rusia

Putin: Tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno-Karabakhun, do të ishte vetëvrasje

Postuar në 19 Nëntor, 2020 11:55

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar se tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno Karabakhun negociuar ditë më parë me Azerbajxhanin, do të ishte një akt vetëvrasës. Putin e ka përcjellë mesazhin e tij përmes një interviste televizive duke nënvizuar se Armenia duhet t’i përmbahet marrëveshjes. Marrëveshje ka hapur rrugën e lëshimeve territoriale në favor të Azerbajxhanit, çka ka provokuar protesta të mëdha në Armeni që kanë vënë në vështirësi qeverinë e Nikol Pashinyan, madje një javë më parë shërbimet armene deklaruan se kishin parandaluar një atentat ndaj tij.

Nagorno-Karabakh, nisin diskutimet ruso-turke për zbatimin e marrëveshjes së armëpushimit

Postuar në 13 Nëntor, 2020 11:13

Rusia dhe Turqia do të nisin sot bisedimet për ndalimin e luftimeve në Nagorno-Karabakh. Sipas mediave turke, që e cilësojnë si Armëpushim, marrëvëshjen e ndërmjetësuar nga Rusia, takimi do të mbahet në Ankara dhe ai konsiston në sqarimin në nivel teknik të stacionimit të trupave armene dhe azere sipas paktit të para disa ditëve.

11 pikat e marrëveshjes për Nagorno-Karabakun. Rusia lë jashtë Turqinë

Postuar në 11 Nëntor, 2020 11:46

Paqja e ndërmjetësuar nga Rusia në konfliktin azero-armen në Nagorno Karabakh parashikon 11 pika të cilat janë bërë sot publike. Konkretisht marrëveshja e firmosur nga tre përfaqësuesit e përfshirë në diskutime janë: 

Armëpushimi hyn në fuqi në mesnatën e 10 nëntorit me orën e Moskës. 

Azerbajxhani dhe Armenia do të qëndrojnë në pozicionet aktuale.

Armenia dhe Azerbajxhani do të shkëmbejnë robërit e luftës.

Njoftohet marrëveshje tripalëshe për mbylljen e konfliktit në Nagorno-Karabakh

Postuar në 10 Nëntor, 2020 02:51

Mediat raportojnë se pas një muaji konflikti ushtarak, Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia kanë nënshkruar një marrëveshje për ndalimin e luftimeve. Vendimi është njoftuar së pari nga kryeministri armen, Nikol Pashinyan dhe është konfirmuar më vonë nga presidenti azer, Ilham Alyiev.

Deklarata tripalëshe do të jetë një pikë kyçe në rregullimin e konfliktit

Stërvitja e ushtrisë gjermane me NATO-n acaron Rusinë: Po shkelet Traktati i 1970-s

Postuar në 24 Tetor, 2020 18:00

Ministria ruse e Mbrojtjes ka kritikuar homologen gjermane për pjesëmarrjen në stërvitjet e NATO-s, ku ushtria zhvillon aftësi në përdorimin e armëve bërthamore taktike të SHBA. Pala ruse e konsideron këtë shkelje të Traktatit të Mospërhapjes*, ose NPT, dhe përfshin rritjen e mëtejshme të tensionit mes Rusisë dhe Linjës së kontaktit të NATO-s.

Putin nuk përjashton krijimin e një aleance ushtarake mes Rusisë dhe Kinës

Postuar në 23 Tetor, 2020 01:39

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar mundësia e një aleance ushtarake me Kinën, nuk mund të përjashtohet në të ardhmen. Ai ka folur për këtë çështje pasi është pyetur gjatë një videokonference me ekspertë të politikës së jashtme, ndërkohë që deri më tani Rusia dhe Kina kanë vlerësuar partneritetin strategjik, por kanë përjashtuar opsionin e një aleance.

Teorikisht ne nuk kemi nevojë për aleancën ushtarake me Kinën, por është shumë e mundshme që kjo gjë të imagjinohet

Sëmundja e diplomatëve, mediat amerikane vënë gishtin ndaj Rusisë

Postuar në 22 Tetor, 2020 12:58

Sëmundja e diplomatëve dhe zyratrëve të CIA-s në vende të ndryshme të botës, duke se po zbërthehet nga hetuesit amerikanë si një sulm i mirëmenduar nga vende kundërshtare të SHBA. Për ta rikujtuar, sëmundja në fjalë, ende e pashpjeguar se çfarë e shkakton, u njoftua fillimisht nga diplomatët amerikanë në Kubë dhe Kinë me simptoma të tilla si dhimbje koke, marrje mendsh, parehati, apo edhe zhurma në vesh.

Rusia propozon vendosjen e paqeruajtësve të vet në Nagorno-Karabak

Postuar në 14 Tetor, 2020 11:24

Ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov ka njoftuar sot se Rusia mendon të vendosë vëzhgues ushtarakë në linjat e kontrollit të rajonit të Karabkut, përfshirë së fundmi nga luftime mes armenëve dhe azerëve. Sipas Lavrov vendosja e vëzhguesve do të bëhet me synim garantimin e paqes, ndonëse ka shtuar se vendimi final për këtë u takon të dyja vendeve të përfshira në konflikt.

Pandemia po teston besueshmërinë e Perëndimit

Postuar në 13 Tetor, 2020 21:57

BBC-ja raporton këto orë se në Britaninë e Madhe do të nisë testi për ndikimin e vitaminës D kundër CoVid-19. Raportime të tjera thonë se Johnson&Johnson ka ndërprerë testimet për vaksinën kundër CoVid-19 për shkak të dëmeve anësore që ajo ka sjellë.

Polonia gjobit Gazpromin me 6.5 miliardë euro për projektin Nord Stream 2

Postuar në 08 Tetor, 2020 19:23

Polonia ka gjobitur gjigantin rus të energjisë Gazprom me 6.5 miliardë euro për ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2.

Autoriteti i Konkurrencës së Polonisë thotë se projekti do të rrisë padrejtësisht dominimin e firmës në tregun polak, me pasoja potencialisht serioze për ekonominë e vendit.

Gazprom po udhëheq projektin e tubacionit të Detit Baltik, i cili do të lejojë Gjermaninë të dyfishojë importet e saj të gazit nga Rusia.

Pages

Subscribe to RSS - rusia