rusia

Sulm mbi Siri? Trump ndryshon sërish qëndrim

Postuar në 12 Prill, 2018 12:58

Një javë më parë deklaroi se SHBA do të tërhiqet nga Siria për të lënë të Tjerët të merren me të. Një ditë më parë kërcënoi se do të bombardonte në Siri me “raketa të reja dhe inteligjente” për shkak të sulmit barbar me armë kimike në Ghouta.

Sot përmes një cicërime në tuiter, Donald Trump ka ndryshuar sërish mendje duke lënë të kuptohet se sulmi ndaj Sirisë, apo në Siri mund të mos ndodhë së shpejti.

Pritet urdhër i Trump për raketat në Siri

Postuar në 11 Prill, 2018 16:12

Donald Trump u ka kthyer përgjigje kërcënimeve të Rusisë për goditje të raketave amerikane që mund tëb godasin Sirinë. "Përgateni Rusinë, sepse po vijnë raketa të reja dhe të sofistikuar"-shkruajti Trump në Twitter. Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzon Moskën për bashkëpunimin me një "përbindësh", duke iu referuar presidentit sirian Bashar al-Asad.

Dueli SHBA-Rusi për Assadin zhvendoset edhe në OKB

Postuar në 10 Prill, 2018 10:16

Dy përfaqësuesit diplomatikë të SHBA-së dhe Rusisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara kanë shkëmbyer replika gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit ku diskutohej për sulmin me armë kimike në Siri.

Rusia kërkon nga Turqia kalimin e Afrinit nën administrimin e Sirisë

Postuar në 10 Prill, 2018 09:52

Rusia i ka kërkuar zyrtarisht Turqisë që të dorëzojë qytetin verior të Sirisë, Afrin, nën kontrollin e Damaskut zyrtar.

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, deklaroi në një konferencë për shtyp me gazetarët dje se kalimi i Afrin nën administrin e Damaskut është diçka që pritet, përderisa Ankaraja zyrtare nuk ka deklaruar asnjëherë se e ka pushtuar Afrinin. 

Qyteti kontrollohej nga kurdët derisa Turqia ndërhyri ushtarakisht për të asgjësuar bërtham të YPG-së që i konsideron terroriste dhe për të cilat pretendon se kryejnë aktivitet terrorist në kufi.

Rusët e Rosatom do të ndërtojnë impiantin e parë bërthamor në Turqi

Postuar në 03 Prill, 2018 14:25

Turqia ka licencuar ndërtimin e reaktorit të parë bërthamor në Akkuyu dhe për këtë është autorizuar kompania ruse Rosatom.

Licenca është dhënë dy ditë përpara se në Turqi të jetë për vizitë presidenti rus, Vladimir Putin  me të cilin kreu i shtetit turk, Erdogan do të diskutojë për Sirinë.

Projekti nisi të zbatohej tre vjet më parë, por vetëm tani Ankaraja zyrtare ka licencuar ndërtimin e impiantit që e rendit Turqinë në listën e vendeve bërthamore të paktën në sektorin civil.

 

Një fitore diplomatike për Theresa May

Postuar në 27 Mars, 2018 09:47

Edhe Maqedonia i është bashkuar masave të marra nga disa vende kryesore të Perëndimit për çështjen “Skripal”. Ministria e Jashtme e këtij vendi ka njoftuar se është dëbuar nga vendi një person, pjesë e stafit të ambasadës ruse në Shkup.

Të kishim dëgjuar Hrushovin nuk do ishim bërë kaq qesharakë

Postuar në 26 Mars, 2018 22:51

Sot shqiptarët konsistuan në dy akte të njëkohëshme që edhe sikur të mos jenë të koordinuara, përcjellin një mesazh të qartë: Perëndimi nuk do të tolerojë më vakuumin e krijuar në Ballkanin Perëndimor dhe në zona ku eksperimentohet me durimin e aktorëve krysorë si Kosova.

Largimi në mënyrë poshtëruese i zyrtarit serb Marko Gjuriç dhe vendimi i qeverisë shqiptare për të dëbuar dy diplomatë rusë në Tiranë, bashkë me zhvillimet në Maqedoni, flasin se loja e tensionit pasiv po shkon drejt fundit dhe diçka do të rikalibrohet.

Tragjedia në Qendrën Tregëtare, 41 nga viktimat janë fëmijë (Video)

Postuar në 26 Mars, 2018 12:16

Numri i viktimave nga zjarri që shpërtheu në një qendër tregtare në qytetin rus të Kemerovos arriti në 64, tha Vladimir Putskov, Ministri i Jashtëm i Jashtëm i Rusisë.
Sipas burimeve zyrtare 41 nga viktimat janë fëmijë.  Zjarri filloi në një nga katet më të larta të qendrës tregtare Zimnyaya Vishnya dhe shumë nga fëmijët që vdiqën ishin në një kinema.

Britania kërkon ndihmën e BE-së: Të dëbojmë agjentët e Putinit

Postuar në 22 Mars, 2018 11:20

Rasti “Skripal” ka çuar marrëdhëniet ruso-britanike në pikën më të ulët të dekadës së fundit. Mestë dyja vendeve që kanë një histori të gjatë mosbesimi dhe spiunazhi të niveleve të larta, tensioni sa vjen dhe rritet me lëvizjet e Britanisë së Madhe që synon të spastrojë edhe Europën nga ajo që e quan si rrjeti i spiuanzhit rus.

"Mandati im i fundit"

Postuar në 18 Mars, 2018 23:53

Në zgjedhjet presidenciale ruse nuk ka asnjë suprizë. Vladimir Putin po shkon drejt fitores së sigurtë, madje me diferencë të thelluar në raport me 64% të votave që mori në vitin 2012.

Mediat rapotojnë se nga gjysma e kutive të numëruara, Putin ka siguruar 75% të votave, i pasuar nga milioneri komunist Pavel Grudinin. Në garë ishin edhe gazetarja Ksenia Sobchak dhe nacionalisti i njohur, Vladimir Zhirinovsky. Rivali opozitar, Aleksei Navalny u përjashtua nga gara.  

Pages

Subscribe to RSS - rusia