intervista

Thjeshtësia e pabesueshme e kryetarit të Gjykatës së Lartë

Postuar në 10 Janar, 2018 22:30

Intervista e djeshme e kryetarit të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, dhënë për “Gazeta  Shqiptare” kaloi pa u vënë re.

http://www.gsh.al/2018/01/09/ekskluzive-xhezair-zaganjori-politikane-me-...

“Zgjidhje e qëndrueshme për Kosovën në 2018-ën, përndryshe do të duhen dekada”

Postuar në 10 Janar, 2018 13:06

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç është shprehur se brenda vitit 2018 duhet të gjendet një zgjidhje afatgjatë për çështjen e Kosovës. Ajo ka folur për këtë temë gjatë një interviste me “The Economist” dhe sipas saj nëse kjo gjë nuk ndodh do duhet edhe një dekadë për të arritur një kompromis. 
“Ne kemi një shans historik për gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme. Nëse nuk e shfrytëzojmë këtë shans në vitin 2018, atëherë nuk do të kemi një të dytë për dekadat që do të vijnë”, citohet ajo.

Mediu: PD-LSI nuk janë në koalicion. Taktikë e përbashkët për largimin e Ramës(video)

Postuar në 09 Janar, 2018 15:17

LSI-ja nuk është në koalicion me PD-në. Të paktën këtë thotë kreu i republikanëve, Fatmir Mediu që në një intervistë për Tema TV Mediu është shprehur se "LSI nuk është në koalicion me PD-në, por është vetëm një pozicion politik me qëllimin e përbashkët  largimin e Kryeministrit Rama.

"Programi i koalicionit të djathtë me LSI është i ndryshëm", shton Mediu.

Bushati sqaron padijeninë e Metës

Postuar në 08 Janar, 2018 22:51

Pak ditë më parë Ilir Meta u shfaq i shqetësuar për atë që e konsideroi si linjën antiamerikane të qeverisë, nisur nga vota e Shqipërisë në OKB për çështjen e Jeruzalemit.  Shqetësim të cilin e konkretizoi dhe me një letër drejtuar presidentit amerikan, Donald Trump. Mund të quhet pa rezerva një nga ato lëvizje boshe në politikë që ekspozoi si amator Ilir Metën, ndonëse një politikan me përvojë, aq më tepër që ai ka qenë në dijeni të qëndrimit të Shqipërisë në OKB. Të paktën këtë pretendon ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në një intervistë për Ora News.

Një avokati e panevojshme dhe e tepërt për Saimir Tahirin

Postuar në 05 Janar, 2018 10:40

“Gazeta Shqiptare” publikon sot një intervistë me akademikun Rexhep Qosja në të cilën ai flet edhe për çështjen e Sajmir Tahirit, ish-ministër i Brendshëm.

 Thotë ndër të tjera Qosja: 

Filogreku Meta dhe gazetari VIP që bëhet lajm për pyetjet që bën (Video)

Postuar në 01 Janar, 2018 20:48

Dhënia e shtetësisë shqiptare Kryepeshkopit Janullatos mund të konsiderohet lajmi i javës jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Greqinë fqinje ku mediat i kushtuan një hapësirë të rëndësishme për shkak edhe të sensibilitetit të çështjes.  

Filozofi Dugin: “Unë shpjegoj më mirë se kushdo se çfarë është Rusia”

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 23:54

“Putini është shumë liberal dhe demokrat”. Ky është një përkufizim që mund të konsiderohet normal në diskutimet e RT, televizioni me financim shtetëror rus, por që merr një kontekst jo thjesht propagandistik në përpunimin teorik që i bën filozofi Alexander Dugin. Personazhi në fjalë është shumë popullor në Rusi dhe në internet ai është pikë referimi e një lloj nacionalizmi të ri rus, ekstremizmi për disa, apo edhe ksenfobie që pajtohet me orthodhoksinë në një mishelë që qartëson veten vetëm në diferencimin e qëllimshëm me Perëndimin.

Donald Lu: Akuzat kundër Saimir Tahirit janë shumë serioze

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 17:43

Ambasadori amerikan është për momentin njeriu ku bashkohen të gjitha fijet e zhvillimeve  politike të dy viteve të fundit në Shqipëri, ku në krye të axhendës është pa dyshim reforma në drejtësi. I angazhuar personalisht për ta çuar përpara këtë proces duke përmendur edhe emra konkretë, Donald Lu ka folur për arrestimin e peshqve të mëdhenj. Në një intervistë për revistën Mapo ai i quan shumë serioze akuzat ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri dhe  thotë se klasa politike në përgjithësi nuk e do reformën në drejtësi.

Prodi: “Turqia, me shumë ndikim, por nuk shoh skenarë joeuropianë për Shqipërinë”

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 16:14

Ish-kryeministri i Italisë, Romano Prodi, ka komentuar zhvillimet politike rajonale duke u shprehur se për Shqipërinë nuk sheh një të ardhme joeuropiane.

Përmes një interviste të datës 19 dhjetor për "Osservatorio Balcani e Caucaso", Prodi, ka pranuar se ndikimi i Turqisë në Shqipërisë është shumë i madh, por se deklaratat e kryeministrit aktual, Edi Rama, nuk janë diçka e re, sa kohë nuk pasohen nga veprime konkrete.

Dekreti për Janullatos

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 21:59

Sqarimetpër dhënien e nënshtetësisë shqiptare Kryepeshkopit Janullatos kreu i Shtetit, Ilir Meta, i bëri gjatë një interviste në emisionin "Opinion" në Tv Klan. Më poshtë pasazhi video:

Pages

Subscribe to RSS - intervista