trump

Nga Europa në Gjirin Persik, vendimi i Trump për Lartësitë Golan kundërshtohet nga të gjithë

Postuar në 27 Mars, 2019 19:35

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për t’ia njohur Lartësitë Golan Izraelit, është kundërshtuar nga një seri vendesh, përfshirë aleatët e SHBA-së. Vendet e Gjirit Persik, Irani, Bahrain, Katari, Kuvajti dhe Arabia Saudite e kanë kritikuar aktin në fjalë. Teherani zyrtar, i konsideruar armik nga SHBA-ja, e ka cilësuar veprimin të paprecedentë.

Askush nuk mund të imagjinojë që dikush në Amerikë të vijë dhe t’i japë një copë territori të një shteti, shtetit pushtues, kundër ligjeve ndërkombëtare dhe konventave

A do mbështesë Shqipëria ShBA në vendimin për njohjen e Lartësive Golan si territor izraelit?

Postuar në 26 Mars, 2019 11:28

Presidenti amerikan Donald Trump e ka bërë fakt zyrtar njohjen nga ShBA të Lartësive Golan si territor izraelit. Ai ka firmosur një proklamatë gjatë vizitës së kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu në Shtëpinë e Bardhë duke kaluar nga fjalët në vepra. 

Trump foli për një hap historik dhe e argumentoi atë me mbrojtjen e Izraelit nga sulmet armiqësore, që vijnë nga Lartësië Golan…Sekretari i Përgjithshëm i OKB, tha qartë se statusi i Lartësive Golan nuk ka ndryshuar. Këtë e deklaroi një zëdhënës i OKB

Trump del i pastër pas hetimit dy vjeçar. Asnjë bashkëpunim me rusët

Postuar në 24 Mars, 2019 23:32

Donald Trump ka dalë i pastër nga hetimi i Prokurorit të posaçëm, Robert Mueller. Mediat kryesore të huaja, mes të cilave edhe ato që kanë qenë hapur kundër presidentit aktual amerikan, kanë qenë të detyruara të raportojnë se raporti i Mueller nuk ka nxjerë asnjë implikim për bashkëpunimin e fshehtë të Trump me Rusinë gjatë fushatë presidenciale të vitit 2016.

Trump jep goditjen në Siri: Lartësitë Golan do njihen si territor i Izraelit

Postuar në 21 Mars, 2019 22:20

Deklaroi tërheqjen nga Siria dhe për këtë u kritikua ose u analizua gjerë e gjatë. Por presidenti amerikan Donald Trump nuk ka munguar të ofrojë surprizën e radhës duke sfiduar një realitet ndërkombëtar në Lindjen e Mesme. Përmes një statusi në tuiter, Trump shkruan se ka ardhur koha që Lartësitë Golan t’i njihen Izraelit si territor i vet. Sipas tij kjo rrafshnaltë ka rëndësi për paqen rajonale.

Urdhëri i Trump: Nuk publikohet më numri i civilëve të vrarë në sulme me dron

Postuar në 07 Mars, 2019 13:58

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka revokuar urdhërin e paraardhësit të tij, nobelistit të paqes, Barack Obama, për raportimin e viktimave civile nga goditjet ajrore me dron.  Urdhëri i ri nuk aplikohet për zona lufte si Siria, Iraku dhe Afganistani, ku SHBA ka trupa ushtarake të dislokuara, por për goditjet ajrore që kryhen nga operativët e shërbimeve sekrete.

Tallja publike, loja që nxjerr të fituar Trump*

Postuar në 21 Shkurt, 2019 15:22

Është gjerësisht i pranuar fakti se asnjë lider amerikan nuk ka bërë më shumë për komedianët e kombit sesa Donald Trump. Si biznesmen, ai ia ka dalë të ngrejë nga zero kompani të suksesshme. Por si president, ka nxitur një bum të vërtetë në industrinë e satirës. Ajo që njihet më pak – madje shpesh injorohet plotësisht – është mënyra me të cilën komedianët dhe komedia i kanë shërbyer Trumpit.

Trump kërkon nga Europa strehimin e xhihadistëve

Postuar në 17 Shkurt, 2019 11:08

Presidenti amerikan, Donald Trump u kërkon aleatëve evropianë të "kthejnë" nga Siria më shumë se 800 xhihadistë të Shtetit Islamik dhe t’i dënojnë. "Kalifati është gati të bjerë" shkruajti presidenti amerikan në një mesazh në Tëitter.

 “Zgjidhjet alternative nuk janë më të mirat, ne do të jemi të detyruar t’i lëmë ata të lirë ..."-shtoi më tej kreu i Shtëpisë së Bardhë. Forcat siriane Demokratike (SDF) kanë rrethuar nga të gjitha anët luftëtarët e Shtetit Islamik në një lagje të fshatit Bagouz pranë kufirit me Irakun.

Letra e Trump për Vuçiç: Njohja e Kosovës hap rrugën e Serbisë drejt BE-së

Postuar në 15 Shkurt, 2019 14:44

Mediat serbe raportojnë për një letër të presidentit amerikan Donald Trump, dërguar homolgut të tij serb, Aleksander Vuçiç me rastin e festës kombëtare të Serbisë.

Shtetet e Bashkuara mbeten të patundura në përpjekjen tuaj të shenjtë për të thelluar bashkëpunimin rajonal. Veçanërisht në çështjen e normalizimit të marrëdhënieve më Kosovën. Një marrëveshje historike, me një pranim të ndërsjellë në thelb, do të ndërtonte rrugën e Serbisë drejt zhvillimit ekonomik dhe integrimit në BE

citohet letra e Trump.

Trump: Nuk përjashtohet ndërhyrja ushtarake në Venezuela

Postuar në 04 Shkurt, 2019 13:17

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka deklaruar se ndërhyrja ushtarake në Venezuelë nuk përjashtohet.  Këto qëndrime ai i përcolli gjatë një interviste për CBS, por është e dyshimtë nëse ka ndonjë konsultim në nivel shtabi për këto çështje nisur nga praktikat e Trump që i pëlqen të bëjë shoë.

"Sigurisht është një opsion. Maduro ka kërkuar një takim me mua disa muaj më parë. E hodha poshtë kërkesën e tij sepse kishim ecur shumë në proces”, u shpre Trump. 

Sanders: Presidenca Trump, vullnet i Zotit

Postuar në 31 Janar, 2019 20:39

Sarah Sanders, zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë, në një intervistë për rrjetin televiziv CBN pohoi se jo vetëm është në gjendje të dijë dëshirat e të Plotfuqishmit, por edhe se presidenca Trump ishte vullnet i Perëndisë.

"Perëndia na thërret që të marrim role të ndryshme në kohë të ndryshme dhe mendoj se Zoti donte që Donald Trump të bëhej President. Kjo është arsyeja pse është këtu. Unë mendoj se ai ka bërë një punë të madhe, duke mbështetur shumë nga çështjet e kujdesit për njerëzit që e besojnë ... "- ka theksuar Sanders.

Pages

Subscribe to RSS - trump