rusia

Kriza po shtron mendimet për rishikimin e rendit ndërkombëtar

Postuar në 26 Prill, 2020 19:03

I gjithë  sistemi i marrëdhënieve ndërkombëtare do të rishikohet pas kalimit të pandemisë së koronavirusit. Të paktën këtë mendon Rusia teksa ndihmësi i presidentit rus, Maxim Oreshkin ka shprehur nevojën e një ndryshimi. 

Të gjitha institucionet ndërkombëtare do të rikonceptohen. Them se ne do ta kalojmë këtë situatë krize dhe i gjithë sistemi i marrëdhënieve ndërkombëtare do të rishikohet seriozisht nga ky kënd i ri

është shprehur ai. 

Franca lëviz e pavarur drejt Rusisë

Postuar në 04 Prill, 2020 21:13

Europa duhet të gjejë mënyra dhe rrugë për mbrojtjen e interesave të vet të sigurisë, pavarësisht qëndrimeve të ShBA. Në krye të kësaj qasjeje qëndron Franca, që së fundmi ka propozuar emrin e ish-ministrit të Jashtëm, Hubert Vedrine, në një panel ekspertësh të NATO-s ku do të flitet për të ardhmen e aleancës.

Rusia dhe Turqia arrijnë armëpushim për Idlibin. Ankaraja shton trupat, por vetëm me mision monitorues

Postuar në 05 Mars, 2020 19:35

Rusia dhe Turqia kanë arritur një marrëveshje mbi situatën në Idlib të Sirisë pas diskutimeve mes delegacioneve të udhëhequra nga dy presidentët, Putin dhe Erdogan. 

Përplasja me Perëndimin, Rusia krijon forcë të posaçme ushtarake për Arktikun

Postuar në 05 Mars, 2020 16:19

Arktiku është një rajon ku përplasja gjeostrategjike dhe për burimet e energjisë sapo ka nisur të nxjerrë krye. Rusia është vendi që ka investuar më shumë së fundmi dhe ka ngritur pretendimet kryesore. Së fundmi njoftohet se Kremlini ka vendosur që të krijojë edhe një forcë të posaçme që është përgjegjëse për Arktikun dhe që do të veprojë si garantuese e Rrugës së Detit të Veriut që përbën kursin kryesor të qarkullimit të mallrave për Rusinë në këtë zonë.

Ku humbi "ndikimi malinj rus"? Dhe një gënjeshtër se Shqipëria e zgjedh politikën e saj të jashtme

Postuar në 26 Shkurt, 2020 13:52

Në konferencën për shtyp mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov, ka patur edhe një pyetje për marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Rusisë. Nga ana e vet Lavrov ka vënë në dukje se është pala shqiptare ajo që nuk çon përpara raportet dyplaëshe për shkak të detyrimeve që ka me SHBA dhe NATO-n, ndaj edhe siç tha ai

Rusia e kupton këtë realitet politik

Nis takimi OSBE-Rusi në Moskë. Rama: Integriteti territorial, parim aktual sa 45 vjet më parë

Postuar në 26 Shkurt, 2020 11:32

Ka nisur në Moskë takimi mes kreut të OSBE-së Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov. Në fjalën e tij Lavrov ka vlerësuar rolin e OSBE-së në krijimin e kushteve për një dialog konstruktiv në çështjet globale që ai i cilësoi si komplekse. Lavrov ka vlerësuar pozitivisht qasjen e Edi Ramës në krye të OSBE-së nisur nga fjalimet e tij të deritanishme publike.

Ambasadori i Rusisë: Ofruam ndihmën tonë pas tërmetit, nuk morëm asnjë përgjigje

Postuar në 20 Shkurt, 2020 13:23

Ambasadori i ri i Rusisë në Tiranë, Mihail Afanasiev ka dhënë së fundmi një intervistë për faqen online, argumentum.al. Përtej vlerësimeve për vendin tonë dhe simpatinë e shqiptarëve të thjeshtë për Rusinë, Afanasiev zbulon edhe faktin se pas situatës së krijuar me tërmetin e 26 nëntorit 2019, pala ruse ofroi ndihmën e vet. Falas siç e thekson ambasadori. Por pala shqiptare nuk ktheu asnjë përgjigje.

Bashkimi Sovjetik, shtet i krijuar ilegalisht. Rusia nuk duhet të pretendojë trashëgiminë

Postuar në 17 Shkurt, 2020 18:03

Rusia duhet të herë dorë nga pretendimi se trashëgimtare e Bashkimit Sovjetik. Kështu ka arsyetuar një gjykatës i Kushtetuese ruse, Konstantin Aranovsky përmes një opinioni shtuar një vendimi të muajit dhjetor për dëmshpërblimin e fëmijëve të viktimave të represionit Stalinist.

Rusia publikon dokumente të reja mbi operacionin e çlirimit të Budapestit

Postuar në 14 Shkurt, 2020 15:24

Ministria ruse e Mbrojtjes ka zbardhur këto ditë disa dokumente të papublikuara më parë për operacionin e çlirimit të kryeqytetit hyngarez, Budapest nga pushtimi nazist. Sovjetikët e morën Budapestin pas 108 ditësh luftimesh, duke nisur që nga fundi i tetorit 1944. Sipas disa historianëve rusë operacioni ishte i dyti për nga kohëzgjatja pas operacionit të Leningradit dhe I dyti pas Stalingradit për nga egërsia e luftimeve.

Mikhail Minshustin votohet si kryeministër i ri i Rusisë

Postuar në 16 Janar, 2020 14:11

Mikhail Minshustin është kryeministri i ri i Rusisë. Dhoma e Ulët e Parlamentit rus miratoi kandidaturën e tij me 383 vota pro, ndërkohë që nukpati asnjë votë kundër ndhe vetëm 41 abstenime.

Pages

Subscribe to RSS - rusia