trump

SHBA tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin

Postuar në 08 Maj, 2018 21:00

Presidenti i SHBA Donald Trump ka deklaruar tërheqjen e vendit të tij nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Kjo ishte data e fundit për Trump që të shprehej në këtë kuadër dhe ai ka bërë atë që kishte deklaruar: tërheqjen nga marrëveshja e firmosur nga Obama. Sipas Trump marrëveshja është e kalbur dhe turp për të si qytetar. Ai ka riaktivizuar sanksionet që u hoqën me marrëveshjen duke krijuar polarizime të mëdha në Lindjen e Mesme.

“Nuk e dua Trump në funeralin tim”

Postuar në 06 Maj, 2018 12:34

Trump është i padëshiruar në shumë ambjente. Por refuzimi i senatorit John McCain është ndoshta i pari që nuk pranon presidentin e SHBA në funeral. 
Rrjeti televiziv NBC citon njerëz pranë McCain për dëshirën e tij ndërkohë që senatori është duke luftuar me kancerin në tru dhe ka pak shanse të rikuperojë. Senatori ka shprehur dëshirën që në funeral nga Shtëpia e Bardhë të jetë zv.presidenti Mike Pence. 

"Nuk duam të jemi polici i botës"

Postuar në 01 Maj, 2018 15:24

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka njoftuar të tjera ndryshime në politikën e jashtme, kur është shprehur së fundmi se “vendi ynë nuk ka dëshirë të jetë polici i botës”.

Përherë e më shumë ne nuk dëshirojmë të jemi polici i botës. Ne kemi shpenzuar sasi të jashtëzakonshme parash në dekadat e mëparëshme në policimin e botës dhe kjo nuk duhet të jetë prioriteti ynë. Ne duam të jemi policë të vetvetes. Ne duam të rindërtojmë vendin tonë

Hendeku mbetet

Postuar në 27 Prill, 2018 22:59

Një shfaqje miqësore pavarësisht mosdakordësisë për çështjet tregtare dhe marrëveshjen bërthamore me Iranin,  e cilësuan mediat ndërkombëtare takimin e Donald Trump dhe kancelares Merkel në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti amerikan përgëzoi kancelaren për fitoren në zgjedhje, duke lënë të kuptohet se keqkuptimet janë tejkaluar. "Ne kemi pasur një marrëdhënie vërtetë të mrekullueshme që nga fillimi, por disa nuk e kuptojnë"- tha presidenti amerikan duke e quajtur Kancelaren nje "grua shumë të madhe."

Sulm mbi Siri? Trump ndryshon sërish qëndrim

Postuar në 12 Prill, 2018 12:58

Një javë më parë deklaroi se SHBA do të tërhiqet nga Siria për të lënë të Tjerët të merren me të. Një ditë më parë kërcënoi se do të bombardonte në Siri me “raketa të reja dhe inteligjente” për shkak të sulmit barbar me armë kimike në Ghouta.

Sot përmes një cicërime në tuiter, Donald Trump ka ndryshuar sërish mendje duke lënë të kuptohet se sulmi ndaj Sirisë, apo në Siri mund të mos ndodhë së shpejti.

Pritet urdhër i Trump për raketat në Siri

Postuar në 11 Prill, 2018 16:12

Donald Trump u ka kthyer përgjigje kërcënimeve të Rusisë për goditje të raketave amerikane që mund tëb godasin Sirinë. "Përgateni Rusinë, sepse po vijnë raketa të reja dhe të sofistikuar"-shkruajti Trump në Twitter. Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzon Moskën për bashkëpunimin me një "përbindësh", duke iu referuar presidentit sirian Bashar al-Asad.

Ambicia e Serbisë për të qenë vendi pritës i takimit Trump-Putin

Postuar në 24 Mars, 2018 11:21

Serbia ka shprehur së fundmi interesin dhe gatishmërinë për të pritur takimin Trump-Putin që është parashikuar të mbahet së shpejti. Mediat serbe citojnë ministrin e Jashtëm, Ivica Daçiç të ketë shprehur dëshirën, por edhe arsyet pse Serbia është vendi i përshtatshëm. 

Ikën edhe këshilltari për Sigurinë, McMaster. John Bolton vjen në detyrë

Postuar në 23 Mars, 2018 11:53

Këshiltari për Sigurinë i presidentit të SHBA, H.R McMaster është shkarkuar nga detyra të martën për t’u zëvendësuar me ish-ambasadorin në OKB, John Bolton. Ky i fundit njihet si njeri i linjës së ashpër dhe ka mbrojtur ndërhyrjen ushtarake amerikane në Irak, në Iran dhe tani është pro nddërhyrjes edhe në Korenë e Veriut.

Mediat që raportojnë rokadën në këshillin e sigurisë, sjellin në vëmendje një opinion të Bolton në muajin shkurt, sipas të cilit Bolton konsideronte një sulm ndaj Phenianit.

Mediat përflasin edhe largimin e këshilltarit të Trump, H.R. McMaster

Postuar në 16 Mars, 2018 10:51

 Gazeta amerikane “The Washington Post” raporton se pas Rex Tillerson, është radha e këshilltarit për sigurinë, H.R. McMaster për t’u larguar. Sipas gazetës, lëvizja e tij nuk pritet të bëhet menjëherë, por ai është vënë në shënjetër të presidentit amerikan që duket se po zëvendëson ekipin kryesor me të cilin drejton në SHBA.

Dritëhijet e një shkarkimi të paralajmëruar

Postuar në 13 Mars, 2018 17:50

Përmes Twitter-it lajmëroi shkarkimin e Sekretarit të Shtetit,  Reks Tillerson, Presidenti amerikan Donald Trump. Timonin e Departamentit të Shtetit do ta marrë shefi i CIA-s Majk Pompeo, për të cilin presidenti Tramp është i bindur se do të bëjë një punë të shkëlqyer.

Sipas njoftimit të Shtëpisë së Bardhë "Popmeo është njeriu i duhur për të drejtuar politikën e Jashtme amerikane në këtë moment". Kreu i Shtëpisë së Bardhë u mjaftua vetëm me një falenderim për Tillerson, ndërsa lajmëroi se për herë të parë në krye të CIA-s do të jetë një grua, Xhina Haspëll. 

Pages

Subscribe to RSS - trump