intervista

Dëgjojeni këtë "tironsin e zgjut" që po punon vetëm për rrogën e tij...

Postuar në 14 Qershor, 2018 22:03

Dëgjojeni me vëmendje tironsin e zgjut, siç e quan veten kryebashkiaku Erjon Veliaj. Sipas tij, ai po ndërton tetrin si pronar toke, si tirons i zgjut që e merr mirë fitimin nga trualli kundrejt ndërtimit.

Por aritmetika e këtij lloj tironsi çalon dhe ofendon tironsit. Sepse siç ia kujton gazetari Bashkikm Hoxha në 205 milionë euro, bashkia merr 30 milionë euro, që është diku te 15% dhe këtë Pazar në Tironë, nuk e bo kush, veç me qenë Lali Eri në tokë të tjetërkujt.

Mediat/Kreu i NATO-s: Aleanca nuk ndërhyn nëse Irani sulmon Izraelin

Postuar në 02 Qershor, 2018 23:45

Media të ndryshme si agjencia ruse “Sputnik” dhe televizioni Iranian “PressTv” raportojnë mbi një deklaratë të sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, dhënë për revistën gjermane “Spiegel” sipas të cilit në rast të një sulmi të Iranit ndaj Izraelit, Aleanca nuk do të ndërhyjë.

Izraeli është partneri i NATO-s, por përderisa nuk është anëtar i Aleancës, Neni 5 nuk mund të aplikohet

Çfarë ka dashur të thotë?

Postuar në 10 Maj, 2018 12:28

Sali Berisha ka dhënë një intervistë për emisionin “360 gradë” ku ka folur për disa çështje. Në faqen e vet në Facebook, Berisha ka shpërndarë edhe një pjesë të prerë videoje nga intervista ku ai flet për vizitën e Patriarkut Kirill në Shqipëri dhe takimin e tij me kryeministrin Edi Rama. Berisha flet e flet për këtë takim, por pa dalë në një pikë konkluzive duke lënë të kuptohet se vetë takimi është kompromentues.

"Statusquoja në Europë është e keqe për të gjithë"

Postuar në 10 Maj, 2018 12:03

Presidenti francez Emmanuel Macron duket se shihet tanimë gjerësisht si zëri kryesor i Europës dhe për Europën. Ai propozon ndryshime legjislative dhe mentaliteti. Në një intervistë të fundit për agjencinë gjermane Deutsche Welle dhe televizionin ARD, Macron ka arritur me sukses të impresionojë sërish.

Brokerat financiarë, ndërmjetësit që të gjejnë sigurimin më të mirë

Postuar në 09 Maj, 2018 13:40

Sa herë na është dashur të sigurojmë një pronë apo shëndetin, kemi shkuar direkt tek një nga kompanitë e sigurimit dhe kemi zgjedhur atë që na është ofruar. Në shumicën e rasteve nuk negociojmë për shërbimin më të mirë apo për garancitë për dëmshpërblim. Maksimumi që diskutojmë është ulja e çmimit. Në të gjithë botën këta elementë negociohen për klientin nga brokerat financiarë, një shërbim që ka filluar të ofrohet edhe në Shqipëri.

Macron: Tërheqja e ShBA nga marrëveshja bërthamore me Iranin çon në luftë

Postuar në 05 Maj, 2018 15:26

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se tërheqja e ShBA nga marrëveshja bërthamore me Iranin mund të çojë në luftë. 
Macron e ka nërë deklaratën në një intervistë me revistën gjermane “Spiegel” që citohet nga media të ndryshme. 

Kjo do të thoshte hapje e kutisë së Pandorës, do të thoshte luftë. Nuk besoj se Donald Trump do luftë

citohet Macron. 

Deputeti gjerman, Frei: Çështja "Tahiri", kriter për hapjen e negociatave

Postuar në 30 Prill, 2018 10:54

Deputeti gjerman i CDU-së, Thorsten Frei, deklaron se çështja “Tahiri” është kusht për negociatat dhe se ajo është referuar qartë para palës shqiptare gjatë vizitës së kësaj të fundit në Gjermani. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Frei thotë se PS-ja mori në mbrojtje ish-ministrin e Brendshëm, Saimi Tahiri, duke mos lejuar një proces të plotë gjyqësor ndaj tij.

Intervista/Arkady Shilkloper, artisti i njohur rus në Tiranë: Tradita muzikore shqiptare, shumë mundësi për zhvillim

Postuar në 25 Prill, 2018 20:59

Artisti i madh rus me banim në Gjermani, Arkady Shilkloper vjen për herë të parë në Tiranë në Festivalin Ndërkombëtar të Instrumenteve të Tunxhit. Një nga instrumentistët më të mirë në botë të kornos dhe alphorn-it, Shilkloper do të intepretojnë krah virtuozëve nga Italia, Amerika, Izraeli, Rumania dhe Kosova.

Intervista e plotë për TemaTV: 

 

Audio/Intervista e Liri Belishovës për Robert Elsien

Postuar në 25 Prill, 2018 12:45

Kjo është një intervistë e Liri Belishovës dhënë për Robert Elsie në vitin 2011. Mund të konsiderohet si një lloj dëshmie dhe refleksioni mbi fillimet e lëvizjes komuniste në Shqipëri dhe atë që ndodhi pas Luftës. Aty Belishova flet për drejtuesit e regjimit, përfshirë Enver Hoxhën, Mehmet Shehun dhe Nako Spirun.

D'Alema: Ballkani drejt Europës. Nuk është zgjerim, por shërim i një plage

Postuar në 20 Prill, 2018 14:25

Ish-kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema i ka dhënë një intervistë të përditshmes “Albanian Daily News” përmes së cilës flet për zhvillimet në Europë por edhe komenton proceset në Ballkan. D’Alema pranon se Bashkimi Europian aktualisht është i çorientuar duke u ndalur edhe te hapja e negociatave që së fundmi u rekomandua për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Pages

Subscribe to RSS - intervista