trump

Juncker: Qëndrimet e Trump për shpërbërjen e BE-së çojnë në luftë të re në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 24 Mars, 2017 13:12

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka deklaruar në një intervistë për Financial Times, se qëndrimet e Donald Trump për inkurajimin e BREXIT edhe në vende të tjera, do të çonte në shpërbërjen e Bashkimit Europian. Sipas tij, ky proces do të hidhte farën e luftës në Ballkanin Perëndimor, duke dëshmuar në një vështrim të parë se presidenti i ri amerikan nuk e njeh historinë e komplikuar të Europës.

Gara për të kapitalizuar ndryshimin e politikës së jashtme të SHBA në Ballkan

Postuar në 23 Mars, 2017 11:40

Ditët e fundit në Washington është zhvilluar një takim i 68 anëtarëve të Koalicionit Ndërkombëtar kundër ISIS, i kërkuar ky nga sekretari i ri i Departamentit amerikan të Shtetit, Rex Tillerson. Aktivitetet e këtij takimi i ka përcjellë gjerësisht edhe ministri ynë i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili ka marrë disa kontakte. Kështu ai ka pritur në ambasadën tonë në Washington, sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Stoltenberg, akt ky që flet për rëndësinë e Shqipërisë në një rajon që po nxehet sërish.

Trump kërkon punëtorë të huaj për vjeljen e rrushit

Postuar në 22 Mars, 2017 10:04

Një nga sloganet e fushatës së Donald Trump ishte: "Të blejmë produkte amerikane, për të punësuar amerikanët", por siç është shpallur së fundmi nga gazeta lokale Daily Progress, Kantina e Verës së familjes Trump në Charlottesville në Virginia kërkon punëtorë të huaj për të vjelur rrushin! Kompania, e kryesuar nga djali 33 vjeçar i presidentit ka aplikuar me anë të një programi të veçantë për të rekrutuar 29 punëtorë  të huaj sezonale për vjeljen e rrushit, pasi qytetarët amerikanë nuk kanë qenë të gatshëm për të punuar në këto pozicione.

Trump: Gjermania i ka borxhe SHBA-ve dhe NATO-s

Postuar në 19 Mars, 2017 13:19

Gjermania i detyrohet "shuma të mëdha parash" NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të cilat i "sigurojnë mbrojtje shumë të fortë dhe shumë të kushteshme" deklaroi presidenti amerikan Donald Trump, një ditë pas takimit të tij me Angela Merkel.
Në dy tëeets, presidenti amerikan shkruan se "Shtetet e Bashkuara duhet të paguhen më shumë për mbrojtjen shumë të fortë dhe shumë të kushtueshme që i ofrjonë Gjermanisë!".

Trump moderon gjithçka, përveç kërkesës për kontributet e vendeve anëtare të NATO-s

Postuar në 17 Mars, 2017 19:20

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në SHBA ku është pritur në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Donald Trump. Ky i fundit duket se ka moderuar shumë nga qëndrimet e veta elektorale, duke folur për vlera të përbashkëta, të drejtat e njeriut, NATO-n, për të cilë kërkoi vetëm më shumë fonde nga vendet anëtare. Ai ka vlerësuar kancelaren Merkel dhe presidentin francez pë lidershipin e treguar në menaxhimin e krizës ukrainase. Më poshtë video e konferencës për shtyp: 

Bota agresive e Trump, shkrimtari Oz: Mëngjesin që ai fitoi, i shkruajta Merkelit

Postuar në 03 Mars, 2017 09:34

Amos Oz, shkrimtari izraelit i ka dhënë një intervostë revistës gjermane “Spiegel”, e cila ka luajtur me një titull që ka të bëjë me presidentin amerikan Donald Trump. Një përpjekje thuajse e përditshme për të delegjitimuar dhe diskredituar administratën e re amerikane, e cila duhet thënë se në strukturimin e stafeve të saj nuk ka bërë ndonjë gabim. Në çdo rast, Oz flet për situatën në Lindjen e Mesme, për Palestinë, Izraelin, konfliktin.

Trump “forcon” ushtrinë, rrit me 9% buxhetin

Postuar në 27 Shkurt, 2017 20:40

Donald Tramp, hartoi buxhetin e tij të parë si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, atë për vitin 2018, duke propozuar një rritje prej 54 miliardë dollarësh për ushtrinë, 9% më shumë se buxheti i këtij viti. Afërsisht të njejtën shumë, presidenti amerikan ia ka hequr shërbimeve të tjera si asistenca e politikës së jashtme apo investimet për mjedisin. Teksa njofoi lajmin, Shtëpia e Bardhë nënvizoi se buxheti i vitit të ardhshëm do të jetë për sigurinë kombëtare dhe mirëqënien publike.

Trump nuk lejon disa media në konferencën për shtyp

Postuar në 24 Shkurt, 2017 22:11

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp ka përshkallëzuar konfliktin me mediat. Shtëpia e Bardhë bllokoi këtë të premte disa nga mediat më të rëndësishme amerikane dhe ndërkombëtare nga deklarata e zakonshme për shtyp e zëdhënësit të qeverisë amerikane. Mes mediave që nuk u lejuan në sallë  është gjiganti CNN. Të tjera media prestigjoze që ishin pjesë e censurës nga Shtëpia e Bardhë janë Nju Jork Tajms, LA Times, Politico apo edhe media ndërkombëtare si britaniket BBC apo Daily Mail.

“Djali i mahnitshëm”, Mc Master këshilltar për Sigurinë i Trump

Postuar në 21 Shkurt, 2017 09:31

Pas dorëheqjes së Majkëll Flin nga detyra e këshilltarit për Sigurinë Kombëtare, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp, emëroi në këtë post Gjeneralin Mek Master.Ai është një ushtarak karriere që ka shërbyer si gjeneral në misione të ndryshme në Irak dhe Afganistan. Tramp e cilësoi këshilltarin e ri të Sigurisë si një njeri me mjaft përvojë, një djalë të mahnitshëm dhe të talentuar.

Na ndan një oqean, por na bashkon e njëjta trashëgimi dhe angazhimi për lirinë dhe demokracinë

Postuar në 20 Shkurt, 2017 11:56

Konferenca për shtyp mes zv.presidentit amerikan, Mike Pence dhe Presidenti të Këshillit të Europës, Donald Tusk ka sjellë konfirmimin e një angazhimi të plotë të SHBA në partneritetin me BE-në. Tonet e presidentit Trump po zbuten duke ardhur sërish në tryezën e përbashkët transatlantike, që siç tha Pence, "na ndan një oqean, por na bashkon një trashëgimi dhe angazhimi për lirinë dhe demokracinë".

Pages

Subscribe to RSS - trump