trump

Pushteti që varet nga Facebook

Postuar në 08 Janar, 2021 03:08

Vendimi i platformave dixhitale të mediave sociale për të bllokuar komunikimet e presidentit Donald Trump përbën një dëshmi të forcës përcaktuese që ato kanë në balancën e pushtetit dhe në mobilizimin e njerëzve për kauza të ndryshme. Sot ky mobilizim po konsiderohet si i rrezikshëm për demokracinë, si kërcënim për të ardhmen dhe si katalizator ndaj urrejtjes ndaj establishmentit.

Amerika e ndarë përtej emrit të Trump

Postuar në 07 Janar, 2021 13:27

Goditja e orkestruar nga Donald Trump ndaj Capitol Hill, pra ndaj një rezultati elektoral të certifikuar nga insititucionet, ka kapur në befasi Perëndimin, vetëbesimi i të cilit në vlerat e veta ka krijuar përshtypjen se e Mira e kësaj bote është strehuar përfundimisht aty. Në një seri daljesh publike, kongresmenë dhe senatorë, përfshi edhe njerëz të njohur kanë folur për një sulm ndaj demokracisë, duke përkufizuar kështu një ndarje të re artificiale mes atyre që kanë të drejtë dhe atyre që e kanë gabim.

Zgjedhjet amerikane shndërrohen në muhabet telefoni. Publikohet bisedë e sikletshme e Trump...(audio)

Postuar në 04 Janar, 2021 02:38

Gazeta “The Washington Post” ka publikuar sot materiale audio të një bisede të presidentit Donald Trump me zyrtarin kryesor të zgjedhjeve në shtetin e Georgia, Brad Raffesnperger në të cilën Trump ankohet për mashtrim elektoral dhe kërcënon se mosreagimi i tyre është vepër penale.

Trump tërhiqet dhe firmos paketën 2.3 trilionë$ kundër pasojave të pandemisë

Postuar në 28 Dhjetor, 2020 12:17

Presidenti amerikan Donald Trump është tërhequr nga qëndrimi i para disa ditëve kundër paketës së ndihmës për lehetësimin e pasojave të pandemisë së CoVid-19.

Pas një presioni të gjithanshëm, Trump ka njoftuar se do ta firmosë draftin që parashikon një alokim fondesh prej 2.3 trilionë dollarë të cilat parashikohet të kalojnë në thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë dhe në trajtimin e problemeve sociale.

Trump kthen paketën 5 500 faqe të lehtësimit të pasojave të CoVid-19: Një turp

Postuar në 23 Dhjetor, 2020 11:24

Presidenti amerikan Donald Trump ka dalë sot në media për të denocnuar Ligjin për Lehtësimin e pasojave të CoVid-19.

Në një konferencë për shtyp, Trump e ka quajtur atë një turp të vërtetë duke renditur fondet dhe alokimin e tyre në destinacione që sipas tij pak kanë të bëjnë me pandeminë.

Trump ka vënë në dukje se drafti është 5500 faqe dhe askush në Kongres se ka lexuar pikërisht për shkak të volumit, ndërkohë që destinimin e fondeve në vende të huaja.

Ai ka përsëritur se pandemia është faji i Kinës dhe ka bërë thirrje që Kongresi të rishikojë draftin.

Trump bëri më shumë paqe arabo-izraelite sesa nobelisti Barack Obama

Postuar në 14 Dhjetor, 2020 02:19

 

Është shumë e lehtë të denigrosh marrëveshjet e Izraelit me katër shtete arabe dhe është edhe më e lehtë të shquash imoralitetin e tyre. Marrëveshjet synojnë kryesisht të ndihmojnë këto shtete të përmbushin interesat e tyre vis-à-vis me SHBA, veçanërisht ato që kanë të bëjnë me marrëveshjet e armëve dhe po ashtu kanë të bëjnë me faktin se Izraeli, miku i tyre i ri, është armiku i armikut të tyre, Iranit.

Trump urdhëron tërheqjen e trupave amerikane nga Somalia

Postuar në 05 Dhjetor, 2020 07:48

Presidenti amerikan Donald Trump ka urdhëruar tërheqjen e trupave nga Somalia. Media të ndryshme raportojnë se vendimi vjen në kuadër të akteve të ngjashme nga rajone të tjera të botës si Irak dhe Afganistan.

Aktualisht ShBA ka dislokuar 700 trupa në Somali që kanë si mision goditjen e grupimeve si al-Qaeda që qëndron pas rebelimit të al Shabaab. 

SHBA do të ruajë kapacitetin për të drejtuar operacione kundërterrorizmi dhe te mbledhë informacione paraprake qe kanë te bëjnë me kërcënime në territorin amerikan
është shprehur përmes një deklarate pa autor Pentagoni.  

Për Trump dhe Gjykatën e Lartë në SHBA

Postuar në 03 Dhjetor, 2020 19:48

 

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sistemi zgjedhor, veçanërisht ai për zgjedhjen e Presidentit, nuk është një çështje e kompetencës së Kongresit, pra e Federatës, por është e vetë shteteve. Kështu praktikisht, në SHBA ekzistojnë 50 sisteme të ndryshme zgjedhore. 

Policia morale e Perëndimit

Postuar në 23 Nëntor, 2020 17:47

Dje, presidenti Donald Trump, postonte në tuiter këtë status:

Pse po formon kaq shpejt një cabinet Joe Biden kur hetuesit e mi kanë gjetur qindra mijëra vota të rreme, mjaftueshëm sa për të “përmbysur” të paktën katër shtete, të cilat janë më shumë se duhet për të fituar Zgjedhjet? Me shpresë se Gjykatat dhe/ose legjislatorët do të kenë Kurajën për të bërë çfarë duhet bërë për të ruajtur integritetin e zgjedhjeve tona dhe të vetë SHBA. BOTA PO SHEH!

Trump konsideron bllokimin me urdhër ekzekutiv të të drejtës së shtetësisë përmes lindjes

Postuar në 21 Nëntor, 2020 15:33

Presidenti amerikan Donald Trump po mendon të miratojë një urdhër ekzekutiv që pezullon të drejtën e shtetësisë sipas lindjes. Kushtetuat amerikane në amendamentin 14 të saj garanton marrjen e shtetësisë nëse lindin në territorin amerikan përderisa subjektivizohen juridikisht në atë territor, por Trump mendon se një urdhër presidencial e bllokon zbatimin e kësaj të drejte.

Pages

Subscribe to RSS - trump