trump

Mediat përflasin edhe largimin e këshilltarit të Trump, H.R. McMaster

Postuar në 16 Mars, 2018 10:51

 Gazeta amerikane “The Washington Post” raporton se pas Rex Tillerson, është radha e këshilltarit për sigurinë, H.R. McMaster për t’u larguar. Sipas gazetës, lëvizja e tij nuk pritet të bëhet menjëherë, por ai është vënë në shënjetër të presidentit amerikan që duket se po zëvendëson ekipin kryesor me të cilin drejton në SHBA.

Dritëhijet e një shkarkimi të paralajmëruar

Postuar në 13 Mars, 2018 17:50

Përmes Twitter-it lajmëroi shkarkimin e Sekretarit të Shtetit,  Reks Tillerson, Presidenti amerikan Donald Trump. Timonin e Departamentit të Shtetit do ta marrë shefi i CIA-s Majk Pompeo, për të cilin presidenti Tramp është i bindur se do të bëjë një punë të shkëlqyer.

Sipas njoftimit të Shtëpisë së Bardhë "Popmeo është njeriu i duhur për të drejtuar politikën e Jashtme amerikane në këtë moment". Kreu i Shtëpisë së Bardhë u mjaftua vetëm me një falenderim për Tillerson, ndërsa lajmëroi se për herë të parë në krye të CIA-s do të jetë një grua, Xhina Haspëll. 

Trump njofton takim me kreun e Koresë së Veriut

Postuar në 09 Mars, 2018 10:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se ai është i gatshëm të takohë kreun e Koresë së Veriut, Kim Jong-un i cili sipas tij ka rënë dakord që të ndërpresë testet e reja bërthamore dhe madje të çmontojë arsenalin bërthamor. Trump ka postuar në Twitter lajmin, që mbetet hipotetik, ndonëse ai shprehet qartë se “është planifikuar një takim”.

"Nuk dëgjoj". Autori Michael Wolff stimulon probleme me audion për t'iu shmangur pyetjeve për Trump

Postuar në 27 Shkurt, 2018 13:24

Michael Wolff, autori i librit “Zjarr dhe tërbim” që vuri përballë një situate shumë të sikletshme Shtëpinë e Bardhë dhe Presidentin Donald Trump, është përballur vetë me një moment të palavdishëm. Të paktën sipas raportimit të disa mediave, Wolff i ka bishtnuar një pyetjeje të bërë gjatë një interviste me “Channel 9” në Australi.

Ai u pyet për një deklarim të një muaji më parë, sipas të cilit, Trump ka aktualisht një lidhje jashtëmartesore, madje duke shtuar se “jam i sigurtë për këtë”.

“A i detyroheni presidentit dhe Zonjës së Parë një falje”? ishte pyetja.

Satira politike në karnavalet portugeze

Postuar në 12 Shkurt, 2018 10:01

Karnavalet në Portugali nuk kanë kursyer drejtuesit kryesorë politikë të botës, apo më mirë ata që janë në qendër të lajmeve.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ai amerikan, Donald Trump dhe kreu i Koresë së Veriut, Kim Jong-un janë paraqitur si peshkaqenë apo në pozicione tallëse.

Karnavalet u organizuan në Torres Vedras dhe njerëzit dolën me mijëra pavarësisht shiut. Edhe Merkel e paraqitur si sirenë nuk I mungonte dekorit të aktivitetit që i kushton shumë vëmendje satirës politike.

FBI ka përgjuar Trump

Postuar në 02 Shkurt, 2018 23:16

Donald Trump përplaset me FBI rreth përgjimeve në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Demokratët në Kongresi Amerikan  dorëzuan një memorandum, përmes së të cilit akuzohet FBI se ka abuzuar me ligjin duke hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump, me qëllim favorizimin e demokratëve të Hillari Klintonit.

Trump zbut qëndrimin ndaj emigrantëve

Postuar në 31 Janar, 2018 11:16

Donald Tramp zbuti tonet e ashpra kundër emigrantëve dhe i shtriu dorën e bashkëpunimit në Kongres rivalëve demokratë, në fjalimin vjetor i gjendjen e vendit, i njohur botërisht si “State of the Union”. Në një fjalim që zgjati 1 orë e 20 minuta Presidenti amerikan shpalosi planin e ri për emigrantët e jashtëligjshëm, duke lënë të kuptohet se askush nuk do të dëbohet, pas shfuqizimit të të ashtuquajturit “ligj të ëndërrimtarëve” të administratës Obama. 

Kurdët e Sirisë përplasin Trump me Erdogan

Postuar në 25 Janar, 2018 12:04

Të shmanget çdo veprim që mund të shkaktojë konflikt midis forcave ushtarake turke dhe amerikane në Siri kërkoi Donald Trump ndaj homologut të tij turk.

Kjo është hera e parë që presidenti amerikan bën thirrje haptazi kundër operacioneve ushtarake në Siri, duke i bërë thirrje presidenti turk Erdogan, të tërhiqet nga operacionet kundër kurdëve. 
Presidenti turk nga ana e tij i kërkoi homologut amerikan të ndalonte mbështetjen e SHBA ndaj kurdëve.

"Deutsche Welle" kërkon asistencë nga gjuhëtarët për “hallin botëror Trump”

Postuar në 24 Janar, 2018 23:02

Në botën e mediave sociale po fiton terren ligjësia e kapilarizimit të “lajmit”, qoftë ky fals apo blof, çka shpjegon deri diku se përse njerëz shumë aktivë në to kanë sukses. Donald Trump, president i SHBA-së, është padyshim ilustrimi më domethënës i kësaj prirjeje të kohës sonë që likujdon çdo autoritet të establishmentit tradicional mediatik. Trump akuzohet se përhap edhe lajme të rreme, por ato nuk po diskreditohen dot, ndaj edhe lufta ndaj tij po regjistron një intensitet të paprecedentë.

Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, një gabim i Trump në Lindjen e Mesme*

Postuar në 23 Janar, 2018 11:18

Qëkurse Donald Trump u zgjodh president i SHBA, kam mbajtur shënim vendimet e tij në çështjet e politikës së jashtme dhe të sigurisë duke u përpjekur më kot të gjej ndonjë emërues të përbashkët logjike dhe një strategji të organizuar në bazë të perceptimit tërësor hapësinor. Paul Krugman, çmimi Nobel në ekonomi dhe columnist për New York Times, ka dhënë një shpjegim bindës për këtë në shkrimin e tij të javës së kaluar “Injoranca për shekullin e 21”. Shkrimi thellohet në dy drejtime kryesore:

Pages

Subscribe to RSS - trump