trump

Trump emëron konservatoren Amy Coney Barret në Gjykatën e Lartë

Postuar në 27 Shtator, 2020 01:43

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka emëruar në Gjykatën e Lartë, gjyqtaren e apelit në Çikago, Amy Coney Barret. Ajo zëvendëson Ruth Bader Ginsburg, ndarë nga jeta pak ditë më parë duke zgjidhur siç ishte folur më parë një situatë që shihet se do të testohet në zgjedhjet presidenciale të muajit nëntor.

Në dallim nga Ginsburg që cilësohej si liberale në krahasim me një pjesë të Gjykatës që karakterizohet se “anoi djathtas”, Barret përshkruhet si konservatore dhe një person që ka votuar në favor të politikave të Trump dhe cilësohet si besimtare.

Video/Kundër Trump edhe në ceremoninë mortore të Ruth Bader Ginsburg

Postuar në 26 Shtator, 2020 13:47

Presidenti amerikan Donald Trump është përballur me një reagim jo të këndshëm në ceremoninë e përcjelljes së ish-gjykatëses Ruth Bader Ginsburg.

Truma njerëzish kanë thirrrur kundër Trump duke reflektuar përçarjen e Amerikës.

Zgjedhjet në SHBA, në pikëpyetje, Trump: Do të ketë vazhdimësi

Postuar në 25 Shtator, 2020 00:04

 Presidenti i SHBA, Donald Trump ka lënë të kuptohet gjatë një konference për shtyp se ai nuk ka ndërmend të bëjë transferim paqësor të pushtetit nëse rezultatet e votimeve në nëntor e nxjerrin humbës. Trump ka vënë në pikëpyetje integritetin e zgjedhjeve për shkak të përdorimit të votimi me postë elektronike, duke nënvizuar se :

fletët e votimit janë një katastrofë

Trump, miku më i mirë i Greqisë

Postuar në 20 Shtator, 2020 15:22

Gazeta greke “Kathimerini” ka publikuar sot në versionin anglisht një intervistë me Victor Davis Hanson, profesor i historisë klasike dhe historisë ushtarake në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë dhe i cilësuar si autoritet në fushën e tij.

Hanson cilësohet si një mik i afërt i presidentit Donald Trump dhe sipas gazetës ai është një filohelen i deklaruar. Intervista ka interes sepse ndan një mendim jopublik të Trump mbi zhvillimet në Mesdheun Lindor. Hanson mendon se Greqia dhe Turqia nuk do të shkojnë në luftë, të paktën në një të ardhme të afërt. 

Vdes Ruth Bader Ginsburg, Trump-it i hapet rruga për të marrë shumicën në Gjykatën e Lartë

Postuar në 19 Shtator, 2020 11:22

Lajmi për vdekjen e gjykatëses së Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg, të premten, është titulli kryesor në mediat amerikane. Një zë i fortë i të drejtave të grave si dhe zëri kryesor liberal i Gjykatës së Lartë, Ginsburg me largimin e saj krijon një vakum që i jep shans presidentit Trump për të zgjeruar shumicën në këtë gjykatë vetëm dy muaj para zgjedhjeve presidenciale.

Formati i ri demokratik: O me Ne, o kundër Nesh

Postuar në 08 Shtator, 2020 22:11

 Marrëveshja historike e Uashingtonit po prodhon një serial të vërtetë episodesh paradoksale në media dhe rrjetet sociale. 

Karakteristikë e politikanëve skenikë është prevalenca e shout mbi përmbajtjen, gjetja e rrugëve të shkurtra për çështje që në fakt nuk kanë përgjigje të tilla. 

Nëse presidenti Donald Trump luajti heroin e paqes në atë inskenim, figurantët rreth tij po përpiqen t’i gjejnë kuptim roleve të veta. 

Një turp edhe me standardet e servilizmit ballkanik

Postuar në 06 Shtator, 2020 15:15

Shikojeni videon: presidenti amerikan Trump njofton se Serbia do vendosë ambasadën e vet në Jeruzalem. Në këtë kohë presidenti serb lëviz kokën dhe shfleton tekstin e dokumenti me pamjen e atij që pyet: po kjo nga doli?
Dëgjoni Trump që thotë se në takim janë dy “njerëz shumë të respektuar”, presidenti i Serbisë dhe Presidenti i Kosovës, ndërkohë që Hoti është kryeministër. 

Serbia dhe Kosova nuk kanë ditur se çfarë kanë firmosur në atë marrëveshje historike. Është një turp edhe me standardet ballkanike të servilizmit.

Historike sot ishte vetëm tallja dhe poshtërimi i Kosovës dhe Serbisë

Postuar në 04 Shtator, 2020 19:43

 Marrëveshja e imponuar sot nga SHBA mes Serbisë dhe Kosovës është një tallje të cilën nuk ka hiperbolë që ta konkurojë. Të lëmë mënjanë aspektin procedurial, pra mënyrën sesa shpejt kjo marrëveshje u imponua dhe të përqendrohemi te përmbajtja dhe te mënyra sesi presidenti amerikan e përkufizoi atë: Një Marrëveshje e normalizimit ekonomik.

Mirëpo teksti i shpërndarë ka 15 pika nga të cilat nuk ka absolutisht ASNJË GJË TË RE.

Një zgjidhje sipas modelit Izrael-Emirate për Kosovën. SHBA duhet të rimarrë rolin drejtues

Postuar në 04 Shtator, 2020 15:31

Shumëkush po pret sot sesi do të dalë samiti mes Kosovës dhe Serbisë që organizohet nga SHBA. Tensioni është rritur dhe pritmëritë se diçka do të firmoset janë të mëdha nga lajmi se në mbyllje të samitit mes Vuçiç dhe Hotit do të jetë edhe presidenti amerikan, Donald Trump, ndërkohë që pala serbe ka bërë të qartë se nuk do të flasë për njohje, teksa nga pala kosovare ka pretendime për një pikë të marrëveshjes që flet për menaxhimin e territorit. Mirëpo problemi qëndron edhe te qasja e SHBA ndaj çështjes.

Dhuna politike në SHBA zbret në rrugë

Postuar në 30 Gusht, 2020 13:07

Ferkimi politik në Amerikë ka zbritur në rrugë. Mediat raportojnë për përplasje mes mbështetësve të presidentit Donald Trump dhe protestuesve të lëvizjes Black Lives Matter në Portland, Oregon. Përleshja nisi teksa një karvan me 600 makina të mbështetësve të Trump u përballën me protestuesit e lëvizjes kundërshtare dhe si pasojë një person ka mbetur i vdekur.

Pages

Subscribe to RSS - trump