shqiptaret

Rrëfimi i Gruevskit: Soros ndërsen shqiptarët kundër maqedonasve

Postuar në 19 Janar, 2017 19:23

Gazeta Express i ka marrë një intervistë ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski lidhur me zhvillimet në vendin fqinj, por më interes paraqet këndvështrimi i tij në raport me shqiptarët dhe kërkesat e tyre.  I pyetur për të drejtat e tyre dhe kërkesat e përfshira në marrëveshjen e fundit të partive shqiptare Gruevski thotë se nuk ka vend në rajon dhe ndoshta as në Evropë, i cili u ka dhënë më shumë të drejta komuniteteve më të vogla etnike sesa Maqedonia dhe se pas qëndrimeve të shqiptarëve qëndron multimiliarderi amerikan George Soros.

Rishikohet Ohri? Partitë shqiptare propozojnë një Marrëveshje të re për Maqedoninë

Postuar në 07 Janar, 2017 16:26

Kryeministri Edi Rama dhe kanali televiziv Top-Channel kanë “festuar” sot arritjen e një marrëveshjeje mirëkuptimi dhe bashkëpunimi mes partive shqiptare në Maqedoni.“Shqiptarët “trondisin” Shkupin”, shkruan në lajmin e vet kryesor kanali kombëtar Top-Channel që e shoqëron lajmin me foton e Edi Ramës në takim më partitë shqiptare në Maqedoni(http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=344899#k1). 

Ambasadori francez në Tiranë nxjerr shqiptarët në “Le Monde”

Postuar në 30 Dhjetor, 2016 11:39

Franca zyrtarizon shqetësimin e vet për azilkërkuesit shqiptarë. Gazeta “Le Monde” i ka lënë dje një vend Shqipërisë dhe shqiptarëve që paskan dyndur Francën me kërkesa për azil politik. Gazeta madje shkruan se ka një shqetësim të posaçëm për këtë, pasi 5 700 shqiptarë kanë paraqitur një kërkesë në këtë vend. Kërkesat janë trefishuar në tre muajt e fundit, duke sinjalizuar një prirje shqetësuese. Lajmi është ndërtuar nga një letër që ambasadori francez në Tiranë, Bernard Fitoussi i ka dërguar Ministrisë së Brendshme shqiptare.

Vuçiç mbledh serbët e Kosovës: Politikë unike kundër shqiptarëve

Postuar në 26 Dhjetor, 2016 12:51

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç u ka dhënë afat përfaqësuesve të serbëve në Kosovë që deri më 31 dhjetor të tërheqin vendimet e dëmshme nëse dëshirojnë të marrin pjesë në atë që quhet politikë e përbashkët e serbëve dhe të shtetit të Serbisë në Kosovë.

Zaev kërkon nga shqiptarët të shpëtojnë Maqedoninë

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 19:15

Në kushtet kur Maqedonia nuk po gjej rrugëdalje nga kriza politike dhe kur kanë dalë në dritë skenarë për destabilizimin e vendit, lideri i opozitës maqedonas Zoran Zaev u bëri thirrje të gjitha partive që fituan mandate në zgjedhjet parlamentare të 11 dhjetorit t’i bashkohen një koalicioni të madh kundër Nikolla Gruevskit. Zaev u shpreh se partitë duhet ta respektojnë vullnetin e popullit, ndërsa bashkëpunimi i tyre eventual me VMRO-DPMNE-në do të ishte koalicion për ruajtjen e regjimit dhe diktaturës.

Mur me serbët edhe në Preshëvë

Postuar në 18 Dhjetor, 2016 12:27

Punimet e fundit rreth Urës së Ibrit kanë krijuar konfuzion, paqartësi dhe tensione tek qytetarët e Kosovës, duke ngjallur reagime të ndryshme dhe mosbesim sa u përket marrëveshjeve të arritura në Bruksel nga palët përfshirëse në dialog. Por, reagime ka edhe nga Lugina e Preshevës.

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve dhe i Kuvendit Komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, murin të Ura e Ibrit e ka quajtur të papranueshëm për Luginën e Preshevës. Musliu ka thënë se nëse nuk largohet muri në Mitrovicë, atëherë e njëjta gjë do të ndodhë edhe në Luginë.

Karta e emigrantit për shqiptarët në Greqi

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 12:35

Greqia ka vendosur të aplikojë rregulla të reja dokumentare për emigrantët. Siç raporton faqja “Albanians.gr”, Lejet e Qëndrimit do të zëvendësohen nga Karta e Emigrantit dhe procesi nis në muajin shkurt të vitit të ardhshëm.

Ndryshimi është i rëndësishëm dhe prek emigrantët shqiptarë, por i intetereson edhe qeverisë shqiptare.

A i ka në axhendë shqiptarët e Maqedonisë, Tirana zyrtare?*

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 17:50

Gjendja e vërtetë “e unitetit” të komuniteteve shqiptare në shtetet me popullsi mikse ballkanike mund të shikohet lehtë në Maqedoni. Për më tepër aty mund të kundrosh edhe sesa të përçarë janë vetë shqiptarët, sesa pa ide për të ardhmen, por edhe sa pa forcë është Tirana zyrtare, që t’i ndihë.

Studimi/47 % e shqiptarëve i mbajnë kursimet jashtë bankave

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 15:18

Qytetarët shqiptarë kanë kulturë të dobët fnanciare, ndaj rreth 47 % e popullsisë preferon t'i mbajnë paratë në shtëpi sesa ti çojë në bankë. Ky konkluzion ka dalë nga një studim I Bankës Botëore, ku sipas tyre pupullsia e Europës Juglindore ka preferencë të ulët për t'i depozituar paratë në sistemin bankar.

TemaTv

DioGuardi: Do lobojmë që presidenti Trump të ketë një plan edhe për të ndihmuar shqiptarët

Postuar në 13 Nëntor, 2016 15:49

Joseph DioGuardi, ish-kongresmeni amerikan me origjinë arbëreshe, i ka dhënë një prononcim Vizion Plus, përmes të cilit komenton zgjedhjen e Donald Trump president i SHBA-së. Çështja shtrohet nëse do të ketë ndryshim kursi të SHBA-së ndaj rajonit, e për pasojë Shqipërisë, diçka që vjen si pikëpyetje për shumë arsye. Më poshtë komentet e DioGuardi-t:

Pages

Subscribe to RSS - shqiptaret