trump

"Brookings": Marrëveshja 110 mld$ për armët me sauditët, "fake news"

Postuar në 06 Qershor, 2017 11:52

Bruce Riedel, një kërkues për politikën e jashtme, shkruan në “Brookings” se marrëveshja mes SHBA-së dhe Arabisë Saudite për shitjen e armëve në vlerën e 110 miliardë dollarësh nuk ekziston. Lajmi për të është “fake news”, pra i rremë. Autori shkruan se ka kontaktuar me kontakte në biznesin e mbrojtjes, në Kongres dhe të gjithë kanë referuar se ka letra për shprehje interesi, por jo kontratë 110 miliardë dollarë.

E tha dhe e bëri!

Postuar në 01 Qershor, 2017 22:48

Tërheqjen e SHBA-ve nga marrëveshja e Parisit mbi ndryshimet klimatike njoftoi të enjten në mbrëmje presidenti amerikan, Donald Trump, duke e mbajtur premtimin për të mbrojtur interesin e punëtorëve amerikanë të qymyrit dhe industrive të tjera.
Trump ka premtuar një marrëveshje më të mirë se ajo e Parisit, e cila sipas tij është shumë e kushtueshme për SHBA-të, ndërsa Kina sipas tij mund të rrisë emetimet deri në vitin 2030.

Vendimi është marrë, SHBA do tërhiqet nga Marrëveshja për Klimën

Postuar në 01 Qershor, 2017 12:45

Presidenti amerikan Donald Trump ka vendosur të tërheqë SHBA-të  nga marrëveshja historike e Parisit mbi ndryshimet klimatike. Trump, i cili më parë e ka quajtur një  "farsë" kërcënimin e ngrohjes globale, nuk pranoi të mbështetesë marrëveshjen historike në samitin e G7, duke thënë se ai kishte nevojë për më shumë kohë për të vendosur.

Trump replikon ndaj Merkel: Jo më defiçitit tregëtar me Gjermaninë dhe një NATO-je ku nuk paguajnë

Postuar në 30 Maj, 2017 13:26

Ditë pasi kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se Gjermania dhe Europa nuk mund të bazohen më tek një aleat si SHBA, presidenti amerikan Donad Trump ka lëshuar një deklaratë – lajm që nuk dihet mirë se çfarë parathotë.

Ne kemi një deficit tregëtar masiv me Gjermaninë, plus ata paguajnë shumë më pak sesa duhet të paguanin në NATO dhe për ushtrinë. Shumë keq për SHBA-të. Kjo do të ndryshojë”, shkruan Trump në një postim në Twitter.

Për një qasje realiste ndaj një partneri të pabesueshëm si Trump

Postuar në 29 Maj, 2017 13:01

Qasje realiste kundër një partneri të pabesueshëm si presidenti amerikan sugjerojnë analistët gjermanë pas samitit të G7. Opinionistët i kushtojnë vëmendje të veçantë apelit që bëri Kancelarja Merkel që evropianët të marrin në dorë fatin e tyre.
Në komentin kryesor të Frankfurter Allgemeine Zeitung të titulluar "Asnjë besim te SHBA", kolumnisti përshkruan mungesën e të kuptuarit të përgjegjësisë nga ana e presidentit amerikan ndaj politikës globale dhe vazhdon:

I mpleksur me rusët, edhe dhëndri i Trump nën hetim nga FBI

Postuar në 27 Maj, 2017 12:10

Me shumë interes pritet dëshmia në kongres e ish-drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve, Xhejms Komei, lidhur me dyshimet për ndikimin rus në zgjedhjet amerikane dhe administratën e re të Shtëisë së Bardhë. Gazeta The Washington Post shkruan se Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i presidentit amerikan Donald Trump i kishte sugjeruar në fillim të dhjetorit ambasadorit rus në Uashington krijimin e një kanali të fshehtë komunikimit të drejtpërdrejtë me Kremlinin.

Zbardhet e vërteta: Trump vetëm i shkeli syrin Ramës. Berisha i nisi sms: Ngri Çadër e kërko takim!

Postuar në 25 Maj, 2017 21:44

Edi Rama ndodhet në Samitin e NATO-s në Bruksel, aktivitet, pjesa publike të cilit përcillet në faqen zyrtare të Aleancës. Dhe nga pamjet e dhëna, lajmi nëse Edi Rama u takua apo jo me presidentin amerikan që e quajti kërcënim për qytetërimin, nuk konfirmohet. As Edi Rama vetë deri më tani nuk e thotë këtë gjë, por për të përhapur mjegullën se ai ka folur me Trump sy më sy, ashtu siç edhe thotë se i pëlqen, ka vënë në punë mediat. Ja lloji i raportimit copy-paste që shëtit nga Top-Channel,  televizion kombëtar e deri te portale të ndryshme.

Samiti i NATO-s, hendek mes BE dhe Trump

Postuar në 25 Maj, 2017 20:30

NATO do të bashkohet me koalicionin ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, por kjo nuk do të thotë se aleanca do të marrë pjesë në operacionet luftarake. Samiti i parë i Aleancës me praninë e presidentit Donald Trump arriti të unifikohet për luftën kundër terrorizmit, por tregoi edhe hendekun e madh mes presidentit Trump dhe Bashkimit Europian.

Videolajm/Trump viziton Vatikanin, takim me Papa Françesko

Postuar në 24 Maj, 2017 08:57

Presidenti amerikan Donald Trump ka vizituar Selinë e Shenjtë në Vatikan, pas vizitës në Arabinë Saudite dhe Izrael. Trekëndëshi fetar ka qenë me sa duket tema e parë e vizitës së Trump, i cili gjatë fushatës elektorale lëshoi shumë fjalë pa kontroll. Vizita rregullohet nga një protokoll preciz që shihet qartë në video e cila shoqërohet me komentet e televizionin të Vatikanit.

Aleancë me Arabinë Saudite karshi Iranit

Postuar në 20 Maj, 2017 20:38

Shtetet e Bashkuara nënshkruan të shtunën me Arabinë Saudite një marrëveshje armatimi  në vlerën e  110 miliardë dollarëve. Kjo paketë u kurorëzua  gjatë vizitës së presidentit amerikan, Donald Trump në Riad.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha se memorandumi i përkatës u nënshkrua nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Rex Tillerson. "Kjo paketë tregon në mënyrën më të qartë angazhimin amerikan për bashkëpunimin  me Arabinë Saudite dhe aleatët e Gjirit si dhe zgjerimin e mundësive për kompanitë amerikane në rajon"- thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë. 

Pages

Subscribe to RSS - trump