shqiptaret

Trump mund të vizitojë Serbinë

Postuar në 24 Shtator, 2017 11:18

Mediat serbe njoftuan së fundmi se presidenti amerikan Donald Trump mund të vizitojë Serbinë. Kreu i shtetit serb, Aleksandër Vuçiç, u tha mediave se Trump e kishte pranuar ftesën e bërë dhe me gjasë një vizitë do të kryhet. Të njëjtat lajme kanë përcjellë edhe media të ndryshme greke, sipas të cilave zv.presidenti Mike Pence ka përcjellë për zyrtarët grekë premtimin se Trump do të vizitojë edhe Greqinë.

Nelson Çabej dhe “provat” e sjella nga ai

Postuar në 11 Shtator, 2017 14:18

Artikulli i botuar disa ditë më parë, 30 gusht 2017, tek gazeta DITA “Rreth miteve të prejardhjes joilire të shqiptarëve” nga Dr.

Europa e shqiptarëve është e ndryshme nga ajo e ambasadores së BE-së pro qeverisë së Tiranës

Postuar në 05 Shtator, 2017 13:49

Dje ambasadorja e BE-së në Tiranë, Romana Valhutin, u bëri të ditur shqiptarëve se pesë muajt e ardhshëm do të jenë kyç për të ardhmen e tyre europiane, për integrimin. 
 

Për çeljen e negociatave muajt në vijim do të jenë shumë të rëndësishëm, kyç. Është e qartë për të gjithë çfarë lipset që të ndodhë sa i takon 5 prioriteteve kyçe, por në veçanti lidhur me të gjithë aspektet e ligjit dhe në veçanti me luftën kundër krimit të organizuar, përfshirë asgjësimin e kultivimin e tregtisë së kanabisit

tha ajo. 

Udhërrëfyesit dhe fanarët*

Postuar në 16 Gusht, 2017 11:37

h. Sulejman ef. Rexhepi

Më rastisi para do kohe të bisedoj me një diplomat të huaj që shquhet si njohës i mirë i zhvillimeve në Ballkan. Ai në veçanti e njihte mirë çështjen shqiptare, përfshirë këtu edhe raportet në mes të shqiptarëve brenda trungut islam, si edhe marëdhëniet në mes të  shqiptarëve muslimanë dhe atyre jo muslimanë. Ishte kënaqësi e veçantë të dëgjosh një të huaj që kishte analizuar deri në detaje skenën tonë politike dhe fetare, raportet ndërnjerëzore, mentalitetin tonë, zakonet, doket…

Pas 27 vjetësh/Kosta Barjaba: Emigrimi, mundësi emancipimi, jo akt dëshpërimi

Postuar në 14 Gusht, 2017 12:42

Kosta Barjaba, një njeri i afërt me Partinë Socialiste dhe autor I një libri dhe disa artikujve për emigrimin e shqiptarëve, i kthehet kësaj çështjeje sot përmes një shkrimi në gazetën “Panorama”(http://www.panorama.com.al/shtetezimi-i-emigracionit/). Shkrimi pason një valë debati mediatik të degraduar, që mori shtysë nga një shënim në profilin e vet në Facebook të Agim Hushit.

Çfarë sugjeron sociologu Barjaba për dukurinë e emigrimit të shqiptarëve që ai në librin e vet e quan IKJE?

Refuzimi nga vendet Shengen nuk zgjidhet me masa policore

Postuar në 08 Gusht, 2017 13:58

Përsëri gjatë vitit 2016, qytetarët shqiptarë  hasën vështirësi dhe u ndëshkuan në kuadrin e lëvizjes së tyre në vendet e hapësirës Shengen. Gjatë vitit për të cilin po flasim, disa tregues të këtij aspekti u përkeqësuan sërish. Më konkretisht bëhet fjalë për 18.468 shtetas shqiptarë, të cilët nuk janë lejuar të hyjnë në vendet Shengen. Sikur të marrim për mesatare shumën 200 euro të shpenzuar nga secili për udhëtimin e papërfunduar, do të rezultonte se shtetasit e vendit më të varfër në Europë gjatë vitit 2016 kanë humbur rreth 3.5 milionë euro për mungesë informacioni.

"Serbët dhe shqiptarët duhet të jetojnë në paqe. Jemi gati për kompromis"

Postuar në 30 Korrik, 2017 13:25

Presidenti serb Aleksander Vuçiç ka folur për dialogun e fundit për Kosovën, nismë e tij, në një intervistë për gazetën zvicerane “Blick”. Vuçiç ka qenë i drejtpërdrejtë kur ka deklaruar se thirrjet për luftë dhe ngurtësimi në pozicione retorike të militarizuara nuk ndihmojnë më askënd. 

Një spektakël politik që nuk i shton asgjë dinjitetit

Postuar në 29 Korrik, 2017 22:34

Ka sot dy lajme që në thelb flasin për të njëjtin shqetësim: zbatimin e të drejtave bazë në shtete të Ballkanit. Lajmi i parë ishte një reagim i Presidentit grek, Prokopis Pavlopoulos i cili gjatë një fjalë të mbajtur në Kongresin e Këshillit Botëror të Epirotëve të Diasporës në Prevezë, ndër të tjera tha:

Azilkërkimi në Gjermani, ende problem. Ambasada gjermane: Përvoja e stacionimit policor, sukses

Postuar në 28 Korrik, 2017 17:11

Numri i azilkërkuesve shqiptarë në Europë vijon të mbetet i lartë. Përtej ankesave zyrtare të Francës pak ditë më parë, situata në Gjermani vijon të paraqesë probleme, ndonëse me një ulje të ndjeshme. Sipas një informacioni zyrtar të kërkuar nga ResPublica pranë ambasadës gjermane në Tiranë, vetëm për muajin qershor pati rreth 500 azilkërkues dhe sipas vlerësimit ky numër është jo i vogël nëse mbahet parasysh se Shqipëria është vend origjine i sigurtë.

Një libër për marrëdhëniet mes serbëve dhe shqiptarëve

Postuar në 20 Korrik, 2017 10:24

Një vepër e domosdoshme për të gjitha kërkimet e ardhme për marrëdhëniet serbo-shqiptare. Kështu e quan agjencia serbe e lajmeve “B92” librin e Petrit Imamit, titulluar: “Serbët dhe shqiptarët përmes shekujve”. Tre vëllime, 1500 faqe me një qasje enciklopedike, mbushur me fakte dhe përshkrime – karakterizimi i librit në fjalë, publikuar shqip dhe serbisht  është ndër më vlerësuesit. Imami, i lindur në Prizren por që ka jetuar në Beograd, vë theksin te lidhjet kulturore mes të dy popujve, duke dashur të largojë paragjykimet që janë ngritur në dekada propagandë.

Pages

Subscribe to RSS - shqiptaret