rusia

Nëse vjen lufta ose kriza, qeveria suedeze shpërndan broshura

Postuar në 22 Maj, 2018 17:33

Lufta mbetet një skenar i padëshirueshëm, megjithatë nuk përjashtohet mundësia që ajo të ndodhë.  Kjo është arsyeja pse qeveria suedeze, bëri diçka prototipike në  përpjekje për të përgatitur njerëzit për më të keqen e mundshme. Ajo do të shpërndajë për 4.8 milionë familje një broshurë për rreziqet që lidhen me shpërthimin e një lufte të re.

Broshura përfshin llojet udhëzimeve që nga mënyra sesi qytetarët të dallojnë një lajm të rremë dhe si të përgatiten për ngjarjet ekstreme të motit apo dhe për sulme terroriste dhe pushtime ushtarake.

Ndryshon politika në Itali. Qeveria e re: Të hiqen sanksionet ndaj Rusisë

Postuar në 18 Maj, 2018 15:21

Koalicioni i ri qeverisë në Itali mes lëvizjes Pesë Yjet dhe Lega e Matteo Salvinit kanë publikuar atë që quhet “Kontrata për Qeverinë e Ndryshimit”. Në dokumentin në fjalë përfshihen të gjitha drejtimet e qeverisjes dhe programit që do të zbatohet pas zgjedhjeve të fundit që sollën në pushtet dy parti antiestablishment.

Sa i përket politikës së Jashtme, qeveria e re premton ndryshime, por jo lëvizje nga drejtimet strategjike të orientimit. Në krye të saj qëndron interesi kombëtar i Italisë dhe promovimi i tij në raportet dypalëshe apo shumëplanëshe. 

Biznesi rus i favorizuar nga prishja e marrëveshjes SHBA-Iran

Postuar në 12 Maj, 2018 17:38

Ndonëse Rusia ka dënuar tërheqjen e  Uashingtonit nga marrëveshja bërthamore e Iranit, Moska mbetet më pak e ekspozuar se Europa ndaj pasojave ekonomike që mund të sjellin sanksionet amerikane.

"Marrëveshja e vitit 2015 dhe heqja e sanksioneve shënoi kthimin e biznesit evropian në Iran, por pas sanksioneve të reja amerikane nuk ka gjasa që kompanitë europiane të vazhdojnë të bëjnë biznes në këtë vend, duke i dhënë hapësirë biznesit rus. ​​Rusia tani mund të ecë përpara me shpejtësi të plotë "- thotë Vladimir Sotnikov, analist i shkencave politike.

Thirrje për t'i dhënë fund "marrëdhënies së veçantë" me Rusinë

Postuar në 11 Maj, 2018 12:41

Revista e njohur gjermane “Spiegel” i ka kushtuar një editorial të gjatë marrëdhënies së Gjermanisë me Rusinë, e cila është cilësuar si special për një kohë të gjatë. Historia e afërt dhe realitetit gjeopolitik që vazhdon që prej unifikimit gjerman, i kanë hapur rrugën idesë se mes të dyja vendeve nuk duhet të ketë më përplasje, të cilat provokuan shumëçka në Luftën e Dytë Botërore.

Aventurë apo strategji e Izraelit kundër iranianëve në Siri?

Postuar në 09 Maj, 2018 22:12

Një ditë pasi presidenti amerikan Donald Trump deklaroi tërheqjen e SHBA-së nga marëveshja bërthamore me Iranin dhe kërcënoi se çdo ambicie e Iranit në këtë drejtim do të marrë përgjigje të panjohur më parë, Izraeli i drejtuar nga Beniamin Netanyahu ka treguar forcën me një akt sulmi.

Rusia nuk jep më garanci për integritetin territorial të Sirisë

Postuar në 20 Prill, 2018 17:50

Rusia nuk jep më garanci për integritetin territorial të Sirisë. Në një deklaratë që raportohet fillimisht nga agjencia, Interfax, zv.ministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, citohet të jetë shprehur se evoluimi i situatës në Siri nuk është i parashikueshëm.

Ne nuk e dimë sesi do të zhvillohet situata në kuptim të asaj nëse është e mundur që Siria të qëndrojë më si një vend i vetëm”, tha Ryabkov.

SHBA në krye të eksportit të armëve në botë

Postuar në 15 Prill, 2018 22:27

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten eksportuesi kryesor i armëve në botë. Ky fakt raportohet nga SIPRI-Instituti i Stokholmit për Paqen, sipas të cilit në krye të listë qëndrojnë edhe Rusia, Franca, Gjermania dhe Kina.

Rusia: Koha që sistemi mbrojtës S-300 t'i jepet Sirisë dhe vendeve të tjera

Postuar në 14 Prill, 2018 13:12

Sulmi ajror i SHBA-Britanisë së Madhe – Francës ndaj Sirisë ka hapur diskutime të reja mbi përhapjen e sistemeve ajrore mbrojtëse që deri më sot përdoren nga shumë pak shtete.

Prag konflikti në Siri. Fushatë e gjerë propagandistike për sulmin kimik në Douma

Postuar në 13 Prill, 2018 10:37

Ajo që ndodhi në Douma të Sirisë në datën 7 prill 2018 mund të ketë ndikime përcaktuese për konfliktin sirian. Mediat perëndimore I kanë dhënë jehonë maksimale atij që besohet se është një sulm kimik ku janë përdorur agjentë nervorë dhe klorinë.

SHBA ishte më e ashpra ndër vendet në Perëndim, teksa presidenti I saj, Donald Trump kërcënoi se do të godiste me raketa, njësoj si në vitin 2017 në Khan Sheikhoun. 

Sulm mbi Siri? Trump ndryshon sërish qëndrim

Postuar në 12 Prill, 2018 12:58

Një javë më parë deklaroi se SHBA do të tërhiqet nga Siria për të lënë të Tjerët të merren me të. Një ditë më parë kërcënoi se do të bombardonte në Siri me “raketa të reja dhe inteligjente” për shkak të sulmit barbar me armë kimike në Ghouta.

Sot përmes një cicërime në tuiter, Donald Trump ka ndryshuar sërish mendje duke lënë të kuptohet se sulmi ndaj Sirisë, apo në Siri mund të mos ndodhë së shpejti.

Pages

Subscribe to RSS - rusia