takimi

Reforma në Drejtësi, PD: Ka vetëm një arbitër, Komisioni i Venecias

Postuar në 12 Qershor, 2016 22:17

Kryetari i Partisë Demokratike ka dalë me një deklaratë për shtyp pas takimit me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta. Ndërkohë që ky i fundit ka përsëritur se i kishte dhënë garanci Bashës për një “reformë legjitime”, vetë kryetari i PD-së ka sqaruar nëpër rreshta edhe qëndrimin ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Tha Basha ndër të tjera, duke iu referuar raportit final të Komisionit të Venecias: “Paragrafi 88.

Negociata të reja me opozitën

Postuar në 12 Qershor, 2016 14:53

Ka përfunduar takimi mes kryetarit të Kuvendit Ilir Meta dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Pas tij, Ilir Meta konfirmoi vijimin e dialogut si e vetmja mënyrë për të miratuar reformën në drejtësi, çka lë pas si opsion pa të ardhme, deklaratën e kryeministrit në Parlament, drejtuar opozitës se “nuk ju presim më”. “Z. Basha shprehu angazhimin e opozitës për miratimin sa më parë të reformës dhe më njohu me të njëjtën çështje parimore që ndan palët, atë të formulës së zgjedhjes së institucioneve të reja, e cila sipas opozitës duhet të bëhet me rekomandimin 88.

Kotzias: Bisedova për 1 orë me Ramën, nuk ma përmendi çështjen çame

Postuar në 08 Qershor, 2016 10:05

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias komentoi për mediat greke vizitën dy ditore në Tiranë. Ai u shpreh optimist për të ardhmen e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe zgjidhjen e çështjeve të mbetua pezull, ndërsa tonet e theksuara për çështjen çame i quajti retorikë të brendshme të politikës shqiptare për nevoja elektorale.

Politika shqiptare me teza të njëjta para palës greke. PD-ja shmang përmendjen e çështjes së kufirit detar

Postuar në 07 Qershor, 2016 20:09

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, mbyll sot një nga vizitat më të rëndësishme në Shqipëri. Ai ka qëndruar dy ditë dhe është takuar me të gjkthë drejtuesit kryesorë politikë e institucionalë në Shqipëri. Kotzias ka pranuar të flasë për çamët, por jo për një çështje “Çame”, ka diskutuar në një takim në universitet, ka prekur marrëdhëniet dypalëshe me homologun e tij, kryeministrin dhe Presidentin. Mbetet për t’u parë se çfarë hapash do të hidhen nga të dyja vendet për të zgjidhur ndonjë nga çështjet e konsideruara si probleme.

Axhendës së Kotzias i shtohet takimi me Ramën, mediat greke akuzojnë kryeministrin shqiptar se nxiti protestat e çamëve

Postuar në 06 Qershor, 2016 19:17

Mediat kryesore greke kanë veçuar nga vizita e ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias në Tiranë, angazhimin e dy shefave të diplomacive respektive për zgjidhjen e gjithë problemeve në marrëdhëniet dypalëshe. Ndërkohë kanë bërë të ditur edhe se në programin e vizitës është shtuar një takim i ministrit grek me kryeministrin Edi Rama, që do të zhvillohet të martën. Por në përcjelljen e vizitës nga mediat e vendit fqinj, ka qëndruar shumë lart edhe protesta e organizatës “Çamëria”.

Dështim i paralajmëruar i takimit Rama-Basha

Postuar në 05 Qershor, 2016 12:03

Me nxitjen e ndërkombëtarëve dhe kryesisht të ambasadës amerikane, kryeministri Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike do të takohen të hënën në përpjekje për të gjetur konsensusin e nevojshëm për miratimin e reformës në drejtësi.

Nuland i kërkon Bashës të bjerë dakord me Ramën, kreu i PD ripërsërit kushtet

Postuar në 04 Qershor, 2016 10:19

Dy njoftime, njëri nga ambasada amerikane dhe tjetri nga zyra për shtyp e Partisë Demokratike konfirmuan një bisedë telefonike mes Ndihmës-Sekretares së Shtetit për Çështje Europiane dhe të Euroazisë Victoria Nuland dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në njoftimin e sajnambasada thotë se "Ndihmës-Sekretarja Nuland theksoi se udhëheqësit e partive politike duhet ta përdorin takimin e 6 qershorit midis Z.

Ambasadori italian i shqetësuar në zyrën e Llallës, merr garanci që policia italiane nuk do të hetohet për pajisjen përgjuese

Postuar në 03 Qershor, 2016 18:45

Prokuroria njoftoi sot për një takim të kryeprokurorit Adriatik Llalla me ambasadorin italian në Tiranë, Alberto Cutillo. Arsyeja që diplomati italian ishte në zyrën e Llallës lidhet me hetimin që po kryen Prokuroria për pajisjen e Interforcës italiane që dyshohet se është përdorur për qëllime përgjimi nga policia shqiptare.

Ambasadori rus takon ministren Ekonomi, një ditë pas punimeve të Asamblesë së NATO-s në Tiranë

Postuar në 31 Maj, 2016 20:20

Ambasada e Rusisë në Tiranë njofton për një takim të titullarit të saj, Aleksandër Karpushin me ministren e Ekonomisë, Milva Ekonomi. “Bashkëbiseduesit diskutuan mbi gjendjen e tanishme dhe perspektivat e zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve, përfshirë këtu shkëmbimet tregtare, investimet dhe turizmin”, thuhet në njoftimin e ambasadës. Takimi vjen një ditë pas punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ku përfaqësues të qeverisë shqiptare, deklaruan se një nga kërcënimet kryesore për stabilitetin e rajonit është Rusia.

Rama duhet të presë “dekriminalizimin” e Berishës për t’u takuar me Bashën

Postuar në 29 Maj, 2016 17:44

Takimi mes kryeministrit Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha i parashikuar për të mërkurën nuk do mbahet.  Drejtues te Partise Demokratike i konfimuan televizionit Klan se, të paktën deri në përfundim të “dënimit” që Byroja dha duke përjashtuar me dhjetë ditë ish-kryeministrin Berisha nga punimet e Kuvendit, mes kreut të qeverisë dhe atij të opozitës nuk pritet te ndodhe asnjë takim.

Pages

Subscribe to RSS - takimi