intervista

Të shmangemi nga mbiekspozimi mediatik për pandeminë!

Postuar në 25 Mars, 2020 17:28

Intervistë e psikiatrit të njohur Eugenio Borgna dhënë për gazetën “Avvenire” rreth krizës së frikës që ka mbërthyer shoqërinë njerëzore nga pandemia e koronavirusit.

Profesor, Ju keni studiuar dhe parë shumë dhe keni kuruar të sëmurë. Çfarë menduat duke parë ato imazhe të kamionëve të Ushtrisë mbushur me arkivolë që dilnin nga Bergamo?

Në ato imazhe perceptohet e gjithë tragjedia në veprim e sipër, jeta e shumë njerëzve që ikin nën izolim të plotë të çdo përkujdesjeje. Një vdekje e çpersonalizuar që humbet individualitetin e vet dhe bëhet numër, masë.

Me shpalljen e Gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore, Presidenti merr drejtimin e Forcave të Armatosura

Postuar në 24 Mars, 2020 15:06

Shpallja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore  për shkak të epidemisë së koronavirusit do të kishte kosto shtesë për qeverinë. Në studion e lajmeve në TvT, lektori i të Drejtës Kushtetuese Erind Mërkuri analizoi efektet që do të ketë shpallja e gjendjes së së fatkeqësisë natyrore, një vendim që sipas tij, nuk përjashtohet në rast të përhapjes masive të epidemisë.  

Hartat gjeopolitike do të ndryshojnë. Trump, kristalizim i prirjes "pushtet për hir të pushtetit"

Postuar në 24 Mars, 2020 14:28

Ish-ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, që prezantohet shpesh si akademik i suksesshëm dhe me ndikim në çështjet e marrëdhënieve ndërkombëtare ka publikuar së fundmi librin e tij të ri me titull: Tërmeti Sistemik dhe beteja për Rendin Botëror: “Populizmi ekskluziv kundër Demokracisë përfshirëse” që trajton tema të aktualitetit ndërkombëtar.

Epidemitë në Shqipëri, një kalim i shkurtër historik

Postuar në 20 Mars, 2020 21:23

Në një intervistë për TVT historiani Pëllumb Xhufi flet për epidemitë që kanë goditur Shqipërinë gjatë historisë dhe pasojat e tyre edhe në lëvizjet e popullsisë. Xhufi pranon se kjo temë është lënë pas dore nga historiografia. Më poshtë intervista e plotë : 

Ish-ministri i Shëndetësisë, Solis: Duhet një spital i veçantë për këtë situatë

Postuar në 12 Mars, 2020 16:32

Aktualisht spitalet private nuk ofrojnë trajtim mjekësor për të prekurit nga koronavirusi. Në një intervistë për TvT,  Leonard Solis, ish-ministër i Shëndetësisë, njëkohësisht mjek në një prej spitaleve private, thotë se rastet e dyshuara dërgohen në spitalin ifektiv.

Kemi bërë edhe dhomë të veçantë izolimi derisa të lajmërojmë 127. Nëse ne kemi dyshim që kjo sëmudnje që epidemiologjikisht është shumë tinzare, ti mund të jesh duke buzëqeshur dhe ta kesh virusin. Ne mbushim formularin, lajmërojmë 127, e mbajmë të izoluar dhe e nisim atje.  

Kërkuan që subjektet e vetingut të mos ankoheshin në Gjykatë Kushtetuese

Postuar në 06 Mars, 2020 03:10

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka qenë dje i ftuar në një emision televizv në Euronews Albania, ku ka folur për zhvillimet politike në vend. 

Përveç protestave dhe situatës së krijuar me to, z. Berisha ka zbuluar disa episode të reformës në drejtësi. Sipas tij, Partia Demokratike bëri një marrëveshje xhentëlmenësh me dy ambasadorë sipas të cilës përveç ndryshimeve kushtetuese edhe ligjet organike që pasonin do të miratoheshin me konsensus. Në këtë kuadër PD-ja dha dakordësinë për miratimin e ndryshimeve të 21 gushtit por që më pas nuk u pasua nga konsensusi i premtuar. 

Fituesi i Oscar, Bong: Pabarazia po bëhet tipar dominues i kohës sonë

Postuar në 15 Shkurt, 2020 14:50

Regjisori BONG JOON-HO në një intervistë për The Talk tregon detaje se si nisi ideja për filmin “Paraziti” që e bëri të triumfojë në Oscar 2020. 

"Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm për boshllëkun midis të pasurve dhe të varfërve, por ajo që është thelbësisht edhe më e frikshme është frika se kjo nuk do të zgjidhet në të ardhmen"

Regjisor Bong, edhe pse filmat tuaj janë shumë të dashur për shkak të humorit të errët, ato gjithashtu mund të kenë nota cinizmi në këndvështrimin e disave. A do ta përshkruanit veten si pesimist?

Berlini zyrtar: Formati i Shengenit Ballkanik, fragmentarizon më tej Ballkanin Perëndimor

Postuar në 27 Janar, 2020 16:59

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot në një intervistë për Top-Channel se Shengeni Ballkanik ishte pjesë e diskutimeve të tij me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Nga mënyra sesi përgjigjet zoti Rama duket sikur ai dëshiron të marketojë një mbështetje gjermane në këtë kuadër, nisur nga fakti se Shengeni Ballkanik është pranuar edhe nga presidenti serb Vuçiç se kundërshtohet në disa vende të BE-së. Cilat janë këto vende?

SHBA, mesazh Greqisë: Me Turqinë të bisedohet!

Postuar në 21 Janar, 2020 15:10

Administrata amerikane e Donald Trump ka bërë të ditur se nuk do të sakrifikojë raportet me Ankaranë zyrtare as për një projekt të madh si gazsjellësi EastMed. Përveç qëndrimit ambig të presidentit Trump për këtë çështje, gjatë vizitës së kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis në SHBA, edhe këshilltari për Sigurinë në Shtëpinë e Bardhë, Robert O’Brien ka përsëritur qëndrimin, duke kërkuar nga Greqia të mos përshkallëzojë politikën e vet.

Në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini”, O’Brien ka thënë se SHBA inkurajon bashkëpumimin.

Një ambasador i BE-së, jo një ministër më shumë në qeverinë e z. Rama

Postuar në 19 Janar, 2020 14:11

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka dhënë një intervistë për revistën “Monitor” gjatë së cilës pyetet për një sërë çështjesh që prekin vendin. Teksa lexon përgjigjet e ambasadorit kupton se ke përballë gjuhën politike të një ministri të qeverisë Rama, ku flitet vetëm për arritje, eliminohen tonet negative, edhe kur ato i përkasin realitetit, mosrealizimet e qeverisë vendosen në kontekste probabiliste.

Pages

Subscribe to RSS - intervista