trump

Fjalimi i Trump në OKB, mesazh force për Korenë

Postuar në 19 Shtator, 2017 19:26

Në fjalimin e tij të parë para Asamblesë së Kombeve të Bashkuara presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të jenë të detyruar të përdorin forcën për të "shkatërruar" krejtësisht Korenë e Veriut nëse Pheniani nuk tërhiqet nga programin  bërthamor.

Trump tërhiqet nga prishja e marrëveshjes me Iranin

Postuar në 16 Shtator, 2017 10:35

Presidenti amerikan Donald Trump tërhiqet nga një tjetër premtim i fushatës që kishte të bënte me prishjen e marrëveshjes për programin bërthamor të Iranit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë vendosi të shtyjë në kohë zbatimin e sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj Iranit. Burime thanë se pjesëtarë të lartë të kabinetit i kërkuan presidentit të mos hidhte në erë marrëdhëniet SHBA-Iran, pasi Irani do të ishte në gjendje të prodhonte armë bërthamore.

“Shkarkimi i ish-shefit të FBI-së, Comey, gabimi më i madh në historinë e politikës moderne”

Postuar në 11 Shtator, 2017 19:39

Steve Bannon, ish-planifikuesi i fushatës elektorale të Donald Trump, ka deklaruar në një intervistë të fundit për CBS se shkarkimi prej presidentit amerikan, i ish-shefit të Byrosë Federale të Hetimit, James Comey, mund të konsiderohet si gabimi më i madh në historinë e politikës moderne. Bannon nuk dha më shumë detaje pse ka arritur në këtë përfundim, por duket se vendimet e Trump me kreun e FBI-së kanë sjellë pështjellime të mëdha. 

Trump kundër partisë së tij, godet marrëveshjen për borxhin

Postuar në 10 Shtator, 2017 17:27

Donald Trump ka rënë dakord me planin e demokratëve për të hequr kufirin e borxhit për tre muaj dhe për të financuar qeverinë në ndihmë të viktimave të Uraganit Harvey. Presidenti amerikan doli kundër udhëheqësve republikanë, të cilët donin të zgjasnin këtë periudhë, deri pas zgjedhjeve afatmesme të vitit 2018. Demokratët njoftuan marrëveshjen përpara se Dhoma e Përfaqësuesve të kalojë 8 miliardë dollarë për viktimat e Harvey.

Pasardhësi i Kennedy-t, shpresa e madhe e demokratëve në SHBA

Postuar në 09 Shtator, 2017 10:55

Megjithë mbiemrin e famshëm Joseph P. Kennedy III, një deputet demokrat nga Massachusetts, ka mbajtur një profil të ulët në skenën kombëtare që kur u zgjodh në Kongres në vitin 2012. Demokratët po kërkojnë liderë të rinj për t'u përballur me Donald Trump dhe Joe Kennedy do të ishte rivali idea. Por ai nuk nxiton dhe peshon me kujdes hapat e ardhshëm.

Zbardhet letra e Obamës për Trump

Postuar në 03 Shtator, 2017 17:31

Barak Obama kaloi momentet e fundit në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, duke shkruajtur një letër për pasardhësin e tij, Donald Trump. "Për Presidentin", shkruante dosja, që Trump gjeti në zyrë disa minuta pas betimit janarin e kaluar.
Muaj më vonë CNN siguroi përmbajtjen e kësaj letre, e cila është komunikimi i fundit mes Presidentit të 44 dhe 45 të SHBA-ve.

S’ka qetësi Shtëpia e Bardhë, ikën një tjetër këshilltar i Trump

Postuar në 26 Gusht, 2017 10:57

Sebastian Gorka, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, i cili mendohet se i përkiste fraksionit të udhëhequr nga nacionalistët dhe punonte si konsulent i ish-shefit të larguar të fushatës së Trump, Steve Bannon nuk është më në sfafin e Donald Trump. "Sebastian Gorka nuk dha dorëheqjen, por unë mund të konfirmoj se ai nuk punon më për Shtëpinë e Bardhë”-tha një zyrtar i qeverisë amerikane.

Nën darën e gjeneralëve dhe të medias

Postuar në 23 Gusht, 2017 22:33

Marrëdhënia e mediave krysore amerikane me administratën e Trump ka kaluar në armiqësi të hapur duke denatyralizuar rolin e të dyja palëve. Ndonëse Donald Trump po bind shumicën e njerëzve se ai krijon probleme jo të vogla me sjelljen në drejtimin e ekzekutivit në ShBA, sulmet ndaj tij janë të këtilla që lënë në hije reagimet verbalisht iracionale të tij. 
Një i tillë është edhe një shkrim në “The Washington Post” me autor Philip Rucker dhe Robert Costa, i pari reporter me përvojë në mbulimin e zhvillimeve politike në Kongres dhe Shtëpinë e Bardhë. 

“Ushtria amerikane nuk do të përdoret më për demokracinë e vendeve të tjera”

Postuar në 22 Gusht, 2017 10:08

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka paralajmëruar ndryshime të rëndësishme në Politikën e Jashtme të SHBA, kriteret e angazhimit të saj në botë, ndërhyrjet ushtarake dhe vendosjen e raporteve strategjike. Ai i është drejtuar kombit amerikan më nje fjalë të mbajtur në bazën ushtarake “Fort Myer” në Arlington. Trump ka zbuluar edhe strategjinë për Afganistanin, një vend ku SHBA ka angazhim disa vjeçar, duke theksuar se SHBA meriton një tërheqje me dinjitet dhe me përfitime pas sakrificave të bëra.

Miliarderi Karl Aikan lë detyrën si këshilltar i Tramp

Postuar në 19 Gusht, 2017 12:08

Miliarderi  amerikan, Karl Aikan njoftoi largimin si konsulent i Donald Tramp për çështjet e liberalizimit të ekonomisë. Nuk dihet nëse ky vendim ka lidhje me deklaratat e presidentit amerikan për dhunën në Charlottesville. Aikan, 81 vjeç dhe një ndër agjentët më të njohur të Wall Street. Ai u emërua në dhjetor si 'këshilltar special' i Tramp me mision kryesor "lehtësimin"  e vendit nga "rregullat e shkatërruese” që pengojnë zhvillimin ekonomik" të SHBA-ve.

Pages

Subscribe to RSS - trump