rusia

Me marrëveshjen e Prespës, ndikimi rus dhe turk në Ballkan u godit

Postuar në 14 Korrik, 2018 12:08

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka deklaruar se roli i Rusisë në rajonin e Europës Juglindore ka një element destabilizues.

Ata kanë zgjedhur të minojnë strukturën demokratike të kombeve që janë të rinj në proceset e veta demokratike duke shpërndarë informacione false, duke marrë masa ekonomike dhe duke u përzierë në punët e tyre

Maqedonia dhe Greqia, një marrëveshje që sprovon stabilitetin

Postuar në 12 Korrik, 2018 12:25

Situata e krijuar me marrëveshjen e emrit për Maqedoninë e kthen këtë të fundit në një pikë kritike tensioni në Ballkan, që do të testohet në muajt në vijim. Lajmi se Rusia do të kërkojë bllokimin e marrëveshjes në OKB, konkretisht në Këshillin e Sigurimit, provon se Kremlini po refuzon të dalë jashtë loje në një zonë ku duket se nuk po prek dot suksesin prej kohësh.

Marrëveshja e Prespës, Rusia drejt bllokimit të në OKB

Postuar në 12 Korrik, 2018 10:58

Moska nuk do të mjaftohet me dëbimin e diplomatëve grekë nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës, por ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.

Mediat greke zbulojnë se ka patur një telefonatë të tensionuar mes ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke, Nikos Kotzias.  Ky i fundit i ka treguar homologut rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, duke folur për vende të treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit.

Trump sulmon hapur: Gjermania është peng i Rusisë

Postuar në 11 Korrik, 2018 11:17

Gjermania është peng i Rusisë. Me këtë deklaratë, presidenti amerikan Donald Trump ka pagëzuar nisur samitin e Brukselit, ku pritet të takohen përfaqësues të vendeve anëtare të Aleancës. Mediat raportojnë se Trump ka patur debate me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ndaj të cilit edhe ka përcjellë konsideratat e veta për Gjermaninë e cila sipas tij e shfaqe varësinë ndaj Moskës në faktin se importon gaz prej Rusisë.

Tani partner strategjik edhe për Izraelin*

Postuar në 03 Korrik, 2018 16:39

Në fillim të vitit 2012, një vit pas shpërthimit të luftës civile në Siri, Ministria e Jashtme(e Izraelit) propozoi rekomandimet e veta mbi qëndrimin e Izraelit në raport me presidentin sirian, Bashar Al Assad. Ministria e Jashtme rekomandonte denoncimin e gjakderdhjes në Siri dhe apelin për largimin e Assad. Ajo argumentonte se Izraeli nuk mund të mbetej si i vetmi vend perëndimor që nuk e dënonte Assadin, pasi kjo do të ushqente teoritë konspirative se Izraeli preferonte vrasjen në masë si mjet të qëndrimit në pushtet të Assad.

Përplasja në Mesdheun Lindor, SHBA tërhiqen nga Siria

Postuar në 29 Qershor, 2018 09:58

Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të forcojnë marrëdhëniet strategjike me Greqinë dhe të thellojnë dialogun mes dy qeverive. Kështu deklaroi ambasadori i SHBA në Athinë, Geoffry Pyatt duke prezantuar një raport mbi situatën në Mesdheun Lindor.

Greqia, shtoi ai, është një shtyllë e stabilitetit rajonal dhe për ta forcuar  Shtetet e Bashkuara inkurajojnë marrëdhëniet trepalëshe që Athina po zhvillon me Qipron, Izraelin dhe Egjiptin.

Forca amerikane e hapësirës, Rusia: Mund të çojë në katastrofë

Postuar në 20 Qershor, 2018 19:25

Donald Trump duket se po promovon atë që mund të quhet faza e dytë e Luftës së Yjeve, të Ronald Reagan në vitet ’80. Ndonëse në atë kohë ky term nënkuptonte më shumë garën për zbulime dhe avancim në hapësirë, teksa sot presidenti amerikan po propozon krijimin e forcës hapësinore. Nuk është e qartë se çfarë do të thotë kjo gjë, po reagimi i parë ka ardhur nga rivali kryesor ushtarak i SHBA-së, Rusia, e cila e ka cilësuar militarizimin e hapësirës si një opsion që çon eventualisht drejt katastrofës.

Murtaja Bubonike është shfaqur të paktën që në epokën e bronzit

Postuar në 11 Qershor, 2018 11:10

Një grup kërkuesish të drejtuar nga Instituti Max Planck për Shkencat e Historisë së Njerëzimit ka dekoduar një genom 3800 vjeçar prej nga ku mendohet se është identifikuar origjina  e murtajës bubonike. Sëmundja në fjalë ka goditur të paktën tri herë më mënyrë masive: së pari në shekullin e 6 e.s në atë që quhet Murtaja e Justinianit, në shekullin e 14-të, kur vrau 1/3 e popullsisë së Europës dhe në shekullin e 19-të kur goditi Kinën.

Distancim nga vendet jomiqësore me Rusinë

Postuar në 04 Qershor, 2018 17:24

Presidenti rus Vladimir Putin dekretoi ligjin mbi "kundërmasat ndaj veprimeve jomiqësore të Shteteve të Bashkuara dhe disa vende të tjera", ligj  i cili në thelb përbën një përgjigje ndaj sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe disa vende prillin e kaluar.

Ligji u miratua nga Duma më 22 maj dhe të miratuara nga Këshilli i Federatës më 30 maj. Ndër të tjera, ligji i jep të drejtë presidentin rus të ndërpresë marrëdhëniet me vendet jomiqësore dhe të imponojë kufizime të tregtisë mbi mallrat e importuara nga këto vende.

"Pa Iranin dhe pa ISIS" - Irani merr një goditje nga Rusia në Siri

Postuar në 28 Maj, 2018 16:07

Irani duket se ka marrë një tjetër goditje të tërthortë ndaj pozitës së tij strategjike në Siri, por kësaj radhe nga një aleat i vet, Rusia. Mediat izraelite citojnë një deklaratë të ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov, gjatë një knference me ministrin e Jashtëm të Mozambikut, Jose Condungua Pacheco, sipas të cilës, Kremlini mendon se në kufirin siriano-izraelit.

Pages

Subscribe to RSS - rusia