takimi

Borrell: Ta shohim Ballkanin Perëndimor me perspektivë gjeopolitike. Nuk do presim edhe 2 vjet të tjera

Postuar në 11 Maj, 2021 14:43

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka ftuar në një darkë pune përfaqësuesit e lartë politië nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Sipas mediave serbe që referojnë lajmin, raportohet se Borrell e ka bërë ftesën pas diskutimeve me ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare pas të cilit ka cilësuar se:

Ballkani Perëndimor është një problem i madh gjeopolitik

 Sipas Borrell ka probleme të tjera, që tejkalojnë rajonin e që nuk kanë të bëjnë vetëm me procedurat e anëtarësimit të tyre në BE dhe pavarësisht tyre.

Dendias: Divergjencat me Turqinë nuk mund t’i fshehim nën rrogoz

Postuar në 19 Prill, 2021 13:35

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, thotë se përmirësimi gradual i marrëdhënieve me Turqinë nuk do të jetë një çështje e lehtë. Në një intervistë për “Kathimerini”, e para pas konferencës së tensionuar për shtyp me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, në Ankara të enjten e kaluar, Dendias thekson se "është e pamundur të fshihen nën rrogoz çështjet për të cilat dy vendet kanë qasje të ndryshme”.

Diploma "jashtë" si heraldikë e rreme e një vendi të dështuar

Postuar në 23 Dhjetor, 2020 13:34

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, njofton këto momente një takim me “të rinj që kanë studiuar dhe studiojnë jashtë”. Nuk ka rëndësi ajo çfarë thotë z. Basha aty. Sepse ato i dimë përmendësh. Recitalin e kësaj politike nuk ka shqiptar të mos e ketë dëgjuar e të mos jetë shurdhuar.  Rëndësi ka mënyra sesi politika bën kategorizime për të perfermuar me tezën se po bën më të mirë për vendin.

Për herë të parë Kosova nuk duartrokiti, por kërkoi diçka në Tiranë

Postuar në 19 Dhjetor, 2020 02:35

 

Vështirë se gjen dot një rast kur ndaj një zyrtari të lartë të një shteti tjetër të jetë lëshuar një serial shkrimesh dhe sulmesh mediatike, si ky me presidenten në detyrë të Kosovës, Vjosa Osmani. Sulmet kanë autorësi fillestare kampin socialist, posaçërisht kryeministrin Edi Rama, që përfaqëson në kuadër të kësaj vizite një episod kompleksi personal dhe incidenti. Kompleksi sepse mbajti një takim të mbyllur aty ku në raste të tjera ka dashur të përqafohet dhe incidenti kur mungoi në seancën ku zonja Osmani mbajti një fjalë.

Kur do bëhen premtime që mund të mbahen?

Postuar në 30 Nëntor, 2020 17:27

Sot kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim disi të veçantë. Sipas njoftimeve ai ka takuar nënat që kanë fëmijët në emigracion. Siç mund të pritet, z. Basha e ka shpallur prioritet rikthimin e rinisë në Shqipëri.

Zhvillohet takimi i parë informal mes dy përfaqësuesve të Qipros

Postuar në 04 Nëntor, 2020 22:37

Është zhvilluar dje në zonën e ndërmjetme në Nikozia të Qipros takimi i parë informal mes presidentit të Qipriotëve greke, Nicos Anastasiades dhe presidentit Eris Tartar të Qipriotëve Turq. Takimi është zhvlluar nën ndërmjetësinë e Elizabeth Spehar, kreu i Forcës Paqeruajtëse të OKB-së në Qipro dhe ai ka zgjatur dy orë.

Lukashenko diskuton reformat kushtetuese me kundërshtarët e vet në burg(video)

Postuar në 10 Tetor, 2020 23:23

Presidenti bjellorus Aleksander Lukashenko ka bërë sot një lëvizje të papritur në kuadër të një situate të tensionuar në vend. Ai a vizituar në burg të arrestuarit si pasojë e protestave të fundit, pra përfaqësuesit e opozitës që kërkon largimin e tij nga pushteti. Takimi ka zgjatur 4. 5 orë dhe ajo është raportuar zyrtarisht duke publikuar madje edhe materiale video. Synimi i takimit ka qenë diskutimi për reformat kushtetuese.

Në 8 vjet partneritet strategjik u ndërtua një xhami, u deportuan gulenistë dhe u publikuan disa foto

Postuar në 14 Shtator, 2020 18:46

Me Presidentin e Turqisë, mikun e çmuar Rexhep Taip Erdogan, në një nga bisedat gjatë qëndrimit në rezidencën e tij verore në Marmaris, ku folëm gjerësisht për marrëdhëniet mes Shqipërisë e Turqisë, sfidën e kohës për fuqizimin e ekonomisë në kushtet e përballjes me Covid-19, ecurinë e bashkëpunimit dypalësh, si edhe situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Këtë njofton në Facebook kryeministri i vendt Edi Rama. U bënë tetë vjet që ky njofton se ka lidhur ca marrëveshje me Turqinë, madje ka folur edhe për një partneritet strategjik.

Propagandimi i një takimi pa objektiva reale

Postuar në 12 Shtator, 2020 13:33

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ndodhet në Athinë në cilësinë e drejtuesit të presidencës shqiptare të OSBE.

Pavarësisht kësaj zyra e komunikimit e Edi Ramës ka përhapur gënjeshtrat e radhës përmes atyre që quhen interpretime iluzive në media. Lexoni se çfarë raporton televizioni Top-Channel që referon burime teper te besueshme: 

Formati i ri demokratik: O me Ne, o kundër Nesh

Postuar në 08 Shtator, 2020 22:11

 Marrëveshja historike e Uashingtonit po prodhon një serial të vërtetë episodesh paradoksale në media dhe rrjetet sociale. 

Karakteristikë e politikanëve skenikë është prevalenca e shout mbi përmbajtjen, gjetja e rrugëve të shkurtra për çështje që në fakt nuk kanë përgjigje të tilla. 

Nëse presidenti Donald Trump luajti heroin e paqes në atë inskenim, figurantët rreth tij po përpiqen t’i gjejnë kuptim roleve të veta. 

Pages

Subscribe to RSS - takimi