takimi

Kryeministri u kërkon dorëheqje të gjithë drejtorëve të hipotekave

Postuar në 27 Korrik, 2017 18:18

Kryeministri Edi Rama po zhvillon aktualisht një takim me drejtuesit e hipotekave(Zyrat e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme)në rrethe nga të cilët ka kërkuar dorëheqje në bllok.

Shtrëngim historik duarsh mes Trump e Putin (Video)

Postuar në 07 Korrik, 2017 16:50

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, patën një shtrëngim historik duarsh në takimin e parë informal të samitit të G20-ës në Hamburg. "I shtrënguan dorën e njëri-tjetrit dhe thanë se do të takohen shumë shpejt"- u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Zgjedhjet u blenë”. Kryetari i ngrirë nuk zë në gojë as Ramën dhe as Metën. Asnjë fjalë edhe për Pazarin e 18 majit

Postuar në 06 Korrik, 2017 12:38

Lulzim Bashës i erdhi zëri. Shoku i parë kaloi. PD-ja humbi, por ai jo edhe aq. Mirë do të ishte që të mos mbërrinte deri këtu, por ndodh. Ditë pas dite, demokratët duhet të mësohen se pa kryetar nuk rrihet. Ideja tjetër më mashtruese, ajo nga e cila vuan gjithë shoqëria jonë në mënyrën e të menduarit, është se pa kryetarin aktual, vjen shkatërrimi. Dhe këtu nis të ngatërrohen punët. Dorëheqja si standard dhe përmbi të gjithë detyrim i një dështaku, konvertohet në kompromis me domosdoshmërinë për të vijuar përpara. Zgjedhjet e ndershme i lënë vendin apelit për bashkim.

Netanyahu: Miqësia me Greqinë nisi në një takim me Papandreun në kafe "Pushkin"

Postuar në 19 Qershor, 2017 10:08

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i ka dhënë një intervistë gazetës greke “Kathimerini” me rastin e vizitës së tij në Greqi. Intervista ka disa momente interesante si p.sh arsyet e afrimit greko-izraelit, marrëveshjet për gazin dhe ndërtimin e gazsjellësit të Mesdheut Lindor që kontrollohet nga Izraeli – Qipro – Greqi, apo edhe për bashkëpunimin në fushën e turizmit.

I pyetur mbi nisjen e marrëdhënieve të mira që përjetojnë aktualisht të dyja vendet, kryeministri izraelit ka shpjeguar si çdo gjë nisi me një takim të tijin në një restorant në Moskë me Jorgo Papandreu.

Netanjahu pritet me protesta në Selanik

Postuar në 16 Qershor, 2017 11:32

U prit me protesta dhe kundërshtime vizita e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në Selanik me rastin e takimit trepalësh Greqi-Qipro-Izrael.Qindra protestues marshuan të ndarë në dy drejtime të ndryshme në qendër të qytetit.
Në krye të protestave ishin simbolikisht anëtarët e komunitetit palestinez të Selanikut dhe Greqisë Veriore. Demonstruesit shprehën solidaritetin e tyre me popullin palestinez, duke hedhur parulla kundër SHBA, NATO-s dhe BE-së dhe memorandumeve shtrënguese ndaj Greqisë. 

Fotolajm/Lulzim Basha takon presidentin amerikan Donald Trump

Postuar në 14 Qershor, 2017 19:18

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me presidentin amerikan Donald Trump në SHBA. Vetë Basha shkruan: 

Zbardhet e vërteta: Trump vetëm i shkeli syrin Ramës. Berisha i nisi sms: Ngri Çadër e kërko takim!

Postuar në 25 Maj, 2017 21:44

Edi Rama ndodhet në Samitin e NATO-s në Bruksel, aktivitet, pjesa publike të cilit përcillet në faqen zyrtare të Aleancës. Dhe nga pamjet e dhëna, lajmi nëse Edi Rama u takua apo jo me presidentin amerikan që e quajti kërcënim për qytetërimin, nuk konfirmohet. As Edi Rama vetë deri më tani nuk e thotë këtë gjë, por për të përhapur mjegullën se ai ka folur me Trump sy më sy, ashtu siç edhe thotë se i pëlqen, ka vënë në punë mediat. Ja lloji i raportimit copy-paste që shëtit nga Top-Channel,  televizion kombëtar e deri te portale të ndryshme.

Një rast nga ShBA për të kuptuar vlerën e kasetave dhe takimeve me studentë "ekselence" që marrin tesera

Postuar në 22 Maj, 2017 12:11

Zv. Presidenti amerikan Mike Pence është përballur me në protestë simbolike të disa studentëve gjatë një ceremonie në universitetin Notre Dame në Indiana. Studentët kanë lënë sallën në shenjë proteste thuhet, për politikat e administratës amerikane për martesat brenda të njëjtit seks, imigracionin etj..

Të paktën mos lini fëmijët në takime me këtë lloj (propagande)kulture

Postuar në 01 Maj, 2017 17:14

Në fshatin Shepër të Zagories është restauruar lapidari që përkujton themelimin e Brigadës së VIII sulmuese”. Kështu nis raportimin e “ngjarjes kulturore”, Top-Channel i cili informon se në qarkun Gjirokastër janë restauruar plot...4 lapidarë.

Me këtë rast ka folur edhe kreu i Qarkut, por edhe ministrja e Kulturës që është kandidate në këtë qark për PS-në. Tha ndër të tjera ministrja:

Ilir Meta intepreton krizën sipas halleve të LSI-së

Postuar në 27 Prill, 2017 00:19

Ilir Meta ka bërë sot një tjetër interpretim të situatës politike ku ndodhet vendi, duke etiketuar si shkaktar të krizës paktin kushtetues të vitit 2008 mes Ramës e Berishës dhe në veçanti ndryshimet në Kodin Zgjedhor që penalizonin partitë e vogla. Në funksion të kësaj akuze ishte dhe tryeza që ai thirri me partitë parlamentare për të ndërmarrë ndryshime në Kodin Zgjedhor, pas urdhrit të ndërkombëtarëve për t’u futur në zgjedhje edhe pa opozitën.

Pages

Subscribe to RSS - takimi