takimi

Axhendës së Kotzias i shtohet takimi me Ramën, mediat greke akuzojnë kryeministrin shqiptar se nxiti protestat e çamëve

Postuar në 06 Qershor, 2016 19:17

Mediat kryesore greke kanë veçuar nga vizita e ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias në Tiranë, angazhimin e dy shefave të diplomacive respektive për zgjidhjen e gjithë problemeve në marrëdhëniet dypalëshe. Ndërkohë kanë bërë të ditur edhe se në programin e vizitës është shtuar një takim i ministrit grek me kryeministrin Edi Rama, që do të zhvillohet të martën. Por në përcjelljen e vizitës nga mediat e vendit fqinj, ka qëndruar shumë lart edhe protesta e organizatës “Çamëria”.

Dështim i paralajmëruar i takimit Rama-Basha

Postuar në 05 Qershor, 2016 12:03

Me nxitjen e ndërkombëtarëve dhe kryesisht të ambasadës amerikane, kryeministri Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike do të takohen të hënën në përpjekje për të gjetur konsensusin e nevojshëm për miratimin e reformës në drejtësi.

Nuland i kërkon Bashës të bjerë dakord me Ramën, kreu i PD ripërsërit kushtet

Postuar në 04 Qershor, 2016 10:19

Dy njoftime, njëri nga ambasada amerikane dhe tjetri nga zyra për shtyp e Partisë Demokratike konfirmuan një bisedë telefonike mes Ndihmës-Sekretares së Shtetit për Çështje Europiane dhe të Euroazisë Victoria Nuland dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në njoftimin e sajnambasada thotë se "Ndihmës-Sekretarja Nuland theksoi se udhëheqësit e partive politike duhet ta përdorin takimin e 6 qershorit midis Z.

Ambasadori italian i shqetësuar në zyrën e Llallës, merr garanci që policia italiane nuk do të hetohet për pajisjen përgjuese

Postuar në 03 Qershor, 2016 18:45

Prokuroria njoftoi sot për një takim të kryeprokurorit Adriatik Llalla me ambasadorin italian në Tiranë, Alberto Cutillo. Arsyeja që diplomati italian ishte në zyrën e Llallës lidhet me hetimin që po kryen Prokuroria për pajisjen e Interforcës italiane që dyshohet se është përdorur për qëllime përgjimi nga policia shqiptare.

Ambasadori rus takon ministren Ekonomi, një ditë pas punimeve të Asamblesë së NATO-s në Tiranë

Postuar në 31 Maj, 2016 20:20

Ambasada e Rusisë në Tiranë njofton për një takim të titullarit të saj, Aleksandër Karpushin me ministren e Ekonomisë, Milva Ekonomi. “Bashkëbiseduesit diskutuan mbi gjendjen e tanishme dhe perspektivat e zhvillimit të marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve, përfshirë këtu shkëmbimet tregtare, investimet dhe turizmin”, thuhet në njoftimin e ambasadës. Takimi vjen një ditë pas punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ku përfaqësues të qeverisë shqiptare, deklaruan se një nga kërcënimet kryesore për stabilitetin e rajonit është Rusia.

Rama duhet të presë “dekriminalizimin” e Berishës për t’u takuar me Bashën

Postuar në 29 Maj, 2016 17:44

Takimi mes kryeministrit Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha i parashikuar për të mërkurën nuk do mbahet.  Drejtues te Partise Demokratike i konfimuan televizionit Klan se, të paktën deri në përfundim të “dënimit” që Byroja dha duke përjashtuar me dhjetë ditë ish-kryeministrin Berisha nga punimet e Kuvendit, mes kreut të qeverisë dhe atij të opozitës nuk pritet te ndodhe asnjë takim.

Kryeministri pranon: Reforma në drejtësi, e pandarë nga reforma zgjedhore. Por zgjedh zyrën e tij si vendtakimi me kreun e PD-së

Postuar në 27 Maj, 2016 14:20

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka caktuar sot drejtoren e Kabinetit, Vali Bizhga, që të ftojë zyrtarisht për takim, kryetarin e PD-së, Lulzim Basha. Formalisht letra i është dërguar drejtores së Kabinetit të PD-së, Greta Deljani dhe në të thuhet: “Duke marrë shkas nga shprehja publike e gatishmërisë së zotit Lulzim Basha për t'u takuar me Kryeministrin, zotin Edi Rama, jam e autorizuar t'ju komunikoj se ftesa që Kryeministri i ka dërguar zotit Basha mbetet gjithmonë e hapur. Kryeministri është i gatshëm të takohet me Kryetarin e Partisë Demokratike që nesër në orën 11:00.

Pheniani refuzon idenë e Trump për një takim me Kim Yong Un

Postuar në 24 Maj, 2016 12:23

Pheniani zyrtar ka hedhur poshtë ofertën e kandidatit republikanër President të ShBA-së, Donalad Trump, për t’u takuar. “Reuters” citon një zyrtar të lartë të Koresë së Veriut, sipas të cilit “propozimi është një lloj propagande apo publiciteti në garën elektorale të Trump”. Ky i fundit propozoi një takim i cili do të shënonte ndryshim në qasjen e ShBA-së ndaj vendit të izoluar aziatik. “I takon Liderit Suprem nëse dontë takohet apo jo, por unë mendoj se ideja e
Trump është e pakuptimtë”, tha ambasadori i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara, So Se Pyong.

Pajisja përgjuese, ambasadori italian, Cutillio, takim me Presidentin Nishani

Postuar në 20 Maj, 2016 14:59

Pas letrës së zyrtarit të lartë të policisë italiane ku kofnirmohet prezenca e pasisjes përgjuese në Shqipëri, ambasadori italan, Alberto Cutilio u takua sot me presidentin Nishani. Takimi është zhvilluar sot para dite në presidencë dhe mësohet të jetë diskutuar për procedurat ligjore përmes të cilave ka mbërritur në teritorin shqiptar kjo paisje.

Telashet që mund të kemi me SHBA-në sipas Ramës dhe falenderimet e Obamës për muxhahedinët

Postuar në 14 Prill, 2016 20:10

Edi Rama u prit në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti amerikan, Barak Obama duke shënuar një moment kulmor në aspektin "publicitar" të karrierës së tij politike. Përtej përfitimeve personale që Rama do të mundohet të vjelë nga kjo vizitë, prania e një kryeministri shqiptar në Shtëpinë e Bardhë është me domethënie për një vend të vogël si Shqipëria.

Pages

Subscribe to RSS - takimi