takimi

Pazari që mund të shitet për Marrëveshje

Postuar në 31 Mars, 2016 21:14

Prej dy ditësh kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njëherazi kryetar i Partisë Socialiste, ka ndryshuar tonin dhe termat e komunikimit me opozitën. Duke nisur që nga konferenca për shtyp me Komisionerin e BE-së për Zgjerimin, Hahn, Partia Demokratrike ka pushuar së qeni “Shqupi” dhe “qeveria në mërgim”. Ajo është tani e ftuar për dialog të nivelit të lartë, aty ku mund të përcaktohen disa piketa për të ecur më tutje me reformat si dhe për dhënë një sinjal ndaj Europës aq i nevojshëm për qeverinë në kuadër të procesit të Integrimit.

Elvis dhe Nicson në një film

Postuar në 29 Mars, 2016 14:39

Në vitin 1970 Elvis do të takonte presidentin Nicson. Dy figura të kundërta, por që siç dëshmohet nga njerëz të afërt të tyre, u lidhën në një ndjenë miqësie që me takimin e parë. Prelesy kërkoi një bexh të FBI-së, meqenëse ishte koleksionist, duke shprehur paraprakisht me një letër "gatishmërinë për t'i shërbyer vendit". BBC-ja shkruan se ky takim është më i kërkuari në Arkivën Kombëtare të ShBA dhe nisur nga ngacmimi i kuriozitetit që përcjell së fundmi është menduar që të realizohet edhe në një film.

“Të ndalet Trump me çdo kusht” - Spekullime mbi takimin Cook-Musk-Page-Parker. “Washington Post”: “Hillary Clinton gënjeu për e-mailet”

Postuar në 08 Mars, 2016 16:42

Demokracia funksionon dhe është domosdoshmëri, por mesa duket jo përherë rregullat e saj japin siguri. Kjo mund të thuhet me garën presidencial amerikane, ku Donald Trump, fituesi i ballafaqimeve publike, debateve, sondazheve, përherë sipas lojës së njohur, po shpallet gradualisht armiku numër një për sigurinë e SHBA-së.

Kundër edhe ndaj Fjalës?(video)

Postuar në 04 Mars, 2016 17:36

Është shoqëruar me tensione takimi i Partisë Socialiste në Elbasan. Sipas zakonit të vjetër të asaj partie, “disidenti” i radhës nuk është thirrur në takim, por kësaj radhe Ben Blushi, që është kthyer nga “komentator” në armik të PS-së, sipas një formulimi parafabrikat të Taulant Ballës, ka shkuar vetë në mbledhje. Siç raportohet në takim ka folur kryetari i PS-së, Edi Rama, mandej është ndërprerë transmetimi me regji, janë nxjerrë jashtë gazetarët, pasi të gjithë duhet të jenë të kënaqur që për popullin mjafton fjala e kryetarit. Të tjerat “i di Partia”. Po çfarë ka ndodhur aty brenda?

Demokracia si kryefjalë e opozitës

Postuar në 14 Shkurt, 2016 14:34

Axhenda e sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry, ka përfshirë edhe nja takim me kreun e opoiztës, Lulzim Basha. Duke vlerësuar rëndësinë që ka roli i një opozite në vende si Shqipëria, po përcjellim atë që Basha tha pas takimit me Kerry:

I qartë për interesat amerikane; Aleatë për terrorizmin, reformat në dorën e shqiptarëve

Postuar në 14 Shkurt, 2016 12:50

Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry ka dhënë një mesazh të qartë ditën e sotme, në konferencën për mediat me kryeministrin Rama. Ai vlerësoi mjaft rolin e Shqipërisë në partneritetin strategjik SHBA-Shqipëri, duke vlerësuar angazhimin e Shqipërisë në konfliktet në Lindjen e Mesme, si edhe në luftën ndaj terrorizmit. Kerry e vuri theksin në reformën në Drejtësi dhe tha se ky proces duhet të përfundojë, duke shtuar edhe ndihmën e pakursyer të SHBA-ve për këtë proces.

Kompanitë e Kasave: Rrjeti i komunikimit të Deutsche Telekom shumë problematik

Postuar në 11 Shkurt, 2016 20:18

Në një takim me zv/ministren e Financave, Irena Beqiraj përfaqësuesit e shoqërive të kasave fiskale, kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me problematikën që kanë hasur në funksionimin e rrjetit aktual të kominikimit, i cili bazohet mbi teknologjine e vjetër GPRS të Deutsche Telekom Albania ose ish AMC-së.

Politika e tekave

Postuar në 27 Janar, 2016 15:08

Dikur promovues i kulturës së dialogut dhe armik i konfliktualitetit politik, kryeministri Rama sillet sillet njësoj si ata që i ka kritikuar në të shkuarën me etiketimin e politikës që vjetër, proklamim politik që e tundi si kalë betejë të avangardës së tij kur hyri rishtaz në garën për të drejtuar Partinë Socialiste. Përgjegjësia e tij politike tani është shumë herë më e madhe si kryeministër dhe çdo gabim ka kosto për të ardhmen e vendit.

“Nuk ka ngërç. Tryezë politike, pas vlerësimit të Venecias. Jam dakord për referendumin për reformën”

Postuar në 14 Janar, 2016 15:49

Edi Rama është shfaqur sot në një intervistë për “Top-Channel” ku ka deklaruar edhe njëherë se “çdo gjë shkon për bukuri”. Duke i konsideruar normale dikustimet dhe kundërshtimet për një reformë historike, siç tha ai, Rama ka nënvizuar se ideja e referendumit nuk mund të përjashtohet a priori. Më poshtë një pjesë e intervistës:

 

TCH: Zoti kryeministër, mbrëmjen e djeshme dhe paraditen e sotme keni zhvilluar takime me aleatin tuaj, Ilir Meta. Cilat janë çështjet që ju ndajnë apo ju bashkojnë për reformën në drejtësi?

Nga reforma e “tërmeteve” te takimet e Llallës

Postuar në 11 Janar, 2016 15:55

Katër ministra të qeverisë aktuale,  ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, ai i Drejtësisë, Manjani, i Financave, Cani si dhe ministri i Mjedisit Koka u takuan me Prokurorin e Përgjithshëm për të diskutuar mbi rolin e forcimit të Policisë Gjyqësore. Ky është një lajm që ka qarkulluar sot e që krijon përshtypjen e një “rimandatimi” të Adriatik Llallës nga mazhoranca aktuale.

Pages

Subscribe to RSS - takimi