rusia

Trump: Po punojmë për një marrëveshje të re me Rusinë për mospërhapjen e armëve bërthamore

Postuar në 01 Gusht, 2020 13:27

ShBA dhe Rusia po punojnë për arritjen e një marrëveshjeje të re për mospërhapjen e armëve bërthamore. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një tryeze të rrumbullakët në Florida, zhvilluar në kuadër të masave kundër e emergjencave. 

Ne po punojmë me Rusinë tani për një marrëveshje të mospërhapjes së armëve bërthamore . Nëse ja dalim do jetë diçka shumë e mirë

citohet Trump. 

Rusia financon projektin e Shën Sofisë në Siri

Postuar në 29 Korrik, 2020 14:37

Rusia do të ndihmojë Sirinë në ndërtimin e një kopjeje të Shën Sofisë, pasi kjo e fundit u shndërrua në xhami nga Turqia e Erdoganit. 

Siria, në ndryshim nga Turqia është një vend që tregon qartësisht mundësinë e një dialogyu ndërfetar paqësor. Presidenti al-Assad nuk do ta bënte kurrë atë që ndodhi me Shën Sofinë në Stamboll. Rusia do të japë fondet për një miniaturë të Shën Sofisë në provincën perëndimorë të Hama-s

Rusia ndërton katedralen me mjete ushtarake gjermane të Luftës II Botërore

Postuar në 18 Qershor, 2020 15:12

Rusia kishte menduar që të celebronte 75-vjetorin e fitores mbi Fashizmin më 9 maj të këtij viti me përurimin e një katedraleje shumë të veçantë. Në perferinë e Moskës, në Kubinka ëstë ndërtuar një katedrale e zezë 95 m e lartë, pagëzuar në media edhe si katedralja kaki dhe përfaqëson një seri simbolesh. Diametri i kupolës është 19.45 m, bazamenti ka 8 dritare, ndërkohë që kupola është 22.43 m e lartë. Mediat ruse raportojnë se këto përmasa përputhen me të dhënat kohore të Instrumenti të Dorëzimit të Gjermanisë Naziste më 8 maj 1945 në orën fikse 10:43.

Kreu i Akademisë së Shkencave në Petersburg nën akuzë për tradhëti: U shiti sekrete kinezëve

Postuar në 15 Qershor, 2020 19:00

Probleme rivaliteti me Kinën ka edhe Rusia. Një shkencëtar rus, Valery Mitko, 78 vjeç, president i Akademisë së Shkkencave për Arktikun në Shën Petersburg akuzohet për tradhëti dhhe rrezikon 20 vjet burg sepse akuzohet se u ka kaluar sekrete kinezëve.

Avokati i tij, Ivan Pavlov deklaron se klienti i tij zhvillon leksione në Kinë dhe përdor materiale mga burime të hapura. 

Akuzat janë absurde

shprehet avokati. 

Rusia kërkon rivendosjen e kontakteve me NATO-n

Postuar në 06 Qershor, 2020 16:16

Rusia vlerëson se situata e tanishme ndërkombëtare e bën të domosdoshme rivendosjen e kontakteve me NATO-n. Në një intervistë për agjencinë shtetërore, TASS, zv.ministri i Jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko, ka deklaruar se për të hedhur një hap përpara, Perëndimi duhet të zhvendosë rajonet stërvitore të veta larg vijës së kontaktit kufitar me Rusinë.

Sot, nevoja për rivendosur kontaktet e punës në drejtimin ushtarak, që u ndërprenë nga NATO, është me qartë se asnjëherë më parë. Gjithësesi nuk ka patur përparim në këtë çështje

Nga Siria në Libi. Rusia dislokon avionë ushtarakë në mbështetje të gjeneralit Haftar

Postuar në 26 Maj, 2020 14:41

Komana ushtarake amerikane në Afrikë ka njoftuar sot se Rusia ka dislokuar avionë ushtarakë gjuajtës në Libi në mbështetje të kontraktorëve privatë të grupit “Wagner” që vepron krah Ushtrinë Kombëtare Libiane të gjeneralit Haftar. Sipas komandës amerikane, avionët kanë mbërritur në Libi përmes Sirisë dhe për këtë janë ofruar edhe pamje satelitore.

Lufta e Dytë Botërore si paradigmë për të ardhmen e paqes në Europë

Postuar në 11 Maj, 2020 14:09

Ndonëse Gjermania e celebroi 9 majin si ditë Çlirimi, debati mbi Luftën e Dytë Botërore po i jep formë marrëdhënieve mes Rusisë dhe Europës. Në një opinion të datës 8 maj, ambasadori rus në BE, Vladimir Chizon flet për një “ortek gënjeshtrash” mbi Rusinë në mediat europiane.

Epidemi në qeverinë ruse. Infektohet edhe ministrja e Kulturës, Olga Lyubimova

Postuar në 06 Maj, 2020 14:29

Mediat ruse njoftojnë se një tjetër anëtar i qeverisë ka rezultuar pozitiv me CoVid-19. Bëhet fjalë për ministren e Kulturës, Olga Lyubimova e cila ka njoftua rpublikisht statusin e saj shëndetësor përmes zëdhënëses së vet. Lyubimova është anëtari i tretë i kabinetit qeverisës që infektohet me koronavisurin e ri pas kryeministrit Mikhail Mishustin dhe ministrit të Ndërtimit, Vladimir Yakushev.

Raportime për marrëveshje Rusi-Turqi-Iran për ta larguar nga pushteti

Postuar në 04 Maj, 2020 15:08

Në disa media që merren me trajtimin e çështjeve të Lindjes së Mesme po qarkullon lajmi i një marrëveshjeje mes Rusisë-Iranit dhe Turqisë për largimin nga pushteti të liderit sirian, Bashar al-Assad. Burimi fillestar për këtë informacion është një raport i publikuar nga Këshilli Rus për Çështjet Ndërkombëtare, një qendër studimore e afërt me Kremlinin zyrtar.

Lavrov: Gjukanoviç dhe Mali i Zi na tradhëtuan

Postuar në 28 Prill, 2020 22:39

Sjellja e politikanëve malazezë përfshirë presidentin e vendit, Milo Gjukanoviç është cilësuar si tradhëti nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov. 

Teksa i është përgjigjur një pyetjeje të një studenti gjatë një lidhjeje video me studentë të Institutit Shtetëror te Moskës për Marrëdhëniet Ndërkombëtare Lavrov ndër të tjera tha: 

Pages

Subscribe to RSS - rusia