intervista

Zoti Soreca, merrni një shtëpi me qera tek Astiri!

Postuar në 14 Shkurt, 2019 14:13

Në një intervistë për Deutsche Welle, ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca ka thënë ndër të tjera se:

Rusia: Pro çdo zgjidhjeje të dakordësuar mes Beogradit dhe Prishtinës, konform Rezolutës 1244

Postuar në 11 Shkurt, 2019 13:52

Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Alexander Karpushin ka deklaruar në një intervistë të fundit për Albanian Daily News, se Rusia do të pranojë çdo marrëveshje të dakordësuar mes Serbisë dhe Kosovës.

Sa i përket procesit aktual të negociatave Beogradit dhe Prishtinës, pozicioni i Rusisë mbetete i njëjti. Sikurse presidentit Putin e ka shprehur një herë, Rusia do të ishte gati të pranonte çdo zgjidhje të pranuar të përbashkët nga të dyja palët përmes dialogut, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB, që mbetet ende në fuqi

Berisha ja del t'i japë intervistë Sonila Meços/A do kërkojë falje Lulzim Basha për 17 majin?

Postuar në 06 Shkurt, 2019 11:59

Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë dje i ftuar në një intervistë në emisionin “Tempora” me drejtuese Sonila Meçon. Më tepër sesa pyetje për një politikan që është pjesë e vendimmarrjes, intervista është zhvilluar si bisedë me replika dhe polemika, ku Meço ka manifestuar sëmundjen e të gjithë të shquarve të ekranit të kësaj kohe që mendojnë se ata i dinë përgjigjet. Madje duke këshilluar Berishën të ketë kujdes me fjalët si p.sh “shteti i përdhunuesve” sepse siç tha ajo “na fusni edhe ne”.

Megjithatë, Berisha ka dhënë disa qëndrime që vlejnë të merren në konsideratë:

Pas bubullimave të Bashës, Florion Mima: PPP-të anulohen nëse provohet paligjshmëria

Postuar në 02 Shkurt, 2019 15:42

Kontratat e Partneritetit  Publik Privat do të anulohen vetëm nëse provohet paligjshmëria e tyre. Sipas ish-ministrit të Ekonomisë, Tregtisë  dhe Energjitikës të Partisë Demokratike, Florion Mima, nëse faktohet se koncesionet janë dhënë në kundërshtim me ligjin dhe kanë futur duart në xhepat e shqiptarëve, atëherë ato do të anulohen dhe do të sekuestrohen pasuritë e përfituara.

Ekskluzive/Sali Berisha: Ja e vërteta e vizës sime për në ShBA

Postuar në 31 Janar, 2019 20:16

Pas seancës së sotme parlamentare, “Të Kripura” i mori një intervistë ish-kryeministrit Sali Berisha i cili ka komentuar akuzat më të fundit ndaj tij. 

Z. Berisha, cila është arsyeja e këtij acarimi mes jush dhe z. Rama? 

U kërkua verifikim për mua, Bujar Ramiz Sheshi. Autoriteti bëri interpretim se unë jam Bujar Rasim Shesha

Postuar në 30 Janar, 2019 22:46

Prokurori Bujar Sheshi, i vënë në qendër të vëmendjes për shkak të një dëshmie  të Autoritetit të Dosjeve si bashkëpunëtor I Sigurimit të Shtetit, ka deklaruar sot në një intervistë për emisionin “Arena” se ai nuk ka qenë kurrë me lidhje agjenturore me shërbimin sekret shqiptar.

Sipas tij, Autoriteti ka tejkaluar ligjin kur ka bërë interpretim të të dhënave të ndryshme të gjendjes civile që ndryshojnë. Sheshi madje ka pranuar se ka qenë hetues në Ministrinë e Punëve të Brendshme, edhe pse ka mbaruar drejtimin Sigurim në shkollën e asaj kohe. Më poshtë pjesë nga intervista:

Pranon publikisht se është pro idesë së ndarjes së Kosovës

Postuar në 28 Janar, 2019 21:31

Qeveria shqiptare e Edi Ramës deklarohet zyrtarisht pro opsioneve për një ndarje, shkëmbim territori, apo korrigjim të kufirit të Kosovës. Në një intervistë për agjencinë gjermane, Deutsche Welle, Edi Rama, është fshehur pas këtij qëndrimi:

Një tallje e fundit me "liderin e Ballkanit"

Postuar në 20 Janar, 2019 18:47

Intervista e fundit e ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për Albanian Dalily News ka brenda disa mesazhe, në mos edhe lajme.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese nuk gjen antikushtetueshmëri te sjellja e Presidentit

Postuar në 14 Janar, 2019 13:38

Fehmi Abdiu, ish-kryetar i Gjykatës Kushteuese ka dhënë dy ditë më parë një intervistë për gazetën “Tema” në cilësinë e konstitucionalistit. Abdiu është metaforikisht si makina e urgjencës për socialistët e gjeneratës tjetër që bëjnë politikë orale dhe nuk njohin nen e germë të ligjit. Kësaj radhe juristi ka folur edhe situatën e krijuar mes Presidentit dhe Kryeministrit për dekretet për ministrat e rinj.

"Veriu nuk mbështetet nga qeveria në raport me kontributin që jep"

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 16:35

Bashkia e Shkodrës dhe rajoni i veriut në tërësi nuk kanë marrë nga qeveria vëmendjen që meritojnë. Në një intervistë për Televizionin Tema, kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, shprehet se rajoni i Shkodrës dhe veriu në tërësi nuk është trajtuar me investime nga qeveria në raport të drejtë me kontributin që kanë në GDP-në e vendit, për shkak të burimeve të shumta natyrore.

Pages

Subscribe to RSS - intervista