shqiptaret

IOM: 23 milionë njerëz përgatiten të emigrojnë. Shqipëria ndër 20 vendet kryesore si përqindje

Postuar në 11 Korrik, 2017 14:49

Organizata Ndërkombëtare për Migrimin(IOM) pa publikuar sot raportin e vet “Matja e Potencialit Migrator Global 2010 -2015” që analizon prirjet migratore të njerëzve në mbarë botën për periudhën 2010 – 2015. Sipas këtij raporti rezulton se rreth 0.5% e të rriturve në botë po përgatiten aktivisht për të emigruar, një e dhënë që në shifra absolute është 23 milionë njerëz. Destinacionet kryesore të kësaj vale potenciale janë SHBA, Britania e MAdhe, Arabia Saudite, Franca, Kanadaja, Gjermania dhe Afrika e Jugut. Një në tre të rritur që u përfshinë në sondim rezultoi se ka në plan të emigrojë.

Të tretët në botë/56% e shqiptarëve duan të emigrojnë. Në vitin 2012, shifra ishte 36%

Postuar në 10 Qershor, 2017 16:07

Shqiptarët vijojnë të mbeten një popullsi që dëshiron të emigrojë. 56% e tyre sipas një sondazhi të Gallup ka dëshirë të zhvendoset nga Shqipëria, një shifër që bën pjesë te 14% i popullsisë globale që ka të njëjtën prirje.

“Shqiptarët duhet t’i respektojmë, por ata nuk do ta shkatërrojnë dot Serbinë”

Postuar në 16 Maj, 2017 08:34

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçic, njëherazi president i zgjedhur, ka bërë disa komente nga Pekini rreth temës së Shqipërisë së Madhe. Duke iu refruar deklaratave të Ramush Haradinajt, Vuçiç ka qetësuar serbër që sipas tij nuk duhet të kenë frikë, pasi një gjë e tillë si Shqipëria e Madhe nuk do të ekzistojë ndonjëherë.

Qytetarët e Serbisë nuk duhet të shqetësohen, ata nuk do të krijojnë ndonjë lloj Shqipërie të Madhe”, tha Vuçiç.

Teza e Beogradit: A ka një autoritet që të mund të mbajë nën kontroll situatën në Ballkan?

Postuar në 29 Prill, 2017 10:46

Politika deklarative e Shqipërisë zyrtare dhe Prishtinës, klima destabilizuese në Kroaci dhe ajo që po ndodh në Maqedoni, nuk janë çëhstje të brendshme të tyret. Kështu mendon ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, i cili në një intervistë për RTS, televizioni serb, ka theksuar se në këtë kontekst të paqëndrueshëm ballkanik, Serbia mbetet stabël dhe me një qeveri që po di të reagojë me maturi.

Gjenocidi kundër muslimanëve të Perandorisë Osmane- i fshehur rreth 100 vjet

Postuar në 22 Prill, 2017 19:03

Justin McCarthy, “Vdekje dhe dëbim-Spastrimi etnik i myslimanëve osmanë, 1821-1922”, ALSAR, Tiranë, 2015

Shqiptarët e Shqipërisë, të dytët pas marokenëve për marrjen e shtetësisë në BE

Postuar në 21 Prill, 2017 18:47

Një statistikë tjetër e Eurostat tregon për dinamizmin e largimit të shqiptarëve të Shqipërisë nga vendi i tyre, por edhe për kërkimin e një garancie finale te nënshtetësia e huaj. Sipas të dhënave, komuniteti që përfitoi më shumë nënshtetësinë e një vendi anëtar të BE-së gjatë vitit 2015, janë marokenët me 86 100 persona, kryesisht në Itali, Spanjë dhe Francë.

Një shembull i përbashkët banditizmi italo-shqiptar në prill 1939

Postuar në 13 Prill, 2017 13:56

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikon në faqen e vet në Facebook foto të dokumenteve për hetimin e shkatërrimit të Muzeut Arkeologjik të Vlorës në prill 1939:

Shkatërrimi dhe bastisja e Muzeut Arkeologjik të Vlorës, 7 prill 1939.

Mesazhet e Tuqididit, letrat e Nolit dhe “dropulliti” Nasho Jorgaqi...

Postuar në 04 Prill, 2017 23:09

Bashkia e Dropullit ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi” shkrimtarin Nasho Jorgaqi, me motivacionin “Për kontributin e tij në studimin, stimulimin dhe promovimin e letërsisë dhe kulturës së minoritetit etnik grek në Shqipëri”. Nderimi për shkrimtarin erdhi pas propozimit të Departamentit të Gjuhës dhe Qytetërimit Grek në Universitetin “Eqerem Çabej” të Gjirokastrës. Gazetari Fitim Çaushi shkruan se: “…Bashkia e Dropullit organizoi një mbrëmje kulturore me shumë emocione dhe ngrohtësi njerëzore”.

Politika e vijimësisë/Projekti i komunistëve maqedonas: Turq në Maqedoninë Perëndimore*

Postuar në 01 Prill, 2017 14:37

Dihet mirëfilli se trevat lindore shqiptare (Maqedonia Perëndimore e sotme) gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk e mbështetën lëvizjen komuniste në përgjithësi, veçmas atë jugosllave, në kuadër të së cilës ishte edhe ajo maqedonase. Burimet arkivore hedhin dritë se deri në vitin 1943 në këto treva pati gjithsej 6 komunistë shqiptarë, edhe atë 2 në Dibër, 1 në Kërçovë, 1 në Tetovë dhe 2 në Kumanovë.

Zaev hedh poshtë ofertën e Gruevskit për qeveri pa shqiptarët: Çon në federalizim

Postuar në 27 Mars, 2017 09:35

Kreu i LSDM-së në Maqedoni, Zoran Zaev, ka hedhur poshtë ofertën e ish-kryeministrit Nikoll Gruevski, për krijimin e një qeverie pa shqiptarët, për të cilën VMRO-DPMNE do të jepte mbështetjen. Sipas Zaev një qeveri pa shqiptarët do të çonte në federalizim të shtetit, duke çuar në një ndarje faktike.

Pages

Subscribe to RSS - shqiptaret