rusia

Rusia: Bombardimi i Raqqas, njësoj si i Drezdenit më 1945

Postuar në 23 Tetor, 2017 12:58

Rusia ka akuzuar SHBA-në se ka kryer bombardimi masive mbi qytetin e Raqqas- qendër e Shtetit Islamik – njësoj si në Drezden të Gjermanisë në vitin 1945. Ministria ruse e Mbrojtjes ka deklaruar përmes gjeneralit Igor Konashenkov se nga bombardimet në Raqqa kanë mbetur 45 mijë banorë nga 200 mijë që kanë qenë më parë.

Rusia emeton KriptoRublën, monedhën shtetërore digjitale

Postuar në 16 Tetor, 2017 22:19

Rusia do të jetë vendi i parë me monedhën e parë difjitale. Kriptorubla pritet të jetë Kriptomonedha kombëtare e Rusisë e cila do të bazohet mbi softin që përgjigjet për asetet digjitale – blockchain-  por do të gjurmohet nga qeveria. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Komunikacioneve Nikolay Nikifirov dhe raportohet nga agjencia Sputnik. KriptoRubla do të emetohet dhe menaxhohet vetëm nga qeveria ruse, mund të shkëmbehet në çdo kohë me rublën, por nëse poseduesi nuk sqaron burimin e kriptomonedhës do të ngarkohet me 13% taksë.

"Anullimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin, mund ta drejtojë Europën afër Rusisë dhe Kinës"

Postuar në 13 Tetor, 2017 08:39

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel ka paralajmërur se tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja bërthamore me Iranin  mund të ketë pasoja të thella në peizazhin ndërkombëtar.

Është imperative që Europa të qëndrojë e bashkuar në këtë çështje. E duhet t’u themi amerikanëve se sjellja e tyre mbi çështjen e Iranit do të drejtojë europianët në një pozicion të përbashkët me Rusinë dhe Kinën kundër SHBA-së”, tha Gabriel në një intervistë për gazetën e grupit “RND”, citon “Deutsche Welle”.

Jo vetëm në Serbi. Putin i preferuar edhe në Greqi

Postuar në 11 Tetor, 2017 11:36

Një sondazh i kryer nga një grup sociologësh në Univesitetin e Maqedonisë për llogari të gazetës “Kathimerini”, evidenton një klimë mosbesimi të grekëve ndaj Perëndimit dhe Europës politike, në të cilën bëjnë pjesë prej dekadash. 57.3% e grekëve mbajnë qëndrim pozitiv ndaj Rusisë dhe 67% e tyre kanë qëndrim pozitiv ndaj presidentit rus, Vladimir Putin. Kancelarja gjermane Angela Merkel, shikohet pozitivisht nga 40.5% e të pyeturve, kurse presidenti amerikan, Donald Trump nga vetëm 16.5% e tyre. 73% e grekëve nuk e pëlqejnë Trump, ndërkohë që për Merkel kjo shifër është 56%.

NATO, drejt krijimit të një force ushtarake shumëkombëshe në Detin e Zi

Postuar në 09 Tetor, 2017 13:31

NATO pritet të krijojë së shpejti një forcë shumëkombëshe në Detin e Zi, që synon të mbajë nën vëzhgim dhe të balancojë rritjen e prezencës ruse në këtë rajon. Nisma vjen si kundërpërgjigje pas kapjes së Krimesë nga Rusia në vitin 2014 që I siguroi Kremlinit dalje natyrale dhe pa pengesa në pikat kryesore të Detit të Zi.

Agjencia “Reuters” shkruan se si fillim do të jetë një forcë e vogël, në të cilën do të përfaqësohen 10 shtete, mes të cilave Italia, Kanadaja dhe Rumania, të cilat do t’I bashkohen me rreth 900 trupa amerikane që janë tanimë në zonë.

Turqia e Rusia afrohen me Serbinë

Postuar në 08 Tetor, 2017 11:41

Rusia e Turqia kordinojnë lëvizjet për të forcuar lidhjet me Serbinë. Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin raportohet se pati një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku ka vlerësuar se Serbia nuk është në një situata të thjeshtë.

Presion i fortë edhe ndaj Zaevit në Maqedoni

Postuar në 03 Tetor, 2017 13:41

Arrestime edhe në Maqedoni si kusht që qeveria e Zaevit të ketë rrugën e hapur për integrimet euro-atlantike. Ky duket të jetë mesazhi i SHBA për fqinjin tonë lindor.  Zv.ndihmës Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee ka deklaruar në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Tv Alsat në Maqedoni, se të gjitha çështjet e rrjedhura nga përgjimet e paautorizuara që u publikuan nga Zoran Zaev kur ishte në opozitë, duhet të trajtohen ligjërisht.

Programi mbrojtës i rrjetit të Pentagonit, i kontrolluar në kodin e burimit nga rusët

Postuar në 03 Tetor, 2017 09:45

Ndoshta Rusisë nuk i është dashur të lodhet shumë për të penetruar në rrjetin kompjuterik të ushtrisë amerikane. Agjencia “Reuters” raporton sot për një marrëdhënie pune mes kompanisë “Hewlett Packard Enterprise” dhe agjencive ruse të mbrojtjes, raportim sipas të cilit, këto të fundit kanë patur të drejtën e këqyrjes dhe analizës së kodit të burimit për softuerë të përdorur nga Pentagoni. Konkretisht bëhet fjalë për softin ArcSight, që është “qendra nervore e pjesës më të madhe të ushtrsë amerikane, që njofton analistët nëse kompjuterët janë nën sulm”.

Gjermania mban vulën e tensionimit kronik*

Postuar në 21 Shtator, 2017 08:24

Në dallim nga shtete të tjera evropianoperëndimore, Gjermania është e kuptueshme historikisht për rusët. Mentaliteti gjerman është i afërt me tonin, megjithatë i paarritshëm për ne. Nganjëherë na duket se mund të bëheshin pa problem gati si gjermanët, po të fillonim më në fund një jetë të re, të hiqnim dorë nga zakonet tona të këqia dhe t'i përvishisheshim punës.

Rusia, “financuese” e pavarësisë së kurdëve të Irakut

Postuar në 20 Shtator, 2017 20:48

Në më pak se 1 vit, Rusia është kthyer në financuesin më të madh të rafinerisë së naftës për kurdët e Irakut, me investime deri në 4 miliardë dollarë. Kompania shtetërore ruse e gazit, "Rosneft", lajmëroi javën e kaluar një ujdi të fundit, për të ndihmuar në zhvillimin e industrisë s gazit natyral të kurdëve.

Gazeta izraelite "Haaretz" shkruan se Interesi për naftën dhe gazin e kurdëve ka sjellë ndryshimin e qëndrimit nga Kremlini, i cili zyrtarisht, vijon të deklarojë se mbështet integritin territorial të Irakut.

Pages

Subscribe to RSS - rusia