takimi

Trump: “ShBA – Turqi, më afër se kurrë më parë. Erdogan është miku im”

Postuar në 23 Shtator, 2017 03:29

Marrëdhëniet mes ShBA-së dhe Turqisë janë më të afërta se kurrë…Presidenti Erdogan është tashmë një mik i imi”.

Kështu citohet të jetë shprehur presidenti amerikan, Donald Trump, pas një takimi me homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në New York. 

Sipas Trump, Erdogan duhet vlerësuar sepse është në drejtim të një vendi që ndodhet në një zonë shumë të vështirë të botës. 

Tirana zyrtare ul tonet me Greqinë. Bushati njofton takim të afërt zyrtar me homologun grek

Postuar në 22 Shtator, 2017 09:28

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka folur gjatë një interviste për Zërin e Amerikës edhe për marrëdhëniet me Greqinë, të cilat arritën nivelin më të ulët në katër vitet e fundit. Në këtë drejtim Bushati nuk ka patur ç’të thotë shumë dhe ka përsëritur suksesin e arritur në fillim të mandatit të parë të qeverisjes socialiste me çështjen e toponimeve.

Notë zero diplomacisë: "Kemi bërë një vrimë në ujë". Ambasadorëve: "Jeni treguar të leshtë"

Postuar në 24 Gusht, 2017 11:19

Kryeministri Edi Rama është duke zhvilluar një takim me përfaqësuesit diplomatikë të Shqipërisë jashtë vendit. Kreu i qeverisë ka folur për rëndësinë e diplomacisë ekonomike e cila ka qenë sipas tij pa asnjë efekt. 

E kam pyetur veten: si ka mundësi që keni qenë kaq të leshtë për të ndjerë nevojën e domosdoshmërisë dhe sikcuar mënrat e nevojshme që ky vend që ndryshon me javë të përcillet jashtë ku na njohin pak dhe keq. Ne kemi bërë një vrimë në ujë…

tha ai. 

Kryeministri u kërkon dorëheqje të gjithë drejtorëve të hipotekave

Postuar në 27 Korrik, 2017 18:18

Kryeministri Edi Rama po zhvillon aktualisht një takim me drejtuesit e hipotekave(Zyrat e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme)në rrethe nga të cilët ka kërkuar dorëheqje në bllok.

Shtrëngim historik duarsh mes Trump e Putin (Video)

Postuar në 07 Korrik, 2017 16:50

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, patën një shtrëngim historik duarsh në takimin e parë informal të samitit të G20-ës në Hamburg. "I shtrënguan dorën e njëri-tjetrit dhe thanë se do të takohen shumë shpejt"- u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Zgjedhjet u blenë”. Kryetari i ngrirë nuk zë në gojë as Ramën dhe as Metën. Asnjë fjalë edhe për Pazarin e 18 majit

Postuar në 06 Korrik, 2017 12:38

Lulzim Bashës i erdhi zëri. Shoku i parë kaloi. PD-ja humbi, por ai jo edhe aq. Mirë do të ishte që të mos mbërrinte deri këtu, por ndodh. Ditë pas dite, demokratët duhet të mësohen se pa kryetar nuk rrihet. Ideja tjetër më mashtruese, ajo nga e cila vuan gjithë shoqëria jonë në mënyrën e të menduarit, është se pa kryetarin aktual, vjen shkatërrimi. Dhe këtu nis të ngatërrohen punët. Dorëheqja si standard dhe përmbi të gjithë detyrim i një dështaku, konvertohet në kompromis me domosdoshmërinë për të vijuar përpara. Zgjedhjet e ndershme i lënë vendin apelit për bashkim.

Netanyahu: Miqësia me Greqinë nisi në një takim me Papandreun në kafe "Pushkin"

Postuar në 19 Qershor, 2017 10:08

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i ka dhënë një intervistë gazetës greke “Kathimerini” me rastin e vizitës së tij në Greqi. Intervista ka disa momente interesante si p.sh arsyet e afrimit greko-izraelit, marrëveshjet për gazin dhe ndërtimin e gazsjellësit të Mesdheut Lindor që kontrollohet nga Izraeli – Qipro – Greqi, apo edhe për bashkëpunimin në fushën e turizmit.

I pyetur mbi nisjen e marrëdhënieve të mira që përjetojnë aktualisht të dyja vendet, kryeministri izraelit ka shpjeguar si çdo gjë nisi me një takim të tijin në një restorant në Moskë me Jorgo Papandreu.

Netanjahu pritet me protesta në Selanik

Postuar në 16 Qershor, 2017 11:32

U prit me protesta dhe kundërshtime vizita e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në Selanik me rastin e takimit trepalësh Greqi-Qipro-Izrael.Qindra protestues marshuan të ndarë në dy drejtime të ndryshme në qendër të qytetit.
Në krye të protestave ishin simbolikisht anëtarët e komunitetit palestinez të Selanikut dhe Greqisë Veriore. Demonstruesit shprehën solidaritetin e tyre me popullin palestinez, duke hedhur parulla kundër SHBA, NATO-s dhe BE-së dhe memorandumeve shtrënguese ndaj Greqisë. 

Fotolajm/Lulzim Basha takon presidentin amerikan Donald Trump

Postuar në 14 Qershor, 2017 19:18

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me presidentin amerikan Donald Trump në SHBA. Vetë Basha shkruan: 

Zbardhet e vërteta: Trump vetëm i shkeli syrin Ramës. Berisha i nisi sms: Ngri Çadër e kërko takim!

Postuar në 25 Maj, 2017 21:44

Edi Rama ndodhet në Samitin e NATO-s në Bruksel, aktivitet, pjesa publike të cilit përcillet në faqen zyrtare të Aleancës. Dhe nga pamjet e dhëna, lajmi nëse Edi Rama u takua apo jo me presidentin amerikan që e quajti kërcënim për qytetërimin, nuk konfirmohet. As Edi Rama vetë deri më tani nuk e thotë këtë gjë, por për të përhapur mjegullën se ai ka folur me Trump sy më sy, ashtu siç edhe thotë se i pëlqen, ka vënë në punë mediat. Ja lloji i raportimit copy-paste që shëtit nga Top-Channel,  televizion kombëtar e deri te portale të ndryshme.

Pages

Subscribe to RSS - takimi