janë miratuar. 
Për të plotësuar teatralitetin e kësaj nisme në veprim është hedhur edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Ejon Veliaj. 

Shteti i "masave të jashtëzakonshme" nuk është e ardhmja për shqiptarët

Postuar në 18 Shkurt, 2017 10:29

Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u duket esé. “Ernst Fraenkel, Shteti i dyfishtë – Një kontribut në teorinë e diktaturës”, New York 2010 (Oxford University Press): është një vepër e hershme, e botuar për së pari më 1941 jashtë Gjermanisë, pikërisht kur regjimi nazist i Rajhut të Tretë ndodhej në pikun e vet. Mirëpo ajo ribotohet dendur dhe në shumë gjuhë, sepse vlerësohet ndër referencat më të domosdoshme, si vepër që zbuloi dhe e shpalli sheshit se qysh lind e instalohet një diktaturë.

Vettingu, mes dënimit politik të Fatos Nanos dhe refuzimit të një vize amerikane

Postuar në 11 Shkurt, 2017 17:08

Sot gazeta “Tema” publikon një intervistë me Fatos Dervishin, ish-zv.prokuror i Përgjithshëm gjatë viteve 1994-1998. Dervishi është i njohur për opinionin pasi ai ishte pjesë e hetimit të Fatos Nano, i cili u arrestua në korrik të vitit 1993 nën akuzën e korrupsionit. Po kështu z. Dervishi ka qenë pjesë e akuzës për çështjen “Arsidi” dhe atë të minoritarëve për të ikur drejt SHBA-së në vitin 1998. Z. Dervishi bën me dije në këtë intervistë se ai synon të jetë pjesë e Prokurorisë Speciale, apo Byrosë Kombëtare të Hetimit, që do të godasin korrupsionin.

A do të vazhdojë angazhimi i SHBA-së për reformën në drejtësi?

Postuar në 26 Janar, 2017 18:20

Ambasada amerikane në Tiranë ka përsëritur sot mesazhet për përmbylljen e procesit të vettingut në gjyqësor dhe prokurorinë shqiptare duke njoftuar se për disa prej tyre ka refuzuar vizën hyrëse për në SHBA.

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka revokuar vizat jo-emigruese për disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë pasi ka dalë në përfundimin që këta zyrtarë nuk kualifikohen për këto viza.  Për shkak se të dhënat e vizave janë konfindenciale sipas ligjit të Shteteve të Bashkuara, ne nuk mund të komentojmë mbi raste individuale.

Mos e shani më Sigurimin e Shtetit

Postuar në 25 Dhjetor, 2016 13:45

Të gjithë besoj e dimë atë rrëfenjën biblike të djalit plangprishës. E cila në thelbin e vet na tregon detyrat e një babai që kalojnë nga durimi, maturia, drejtësia që shkon përtej inatit dhe në fund filozofia e saj që na thotë se që ta mbash shtëpinë bashkë, duhet të gëlltisësh disa gjëra. Por ajo na thotë edhe se asnjë baba, asnjë prind, nuk mund të detyrojë fëmijën që të bëjë zgjedhjet që ai do. Ti mund të predikosh gjithfarë gjërash, e sërish fëmija yt të marrë rrugë tjetër.

Vettingu si kano(a)çe për stacionin BE

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 17:51

Edi po feston. I shkoi gripi që e kishte zënë para disa ditësh. Po del fotografi, po këndon, po bërtet, po jep leksione, është optimist, po bën llogaritë, po hedh kunja. Vettingu kaloi, Kushtetuesja hapi rrugën e çlirimit. Pallati i Drejtësisë do pastrohet, me siguri nga të korruptuarit, për të rilindur edhe ai siç lindi qeverisja. Apo ndoshta për t’u dhënë me konçesion prurësit më të parë, me kundërvleftë disa punësime miqsh e shokësh.

Vettingu, Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e PD-së

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 13:38

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Partisë Demokratike për shpalljen si antikushtetues të ligjit të Vettingut. Disa media raportojnë se dy gjyqtarë kanë votuar pro kërkesës, ndërkohë që gjashtë të tjerë kundër. Do të duhet pritur zbardhja e vendimit për të sqaruar argumentet, por me hyrjen në fuqi të ligjit, merr fund një debat i zgjatur që ka ngarkuar me teprica edhe vlerën e vërtetë të një ligji të tillë. 

Shansi për eksperimentin gjerman

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 20:35

Michael Roth, ministri i gjerman i Shtetit për Çështjet e Europës i ka dhënë sot një intervistë të shkurtër Top-Channel. AI është pyetur për “qëndrimin e Gjermanisë në Këshillin e Ministrave të Jashtëm”, aty ku Shqipërisë iu tha “jo” dhe në këtë kuadër Roth e ka ndihmuar qeverinë shqiptare duke ia lënë fajin Austrisë.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu