trump

Trump zhgënjen mbështetësit e ekstremit të djathtë

Postuar në 08 Prill, 2017 09:46

Për shumë mbështetës të presidentit amerikan Donald Trump, vendimi për sulmin me raketa në Siri ishte një shfaqje e fuqisë dhe vendosmërisë – pikërisht arsyet pse votuan atë për president të SHBA-ve në 8 nëntor. Ndryshe nga disa votues të ekstremit të djathtë që  dënuan lëshimin e 59 raketave Tomahok me urdhër të presidentit shumica e votuesve republikanë që vijnë nga Teksasi, Florida dhe Nju Jork, theksuan për Reuters se sulmi nuk ishte akt i heqjes dorë nga angazhimi për të vënë interesat amerikane mbi çdo gjë tjetër.

Bombardimi i Sirisë, Shqipëria elozhe presidentit Trump

Postuar në 07 Prill, 2017 18:32

Shqipëria e ka përshëndetur sulmin ajror amerikan në Siri, duke mos i kursyer vlerësimet për presidentin aktual Donald Trump dhe përpjekjet  ndëshkuar përgjegjësit dhe  vendosur paqen e munguar në Siri. Vlerësimet nuk kanë munguar si nga qeveria ashtu dhe nga presidenca shqiptare.

Trump shkarkon Steve Bannon, ekstremistin e administratës

Postuar në 05 Prill, 2017 18:19

Presidenti amerikan Donald Trump ka bërë disa ndryshime të reja në Këshillin Kombëtar të Sigurisë. Mediat kryesore raportojnë se Steve Bannon, kreu i këshillit, është shkarkuar nga detyra duke përcaktuar kështu një zhvendosje të Trump nga njeriu që u cilësua si  strategu i fushatës elektorale. Largimi është bërë krahas uljes në detyrë të Këshilltarit për Sigurinë e Brendshme, Tom Bossert. 

Sallata amerikane/Trump tani vlerëson BE-në dhe rrugën e Serbisë në të. Mattis pro ushtrisë kosovare, DASH kundër

Postuar në 30 Mars, 2017 13:24

Mediat serbe njoftojnë sot se presidenti amerikan Donald Trump i ka nisur një letër falënderimi kryemsinitrit Aleksander Vuçic. Trump falënderon Vuçiç për mesazhin e urimit me rastin e zgjedhjes dhe thekson si arritje për Serbinë, “përpjekjet e saj për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën”. Po kështu në mënyrë paradoksale, në letrën e tij Trump thekson vlerat e përbashkëta të SHBA dhe Serbisë që sipas tij gjejnë shprehje në marrëdhëniet dypalëshe dhe në mbështetjen e dhënë për Serbinë në anëtarësimin në BE.

Chomsky: Trump mund të inskenojë sulme terroriste për të rritur mbështetjen

Postuar në 30 Mars, 2017 12:11

Pas rënies së ligjit të kujdesit shëndetësor dhe popullaritetit në ulje  të presidentit Trump në sondazhet e fundit, akademiku i krahut të majtë dhe intelektuali Noam Chomsky është duke bërë thirrje për vigjilencë ndaj "flamurit të rremë" për  sulme të mundshme terroriste që sipas tij mund të propagandohen për të mbështetur presidentin dhe nismat e tij për të hequr amerikanët të drejtave të tyre kushtetuese.
Sipas Chomsky, pasi votuesit do të shohin se  premtimet e tij janë "një kala rëre," Trump do të shkojnë në masa ekstreme për të mbledhur mbështetje.

Juncker: Qëndrimet e Trump për shpërbërjen e BE-së çojnë në luftë të re në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 24 Mars, 2017 13:12

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka deklaruar në një intervistë për Financial Times, se qëndrimet e Donald Trump për inkurajimin e BREXIT edhe në vende të tjera, do të çonte në shpërbërjen e Bashkimit Europian. Sipas tij, ky proces do të hidhte farën e luftës në Ballkanin Perëndimor, duke dëshmuar në një vështrim të parë se presidenti i ri amerikan nuk e njeh historinë e komplikuar të Europës.

Gara për të kapitalizuar ndryshimin e politikës së jashtme të SHBA në Ballkan

Postuar në 23 Mars, 2017 11:40

Ditët e fundit në Washington është zhvilluar një takim i 68 anëtarëve të Koalicionit Ndërkombëtar kundër ISIS, i kërkuar ky nga sekretari i ri i Departamentit amerikan të Shtetit, Rex Tillerson. Aktivitetet e këtij takimi i ka përcjellë gjerësisht edhe ministri ynë i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili ka marrë disa kontakte. Kështu ai ka pritur në ambasadën tonë në Washington, sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Stoltenberg, akt ky që flet për rëndësinë e Shqipërisë në një rajon që po nxehet sërish.

Trump kërkon punëtorë të huaj për vjeljen e rrushit

Postuar në 22 Mars, 2017 10:04

Një nga sloganet e fushatës së Donald Trump ishte: "Të blejmë produkte amerikane, për të punësuar amerikanët", por siç është shpallur së fundmi nga gazeta lokale Daily Progress, Kantina e Verës së familjes Trump në Charlottesville në Virginia kërkon punëtorë të huaj për të vjelur rrushin! Kompania, e kryesuar nga djali 33 vjeçar i presidentit ka aplikuar me anë të një programi të veçantë për të rekrutuar 29 punëtorë  të huaj sezonale për vjeljen e rrushit, pasi qytetarët amerikanë nuk kanë qenë të gatshëm për të punuar në këto pozicione.

Trump: Gjermania i ka borxhe SHBA-ve dhe NATO-s

Postuar në 19 Mars, 2017 13:19

Gjermania i detyrohet "shuma të mëdha parash" NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara të cilat i "sigurojnë mbrojtje shumë të fortë dhe shumë të kushteshme" deklaroi presidenti amerikan Donald Trump, një ditë pas takimit të tij me Angela Merkel.
Në dy tëeets, presidenti amerikan shkruan se "Shtetet e Bashkuara duhet të paguhen më shumë për mbrojtjen shumë të fortë dhe shumë të kushtueshme që i ofrjonë Gjermanisë!".

Trump moderon gjithçka, përveç kërkesës për kontributet e vendeve anëtare të NATO-s

Postuar në 17 Mars, 2017 19:20

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në SHBA ku është pritur në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Donald Trump. Ky i fundit duket se ka moderuar shumë nga qëndrimet e veta elektorale, duke folur për vlera të përbashkëta, të drejtat e njeriut, NATO-n, për të cilë kërkoi vetëm më shumë fonde nga vendet anëtare. Ai ka vlerësuar kancelaren Merkel dhe presidentin francez pë lidershipin e treguar në menaxhimin e krizës ukrainase. Më poshtë video e konferencës për shtyp: 

Pages

Subscribe to RSS - trump