trump

Për një qasje realiste ndaj një partneri të pabesueshëm si Trump

Postuar në 29 Maj, 2017 13:01

Qasje realiste kundër një partneri të pabesueshëm si presidenti amerikan sugjerojnë analistët gjermanë pas samitit të G7. Opinionistët i kushtojnë vëmendje të veçantë apelit që bëri Kancelarja Merkel që evropianët të marrin në dorë fatin e tyre.
Në komentin kryesor të Frankfurter Allgemeine Zeitung të titulluar "Asnjë besim te SHBA", kolumnisti përshkruan mungesën e të kuptuarit të përgjegjësisë nga ana e presidentit amerikan ndaj politikës globale dhe vazhdon:

I mpleksur me rusët, edhe dhëndri i Trump nën hetim nga FBI

Postuar në 27 Maj, 2017 12:10

Me shumë interes pritet dëshmia në kongres e ish-drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve, Xhejms Komei, lidhur me dyshimet për ndikimin rus në zgjedhjet amerikane dhe administratën e re të Shtëisë së Bardhë. Gazeta The Washington Post shkruan se Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i presidentit amerikan Donald Trump i kishte sugjeruar në fillim të dhjetorit ambasadorit rus në Uashington krijimin e një kanali të fshehtë komunikimit të drejtpërdrejtë me Kremlinin.

Zbardhet e vërteta: Trump vetëm i shkeli syrin Ramës. Berisha i nisi sms: Ngri Çadër e kërko takim!

Postuar në 25 Maj, 2017 21:44

Edi Rama ndodhet në Samitin e NATO-s në Bruksel, aktivitet, pjesa publike të cilit përcillet në faqen zyrtare të Aleancës. Dhe nga pamjet e dhëna, lajmi nëse Edi Rama u takua apo jo me presidentin amerikan që e quajti kërcënim për qytetërimin, nuk konfirmohet. As Edi Rama vetë deri më tani nuk e thotë këtë gjë, por për të përhapur mjegullën se ai ka folur me Trump sy më sy, ashtu siç edhe thotë se i pëlqen, ka vënë në punë mediat. Ja lloji i raportimit copy-paste që shëtit nga Top-Channel,  televizion kombëtar e deri te portale të ndryshme.

Samiti i NATO-s, hendek mes BE dhe Trump

Postuar në 25 Maj, 2017 20:30

NATO do të bashkohet me koalicionin ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, por kjo nuk do të thotë se aleanca do të marrë pjesë në operacionet luftarake. Samiti i parë i Aleancës me praninë e presidentit Donald Trump arriti të unifikohet për luftën kundër terrorizmit, por tregoi edhe hendekun e madh mes presidentit Trump dhe Bashkimit Europian.

Videolajm/Trump viziton Vatikanin, takim me Papa Françesko

Postuar në 24 Maj, 2017 08:57

Presidenti amerikan Donald Trump ka vizituar Selinë e Shenjtë në Vatikan, pas vizitës në Arabinë Saudite dhe Izrael. Trekëndëshi fetar ka qenë me sa duket tema e parë e vizitës së Trump, i cili gjatë fushatës elektorale lëshoi shumë fjalë pa kontroll. Vizita rregullohet nga një protokoll preciz që shihet qartë në video e cila shoqërohet me komentet e televizionin të Vatikanit.

Aleancë me Arabinë Saudite karshi Iranit

Postuar në 20 Maj, 2017 20:38

Shtetet e Bashkuara nënshkruan të shtunën me Arabinë Saudite një marrëveshje armatimi  në vlerën e  110 miliardë dollarëve. Kjo paketë u kurorëzua  gjatë vizitës së presidentit amerikan, Donald Trump në Riad.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha se memorandumi i përkatës u nënshkrua nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Rex Tillerson. "Kjo paketë tregon në mënyrën më të qartë angazhimin amerikan për bashkëpunimin  me Arabinë Saudite dhe aleatët e Gjirit si dhe zgjerimin e mundësive për kompanitë amerikane në rajon"- thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë. 

Trump-Erdogan shtrëngojnë duart, ndahen për kurdët

Postuar në 17 Maj, 2017 00:36

Presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologu turk Rexhep Taip Erdogan u takuan për rreth 25 minuta në Shtëpinë e Bardhë, ku më pas dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp. Trump përsëriti mbështetjen e plotë për luftën e Turqisë kundër terrorizmit dhe vlerësoi presidentin turk, Erdogan. Megjithatë shefi i Ankarasë ishte dukshëm i pakënaqur me ndihmën ushtarake të SHBA-ve ndaj kurdëve sirianë, të cilët Turqia i konsideron terroristë.

Clapper: Qeveria jonë nën sulm të brendshëm dhe të jashtëm

Postuar në 15 Maj, 2017 08:32

Shkarkimi i kreut të FBI-së, James Comey, nuk po kalon aq lehtë sa ndoshta presidenti Trump mendonte. Pakkush beson se shkarkimi i tij nuk lidhet me hetimin e FBI-së për marrëdhëniet me Rusinë gjatë zgjedhjeve, ndërkohë që vetë akti po vlerësohet si i dëmshëm në raport me demokracisë amerikane.

Deklarata rrëmujë, Trump: Do ta shkarkoja Comey, pavarësisht rekomandimeve të Prokurorit të Përgjithshëm

Postuar në 12 Maj, 2017 10:22

Përtej letrës së shkarkimit që do të mbetet në çdo rast një dokument referimi, presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar në një intervistë për NBC se "ishte vendimi im për të shkarkuar Comey". Lidhur me rekomandimin e Prokurorit të Përgjithsëm, Sessions, Trump tha se ai "ishte një djalë shumë i zgjuar që e shkruaajti letrën, po une do ta shkarkoja sërish". Shkarkimi i kreut të FBI-së James Comey ka provokuar debat të madh publik në SHBA, pasi ai po hetonte për lidhjet e mundshme mes fushatës së Trump me shërbimet ruse.

Populizmi i Trump*

Postuar në 11 Maj, 2017 11:26

Donald Trump promovoi profilin e një lideri aspak të ngurtë dhe efektiv për të kaluar pragun e Shtëpisë së Bardhë. Teorikisht ai do të vepronte ndryshe nga paraardhësit e tij, duke qenë një negociator i aftë që mund të kapërcente kontrastet e zakonshme ideologjike. Logjikisht, mbështetësit e tij duhet të jenë zhgënjyer jo vetëm nga dështimi për të lidhur marrëveshje, por edhe nga fakti se ai nuk ka paraqitur asnjë propozim të ri. thjesht riprodhon idetë e avancuara nga e djathta për vite me rradhë.

Pages

Subscribe to RSS - trump