takimi

Trump shkel në Shtëpinë e Bardhë, Obama: Suksesi i tij është edhe suksesi i SHBA

Postuar në 10 Nëntor, 2016 19:55

Një ditë pas zgjedhjes si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump u prit në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti në detyrë, Barack Obama.Të dy politikanët biseduan në Zyrën Ovale për më shumë se një orë, edhe pse takimi ishte planifikuar për dhjetë minuta, ndërsa "zonjat e para” patën diskutuan rezidencën presidenciale të Shtëpisë së Bardhë.

Ambasadorët vijojnë të takojnë Berishën. Ish – kryeministri kërkon të garantohet votimi për emigrantët

Postuar në 09 Nëntor, 2016 22:07

Sali Berisha njofton sot në profilin e vet në Facebook për një takim me ambasadorin e ri të Britanisë së Madhe në Shqipëri, Dankan Norman. Po të  ecim ca ditë më pas do të shohim po në profilin e Facebook një takim të Berishës me ambasadoren greke Sourani. Më tej do të gjejmë një takim me ambasadorë që ikin e përfundojnë mandatin, për të vijuar edhe me takimet me zyrtarë të tjerë organizatash ndërkombëtare.

Pse e takojnë Berishën këta diplomatë? Çfarë përfaqëson ai në sytë e tyre dhe në axehndën e detyrave që kanë sa kohë  në Shqipëri ka një kryetar të PD-së?

Patologjia e kryeministrit, mediat diskutohen me popullin. A po njoftohet ndonjë nismë e re?

Postuar në 25 Tetor, 2016 12:59

Kryeministri ka qenë në Shishtavec. Aty banorët i janë ankuar edhe për mediat!!! Dhe në bisedë e sipër kryeministri – për ata që nuk e dinë quhet Edi – e ka pyetur edhe për emrin e gazetarit. Edison Ypi ka dalë në “mbledhjen e frontit” dhe është gjykuar aty. Mundet të jetë një rastësi, mundet që banorëve të Shishtavecit u kanë mbaruar hallet dhe tani merren me reportazhe gazetash. Dhe i janë drejtuar priftit dhe hoxhës së Shqipërisë, kryeministrit, për pak drejtësi. Të vërë dorën në zemër.

Kryegjyshi Edmond Brahimaj pritet në Patriarkanën e Stambollit. Ftesë Patriarkut Bartolomeu I për vizitë në Shqipëri

Postuar në 22 Tetor, 2016 16:37

Haxhi Dede Edmond Brahimaj, njohur edhe si Kryegjyshi i Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve, është pritur në një takim të posaçëm nga Patriarku i Patriarkanës Ekumenike të Stambollit, Bartolomeo i Parë.

Patriarku Bartolomeo i Parë vlerësoi punën dhe rolin e komunitetit bektashian, si dhe të gjitha besimeve në Shqipëri që kanë mundur të krijojnë ura bashkëpunimi dhe miqësie të ndërsjelltë mes besimeve. Ndërsa Kryegjyshi botëror, Edmond Brahimaj uroi Patriarkun për 25 vjetorin e fronëzimit të tij, si dhe e ftoi për një vizitë në Shqipëri”, raporton Tv Klan.

Edhe Presidenti ‘bëhet pjesë’ e protestave kundër ligjit për importin e mbetjeve: “Sa të jem në zyrë nuk do zhgënjej interesin e qytetarëve”

Postuar në 07 Tetor, 2016 14:39

Zyra e Shtypit e Presidencës njofton për një takim të zhvilluar sot mes kreut të shtetit, Bujar Nishani dhe një përfaqësie të shoqërisë civile që është angazhuar për anullimin e ligjit për importin e mbetjeve. Njoftimi përcjell shqetësimin e ngritur nga shoqëria civile, duke theksuar se ligji “ka një rëndësi dhe ndjeshmëri të veçantë”.

Presidenti ka siguruar se ndjeshmëria qytetare do të jetë faktor në shqyrtimin e ligjit, i cili ka shumë gjasa të mos dekretohet dhe të kthehet për rishqyrtim.

Kandidati socialist i Dibrës: “Pas fitores së bashkisë do të ulemi e të bisedojmë për problemet dhe hallet e Dibrës”

Postuar në 22 Gusht, 2016 14:54

Në Dibër po bëhet fushatë elektorale për postin e kryetarit të Bashkisë, pasi Shukri Xhelili i largua nga detyra. Nga e djathta parlamentare kandidat është ish-zv.ministri i Financave, Sherefedin Shehu, një njeri që vjen nga jeta politike. Nga e majta është doktori Muharrem Rama, i cili siç raportohet sot nga disa media ka zhvilluar edhe një takim me të rinjtë.

Thotë ndër të tjera Rama:

Rama jep sqarime në mediat kosovare për takimin e Nishit

Postuar në 19 Gusht, 2016 17:51

Kohët e fundit është folur për një takim të dy qeverive, asaj shqiptare dhe asaj serbe në kuadrin e planit gjerman për Ballkanin. Axhendën e këtij takimi e ka zbardhur kryeministri Rama, që ka shpjeguar se bëhet fjalë për një forum biznesi të ndërmjetësuar nga Banka Botërore.

Presidenti i Republikës: Në Himarë, politikat zhvillimore të harmonizohen me ruajtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë historike e kulturore

Postuar në 18 Gusht, 2016 14:14

Një përfaqësi e komunitetit himarjot ka zhvilluar sot një takim me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Takimi siç bën me dije Zyra e Presidentit, u realizua me kërkesë të përfaqësisë e cila ka si shqetësim kryesor çështjen e pronës në zonën e Himarës.

Qeveria shqiptare dhe serbe takohen në Nish me pjesëmarrjen e Kosovës

Postuar në 17 Gusht, 2016 18:43

Një takim i përbashkët i qeverisë së Serbisë dhe asaj të Shqipërisë, në praninë e përfaqësuesve politik të shqiptarëve të Kosovës, pritet të mbahet brenda një muaji në Nish, mëson Radio Evropa e Lirë nga burime të afërta me Qeverinë në Beograd. Hollësitë e takimit nuk janë saktësuar, por mendohet se në këtë takim nuk do të marrin pjesë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ose kryeministri Isa Mustafa, por një nivel më i ulët politik. Delegacionin e Shqipërisë do ta udhëheqë kryeministri Edi Rama.

Nuk ka më vija të kuqe/Edhe një shtrydhje e fundit e propozimit hibrid

Postuar në 18 Korrik, 2016 18:36

Takimi i sotshëm mes Edi Ramës, Ilir Metës dhe Lulëzim Bashës, ka përfunduar pas 1 ore e 45 minutash me një përfundim që mund të quhet taktik. Të gjitha palët kanë marrë kohën e tyre, duke caktuar tre negociatorë për të negociuar mbi propozimin hibrid të hedhur nga Victoria Nuland. Sipas këtij propozimi, kandidaturat për gjyqtarë e prokurorë do të kalojnë në sitën e një komision ad hoc, i quajtur si komisioni i Vettingut, i cili do të ketë përbërje të barabartë mes pozitës dhe opozitës.

Pages

Subscribe to RSS - takimi