intervista

I legjitimuari Gjiknuri: Ky vend është shumë i vogël për t’u ndarë

Postuar në 16 Janar, 2020 23:16

Opozita deligjitimoi Parlamentin. Kjo është mbrojtja nga kampi i Lulzim Bashës. Në këtë ditë që opozita artikuloi këto alibi në media u shfaq Damian Gjiknuri, duke folur për bashkim dhe bashkëpunim. 

Unë vetëm jam mësuar me akuza. Nuk është gjë e mirë. Akuza politike ka mbi çdo politikan. Më gjej një që nuk është i akuzuar. Në rastin tim, nuk kam akuzë penale, nëse fjala tërmet përbën vepër penale. Mua nuk më bën përshtypje, jam i gatshëm të ndërtoj ura kompromisi. Kam dëshirë të punoj me të gjithë kolegët, pavarësisht akuzave politike.

Tallje dhe paralajmërim për JO nga Hollanda: Të gatshëm të asistojmë reformat(të SHBA-BE) në Shqipëri-Maqedoni

Postuar në 09 Janar, 2020 17:51

Shqipëria ka shpenzuar shumë energji dhe ka cenuar stabilitetin e vet me reformën në drejtësi, por kjo përpjekje nuk mjafton. Edhe pse, për aq sa na kanë thënë këtë reformë e kanë mbështetur, madje urdhëruar SHBA dhe BE. Hollanda ka një tjetër mendim.

Strehimi i opozitës iraniane në Shqipëri nuk është çështje humanitare

Postuar në 09 Janar, 2020 17:00

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi dje se strehimi i opozitës iraniane në vendin tonë është një çështje humanitare. Ndonëse siguria për këtë komunitet është në nivelin më të lartë, ndonëse asgjë nuk dihet se çfarë ndodh në kampin e Manzës, z. Rama e quan atë çështje humanitare. Është e qartë se kjo nuk është e vërtetë. Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo shprehet në një intervistë për TvT se në të vërtetë kemi të bëjmë me një problem të mprehtë gjeostrategjik.

Irani: Për sa na përket, goditja hakmarrëse ndaj SHBA është përmbushur

Postuar në 09 Janar, 2020 12:37

Irani e deklaron të ezauruar goditjen hakmarrëse për vrasjen e gjenerali Soleimani. Ambasadori i këtij vendi në OKB, Majid Takht Ravanchi ka deklaruar në një intervistë për National Public Radio, se Teherani zyrtar kosnideron se me sulmet ndaj bazave amerikane në Irak, objektivat quhen të përmbushura.

Nëse SHBA sulon sërish Iranin, përgjigja proporcionale nuk do të mungojë

tha ai.

Irani: Hakmarrja jonë mbi objektiva ushtarake. SHBA të mos e vazhdojë më tej ciklin e luftës

Postuar në 05 Janar, 2020 16:14

Teherani zyrtar deklaron se do të hakmerret për vrasjen e kreut të forcave special Quds, gjeneralit Qasem Soleimani, por ka saktësuar se objektivat e goditjes do të jenë ushtarake. Në një intervistë për CNN, këshilltari ushtarak i Ajatollah Khamenei, gjenerali Hossein Dehqan, tha se kundërpërgjigja është imponuar nga SHBA.

Muxhahedinët iranianë kanë në veprim shërbimin e tyre sekret në Shqipëri. Akuza edhe për dy TV shqiptare

Postuar në 03 Janar, 2020 22:43

Olsi Jazexhiu, i prezantuar si historian ka dhënë në mesin e muajit dhjetor 2019 një intervistë për revistën e përdymuajshme amerikane “Counterpunch”. Revista është e njohur në ShBA, ndonëse për të ka qëndrime të ndryshme. 
Ajo e cilëson Jaxhexhiun si një historian shqiptaro-kanadez dhe e gjithë intervista është përqendruar në situatën e krijuar nga strehimi në Shqipëri i opozitës iraniane, muxhahedinëve të MEK. 

Pompeo e pranon: Soleimani po përgatiste sulme në rajonin e Lindjes së Mesme, jo në SHBA

Postuar në 03 Janar, 2020 17:18

Në një intervistë për CNN sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka komentuar se vrasja e Qasem Soleimanit ishte një domosdoshmëri për të shmangur sulme të mëdha që ai po përgatiste. Pompeo nuk ka dhënë sqarime mbi informacionet që disponon, por ka akuzuar Soleimanin si përgjegjës për çdo ngjarje në Lindjen e Mesme ku aplikohet dhuna.

Janullatos: Në Shqipëri ka rryma që punojnë për prishjen e harmonisë fetare. Jam ndier i rrezikuar

Postuar në 02 Janar, 2020 20:29

Kryepeshkopi Anastas Janullatos rrëfen se në Shqipëri është ndier i rrezikuar për jetën e tij. Në një intervistë për agjencinë ndërkombëtare të lajmeve kishtare, ai sjell në vëmendje episode nga bisedat me shoferin, teksa i përgjigjet pyetjes nëse ka qenë i kërcënuar gjatë qëndrimit në vendin tonë.

Po, shenjat i kemi akoma të dukshme. Më kujtohet shoferi im, Taqua i cili më thoshte se i kishin ofruar para që të më linte në një vend të shkretë. Pa ndihmën dhe forcën e Zotit, askush nuk mund të bëjë asnjë hap këtu.

Bashkimi me Shqipërinë nuk është prioritet

Postuar në 12 Dhjetor, 2019 14:34

 

Albin Kurti, kandidati kryesor për kryeminustër të Kosovës dhe një politikan që ka ndërtuar karrierën mbi tezën e vetëvendosjes dhe bashkimin me Shqipërinë ka dhënë një intervistë për agjencinë gjermane, Deutsce Welle, përmes së cilës skicon prioritetet e qeverisë së tij. I pyetur për çështjen e kufijve që temë e nxehtë në Ballkan, Kurti deklaron se prioritet do të jetë punësimi dhe drejtësia.

Vetëvendosja nuk ka nevojë për ftesë në Tiranë

Postuar në 12 Nëntor, 2019 22:31

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot në një intervistë për të dhënë një mesazh kundër Albin Kurtit dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Në një analogji me qëndrimet ndaj Aleancës Kuqezi në vitin 2013, Rama ka sulmuar një grupim me qasje nacionaliste që ka ditur si asnjë forcë tjetër në arealin politik shqiptar të mobilizojë rininë. 

Pages

Subscribe to RSS - intervista