vettingu

Në samitin e BE flitet për kushte dhe datë negociatash në 2018. Ndoshta një nga arsyet që Rama u kthye me “turinj të varur” nga Berlini

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 11:47

Teksa në Shqipëri ka hedhur rrënjë debati nëse batimi i Ligjit të Vetting-ut ky është i vetmi kusht për hapjen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë në Bruksel panorama është akoma më e ngarkuar. Në Tiranë entusiazmi për negociatat ka rënë, ndoshta sepse zyrtarisht është mësuar se nuk do të ketë dritë jeshile për Shqipërinë, dhe kjo qëkurse kryeministri u kthye me “turinj të varur” nga Berlini.

Reagim nervoz i BE-së për akuzat e PD-së ndaj Euralius: Përgjegjësinë e përkthimeve e kanë institucionet shqiptare

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 18:22

Me një nervozizëm të dukshëm Bashkimi Europian ka reaguar ndaj pretendimeve të Partisë Demokratike për gabime të qëllimshme në përkthimin e Ligjit të Vetting-ut nga misioni Eralius. Zëdhënësja për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë e BE-së dhe për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatave të Zgjerimit, Marija Kocijançiç ka përcjellë qëndrimin e  Brukselit ku thuhet se për përkthimin e dokumentacionit që u dërgohet palëve të treta jashtë vendit u lihet përgjegjësia institucioneve shqiptare.

Kush po luan me Vettingun? Përkthimi jo i saktë i draftit, përgjegjësi apo lojë e EURALIUS? Lajme se kreu i misionit, Deville, është tërhequr nga Shqipëria

Postuar në 01 Dhjetor, 2016 16:34

Televizioni Klan ka akuzuar sot publikisht misionin Euralius si autor të përkthimit të keq të draftit për Vettingun, i cili iu dërgua Komisionit të Venecias. Në një kronikë ku në foto shfaqej kryesuesi Rainer Deville, televizioni kombëtar “Klan” nënvizonte ndër të tjera se “është provuar zyrtarisht se misioni që asiston vendin tonë në Konsolidimin e Sistemit të Drejtësisë është autori i përkthimit të gabuar të ligjit të Vettingu-t që i është dërguar Komisionit të Venecias nga Gjykata Kushtetuese”.

PS-ja, e interesuar për alibi/Nuk ka nevojë për Pazar për Vettingun – rasti i numrave IMEI flet qartë

Postuar në 30 Nëntor, 2016 11:45

Për ata që duan të kuptojnë hallin ku e fut veten Edi Rama dhe mënyrën sesi do të dalë prej tij, lexoni atë që thotë Taulant Balla, ose Fatmir Xhafaj. I pari të bën edhe të qeshësh, kurse i dyti, të vdesësh së qeshuri. Pasi si jurist, ish-ministër I Drejtësisë dhe kryetar i Komisionit të Ligjeve, disa kapërcime nuk gëlltiten kaq kollaj kur i thotë z. Xhafaj që "i di gjërat mirë". 

Propozimi i PD-së: Zgjidhje për Vettingun qysh tani duke respektuar Kushtetutën

Postuar në 29 Nëntor, 2016 14:32

Loja e qeverisë me kartën e Vettingut si kushtëzim i pakapërcyeshëm për hapjen e negociatave ka ardhur në fund. Sot kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar gatishmërinë e kësaj force për të shqyrtuar dhe amenduar ligjin përpara se këtë ta bëjë Gjykata Kushtetuese.

Pas dushit të ftohtë në Berlin, qeveria del me një variant të ri: Nuk ka rëndësi data për hapjen e negociatave (Video)

Postuar në 29 Nëntor, 2016 11:20

Një ditë pas vizitës së kryeministrit Rama në Gjermani, ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka dalë në një konferencë për të bërë publike rezultatet e vizitës. Ajo tha se publikut nuk mund t’i thuhet se çfarë kanë biseduar Rama e Merkel, por e rëndësishme sipas ministres është mbështetja e Gjermanisë.

Asgjë e re nga Fronti i Perëndimit. Edhe kancelarja Merkel përgënjeshtron kryeministrin, Vettingu nuk është i vetmi kusht për hapjen e negociatave

Postuar në 28 Nëntor, 2016 17:38

"Asgjë e re nga fronti i Perëndimit"! Kështu mund të pëkufizohet vizita e kryeministrit Rama në Berlin. Në një konferencë ku nuk u lejuan pyetjet e gazetarëve, (ende e paqartë me kërkesë të cilës palë), Shqipëria nuk mori lajmin e shumëpritur për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Euorpian dhe aq më tepër kancelarja Merkel nuk përgënjeshtroi deklaratat e  kreut të grupit parlamentar CDU-CSU, Gynter Kirshbaum bërë në Tiranë për një listë me kushte që duhen përmbushur përpara se Brukseli të hapë dritën jeshile për negociatat.

Debatet në Gjykatën Kushtetuese, Vladimir Kristo: Koha të reformohet sistemi politik. Po bëhen eksperimente me të drejtat e njeriut

Postuar në 22 Nëntor, 2016 15:18

Rrëzimi sot nga Gjykata Kushtetuese i kërkesës së deputetit socialist Pandeli Majko për heqjen e pezullimit të Vettingut, është shoqëruar edhe me një përballje opinioni mbi nevojën e reformës në drejtësi në tërësi dhe mënyrës si është realizuar ajo nga shumica qeverisëse. Kjo pasi vettingu në tërësi mban vulën e qeverisë dhe të dy selive diplomatike kryesore në Tiranë që u investuan në imponimin e një ligji të tillë. Më poshtë disa nga diskutimet e zhvilluara në seancën e sotme në Gjykatën Kushtetuese ku spikat opinioni i Vladimir Kristos për nevojën e pastrimit të sistemit politik:

Alarmohet PD, e kanë përjashtuar nga Komisioni i Autoritetit të Hapjes së Dosjeve. Spaho: I besuam marrëveshjes verbale me Taulant Ballën

Postuar në 15 Nëntor, 2016 12:43

Partia Demokratike deklaroi sot se është përjashtuar nga përfaqësimi në Komisionin e Autoritetit të Hapjes së Dosjeve  që  do të bëjë jo vetëm verifikimin e dosjeve të së kaluarës diktatoriale, por edhe verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në lidhje me të shkuarën komuniste, pjesë e procedurës që parashikon Ligji i Vetting-ut.

Unioni i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në linjë me PD, ankohet në Kushtetuese për Vetting-un

Postuar në 15 Nëntor, 2016 11:01

Teksa qeveria është në pritje të një vendimi nga Gjykata Kushtetuese për Ligjin e Vetting-ut, si parakusht për të fituar çeljen e negociatave të anëtarësimit me BE, është Unioni i Gjyqtarëve që ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese kundërshtitë e tij për ligjin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Pages

Subscribe to RSS - vettingu