trump

Opinion: Trump do të japë dorëheqjen, Pence do ta falë

Postuar në 14 Nëntor, 2020 21:49

 

Më poshtë është ajo që unë e shoh si përfundimin më të mundshëm të presidencës Trump. Dhe besoj shumë se do të ndodhë. 
Së pari, Presidenti Trump u mposht në garën për rizgjedhje. Fushata ka mbaruar. Rezultatet janë vendimtare. Donald Trump ka humbur. Shansi i tij për të shkuar me sukses në rizgjedhje përmes ndonjë strategjie apo taktike është matematikisht zero.

Së dyti, Trump do t’u japë faljen* familjarëve të tij të ngushtë dhe kujtdo që ai mendon se i ka mbetur besnik. 

Trump shkarkon nga detyra Sekretarin e Mbrojtjes, Mark Esper

Postuar në 10 Nëntor, 2020 02:34

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka shkarkuar sot Mark Esper nga detyra e sekretarit të Mbrojtjes. Përmes një njoftimi në tuiter, Trump njofton se “Esperit i është dhënë fund” dhe se në vend të tij si sekretar në Detyrë do të caktohet menjëherë, Christopher Miller, drejtor i Qendrës Kombëtare për Kundërterrorizmin, për të cilin Trump nënvizon se “ka kaluar unanimisht në Senat”.

Facebook adopton parimin e punës së Endri Fugës

Postuar në 09 Nëntor, 2020 04:09

Nëse në vitin 2016 u njohëm me fermentin propagandistik “Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale amerikane”, kësaj radhe manifestimi i ndërhyrjes është gati brutal dhe tejkalon edhe paturpësinë e çdo fletushke të së majtës markisiste. Në momentin që në SHBA pritet të certifikohet rezultati i zgjedhjeve të 3 nëntorit, Facebook, kompania kryesore në rrjetet sociale ka nisur të asistojë rivalin demokrat të Donald Trump, duke tentuar të izolojë kauzën ligjore të këtij të fundit.

60 milionë$ për betejën ligjore të Trump, "i vetmi që nuk e sheh humbjen"

Postuar në 07 Nëntor, 2020 13:22

Republikanët në SHBA po përpiqen të mbledhin 60 milionë dollarë për të financuar betejën ligjore të presidentit Donald Trump kundër rivalit të tij demokrat, Joe Biden. Agjencia “Reuters” referon tre burime të veta që janë në njohje të çështje dhe shton se stafi i fushatës së Trump ka depozituar disa padi në disa shtete, që kanë të bëjnë me zgjedhjet e ditës së martë.

Një fitore pa alternativë për të cilën nuk po gëzon kush

Postuar në 06 Nëntor, 2020 00:55

Bindja se Joe Biden po shkon drejt Shtëpisë së Bardhë, referuar votave të numëruara deri më tani, duket se është përfundimtare. E pagjasa ka ndodhur por pa sjellë përmbysje: përpara se Biden të fitojë, është Trump që ka humbur. Dhe forca e lajmit ka vlerë kushtëzuese me çdo fitore në botën e sotme.

Dy ekipe zvicerane parashikojnë fitoren e Trump. Parashikuan saktë edhe më 2016-ën

Postuar në 01 Nëntor, 2020 21:38

Dy ekipe kërkuesish në Zvicër deklarojnë se sipas modeleve të të dhënave që ata përdorin, Donald Trump do të fitojë zgjedhjet e vitit 2020 në SHBA. Ekipet në fjalë parashikuan përkundër shumë të tjerëve fitoren e Trump edhe në vitin 2016, ndërkohë që aktualisht sondazhet favorizojnë rivalin e Trump, Joe Biden.

Është koha e 70-vjeçarëve

Postuar në 27 Tetor, 2020 23:11

 

Kur presidenti i ardhshëm i SHBA të betohet në 20 janar 2021, ai do të jetë personi më i vjetër që ka bërë betimin në atë zyrë. Donald Trump, nëse rizgjidhet, do të jetë 74 vjeç; nëse zgjidhet Joe Biden, ai do të jetë 78 vjeç. (Rekordi i mëparshëm është vendosur në 1985, kur Ronald Reagan e mori mandatin e tij të dytë tre javë para se të mbushte 74 vjeç).

Europa po përgatitet për skenarin: Trump nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve dhe nuk largohet nga Shtëpia e Bardhë

Postuar në 16 Tetor, 2020 23:00

Revista gjermane “Spiegel” raporton së fundmi për ato që i cilëson si “përgatitje për skenarin më të keq” të zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Dhe ky skenar më i keq është mosnjohja e rezultatit nga presidenti aktual Donald Trump, çka ka vënë në lëvizje autoritetet europiane që do të duhet të kenë një qëndrim mbi atë që mund të ndodhë.

Trump, një rrezik për qytetërimin? Bolton: Konsiderojeni një anomali në historinë e Amerikës

Postuar në 11 Tetor, 2020 20:46

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit të SHBA, John Bolton, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” përmes së cilës ka komentuar një sërë çështjesh të politikës ndërkombëtare. Një nga përpjekjet më të dukshme është shpjegimi i Donald Trump, që ngjan një mision i pamundur sepse del jashtë fushës së racionales.

Ilaçi me të cilin u trajtua Trump, i gjeneruar nga fetuset

Postuar në 09 Tetor, 2020 13:05

Regeneron, koktejli eksperimental i antitrupave monoklonalë, i përdorur nga Donald Trump kundër Covid-19 dhe që ai ua ka premtuar falas të gjithëve, është bërë me qeliza që vijnë nga indet e fetusit, një praktikë që presidenti e ka dënuar vazhdimisht. Lajmin e bën të ditur “New York Times”. Në qershor 2019, administrata Trump pezulloi fondet federale për pjesën më të madhe të hulumtimeve të reja shkencore duke përdorur indet fetale që vijnë nga abortet.

Pages

Subscribe to RSS - trump