intervista

Shqipëria ndihmon SHBA-të dhe NATO-n me analizë gjeostrategjike

Postuar në 18 Prill, 2018 21:38

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka është shfaqur sot në një intervistë për Zërin e Amerikës ku ka folur për kërkesën që i është drejtuar SHBA-së për vendosjen e bazave në Shqipëri. Ministrja justifikohet për kërkesën me argumente qesharake, kur teksa pyetet me këmbëngulje nga gazetarët e ZA-së, nëse ka një kërkesë të tillë nga NATO apo SHBA, përgjigjet në mënyrë të tërthortë se Jo.

Taktikë e heqjes dorë nga Kosova?

Postuar në 17 Prill, 2018 12:38

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është bërë sërish lajm në Serbi me deklaratat e tij në Happy Tv, një televizion serb. 
Sipas asaj që përcjell agjencia B92, Haradinaj është shprehur ndër të tjera se: 

Kosova nuk ka një politikë të jashtme. Ne bëjmë pjesë në klubin e vendeve të drejtuarabnga Amerika

"Siria nuk është Aushvic. Aushvici nuk mund të krahasohet me Asgjë"

Postuar në 17 Prill, 2018 11:41

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas ka dhënë së fundmi një intervistë të cilën revista “Spiegel” e ka publikuar me titullin: Siria nuk është Aushvic. Ministri në fjalë ka deklaruar se ka hyrë në plitikë për shkak të Aushvicit, kampit të shfarrosjes organizuar dhe drejtuar nga Gjermania naziste.

Një intervistë me Playboy-n e “Agimit të Artë” (Video)

Postuar në 16 Prill, 2018 21:27

Televizionit turk  “TRT World” vendosi të intervistojë deputetin e Agimit tw Artë, Ilias Kassidiaris, duke e paraqitur atw  si një "playboy të sw djathtës ekstreme greke".

Në bisedën me korrespondentin e televizionit turk, Kasidiaris ankohet se Agimi i Artë ka zyrwn mw të vogwl në parlamentin grek dhe sepërveç faqes së partisë nuk ka asnjë mënyrë tjetër të propagandës.

Sigurisht, video nuk përmend vrasjen e tw riut Pavlos Fissas, por  shpjegon ngjashmëritë midis simboleve naziste dhe atyre tw Partenonit...

Princi saudit i Kurorës: "Izraeli ka të drejtën e ekzistencës...Nuk e di se çfarë është vahabizmi"

Postuar në 03 Prill, 2018 00:44

Arabia Saudite është gati të heqë dorë nga qëndrimi i saj i deritanishëm ndaj Izraelit për të likujduar regjimin Iranian. Princi i kurorës, Mohammed bin Salman Al Saud ka deklaruar në një intervistë për revistën e njohur “The Atlantic” se hebrejtë kanë të drejtë të jetojnë në tokën e tyre.

Botohet “Fjalor etimologjik i gjuhës shqipe”

Postuar në 26 Mars, 2018 16:12

 “Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe” është vepra më e re studimore e akademikut Kolec Topallit. Ky botim është kurorëzim i punës 45 vjeçare të tij në fushën e albanologjisë dhe vjen natyrshëm pas botimit të 14 monografive për historinë e gjuhës shqipe, për fonetikën dhe gramatikën historike, në të cilat Topalli ka trajtuar edhe etimologjinë e shumë fjalëve, duke dhënë mendime të reja për shumë prej tyre.

"Godina e Teatrit u la qëllimisht të degradonte. Kujtoni kinema "Republika" dhe "17 Nëntori"

Postuar në 24 Mars, 2018 13:19

Aktori dhe regjizori Alfred Trebicka i bashkohet zërit të artistëve të tjerë kundër prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, Trebicka sjell në vëmendje jo vetëm mënyrën si po veprohet tani, por edhe shembullin e zhdukjes së dy kinemave, “17 Nëntori” dhe “Republika”, të dyja me autorësi të ideve të ngjashme të bashkëpunimit me biznesin.

Opinioni është i Imi dhe lajmi jam Unë...

Postuar në 23 Mars, 2018 18:21

Këto ditë në Tiranë ishte ish-kryebashkiaku i New Yorkut, Rudy Giuliani, një njeri i njohur edhe në arenën ndërkombëtare. Padyshim që një vizitë e tillë ka rëndësinë e vet të pamohueshme, sikurse ka rëndësi edhe për median dhe opinionin një intervistë me këtë personalitet. Dhe intervista u realizua në fakt nga Blendi Fevziu në emisionin “Opinion”. Një njeri si Giuliani ka shumë për të thënë dhe prej tij ka shumë çështje për të cilat ai mund të sqarojë opinionin shqiptar edhe për vendime të politikës për të cilat nuk flet askush.

Zhurma pa kuptim e kërcënimeve gjeopolitike ndaj Shqipërisë

Postuar në 21 Mars, 2018 15:05

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka përsëritur së fundmi tezën e tij, se anëtarësimi i Shqipërisë në BE, është në interes të stabilitetit të vetë Europës. Në një intervistë për “Politico”, z. Rama që duket se ndjek taktikën e negociimit mbi presionin potencial të një njolle gjeopolitike në Europën Juglindore, thotë ndër të tjera se:

"Mund të vijë dita që edhe adhuruesit e Dostojevksit dhe Tolstoit të stigmatizohen si agjentë"

Postuar në 17 Mars, 2018 14:17

Ambasadori rus në Tiranë, Aleksander Karpushin, i ka dhënë një intervistë Televizionit Publik Shqiptar përmes së cilës ka komentuar zhvillimet më të fundit që prekin vendin e tij. Një pjesë inetresante e intervistës dhënë për emicionin “Java” është ajo për ekzistencën e një lobi apo ndikimi rus në Shqipëri e Ballkan. Sipas Karpushin, kjo prirje për të kërkuar armiq është e rrezikshme:

Pages

Subscribe to RSS - intervista