intervista

Hoti mban një derë hapur me BE-në: Nuk ka dallim mes SHBA dhe Europës

Postuar në 05 Korrik, 2020 14:41

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dhënë sot një intervistë për agjencinë gjermane, Deutsche Welle përmes së cilës ka komentuar zhvillimet e fundit në vend dhe perspektivën e dialogut me Serbinë. Në dallim nga presidenti Hashim Thaçi, që u pozicionua thuajse hapur kundër Europës në procesin me Serbinë, Hoti ka një qasje më të ekuilibruar.

Baudo: Televizioni është bërë i pashikueshëm. Conte më ngjan me një avokat dinak province

Postuar në 14 Qershor, 2020 13:35

Drejtuesi i njohur i Rai-t, Pippo Baudo, që ka një jetë në ekran, ka dhënë një intervistë për gazetën “Corriere della Sera”. Nostalgjik ndoshta për kohët e arta të ekranit të vogël, por edhe realist kur deklaron atë që e ndiejmë të gjithë: televizioni ka degraduar.

Duket se aventura e televizionit nuk i intereson kujt më, nuk ka personazhe të rinj, nuk shoh në horizont fytyra të reja interesante…Televizioni në këto kohë nuk mund të shihet, e gjitha ngjan e njohur, vetëm kopjime dhe përsëritje

Dendias: Rinisim bisedimet me Shqipërinë për detin. Greqia do marrëveshje brenda ligjit ndërkombëtar

Postuar në 13 Qershor, 2020 00:19

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka deklaruar në një intervistë për Tv Skai se bisedimet me Shqipërinë për marrëveshjen e detit do të rinisin së shpejti. Ai është pyetur drejtpërdrejt nëse marrëveshja me Italinë hap rrugën për një firmë të ngjashme me vendin tonë dhe ka bërë një koment të tërthortë. 

Rusia kërkon rivendosjen e kontakteve me NATO-n

Postuar në 06 Qershor, 2020 16:16

Rusia vlerëson se situata e tanishme ndërkombëtare e bën të domosdoshme rivendosjen e kontakteve me NATO-n. Në një intervistë për agjencinë shtetërore, TASS, zv.ministri i Jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko, ka deklaruar se për të hedhur një hap përpara, Perëndimi duhet të zhvendosë rajonet stërvitore të veta larg vijës së kontaktit kufitar me Rusinë.

Sot, nevoja për rivendosur kontaktet e punës në drejtimin ushtarak, që u ndërprenë nga NATO, është me qartë se asnjëherë më parë. Gjithësesi nuk ka patur përparim në këtë çështje

Kryeministri Hoti: Dialogun me Serbinë e udhëheq unë. Nuk ka marrëveshje që prek territorin

Postuar në 05 Qershor, 2020 20:57

Kryeministri i ri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar në një intervistë për Zërin e Amerikës se do të merren të gjitha masat që të lehtësohet dialogu me Serbinë. Por siç tha ai nuk do të ketë asnjë marrëveshje që parashikoj shkëmbim territori, apo prekje të integritetit territorial të Kosovës. 

I pyetur për udhëheqjen e dialogut, Hoti ka deklaruar në mënyrë të qartë se atë e drejton Ai dhe qeveria.

Socialistët i vjedhin zgjedhjet, pagëzuan epokën e korrupsionit në Shqipëri. Nuk e përjashtoj bashkëqeverisjen

Postuar në 04 Qershor, 2020 16:42

Analisti Mustafa Nano është shprehur se Partia Socialiste i vjedh zgjedhjet dhe demonstrimi më i qartë është transmetimi i përgjimeve të famshme nga "Bild". Nano, i ftuar në një intervistë në studion e lajmeve të televizionit TVT, theksoi se pavarësisht këtij konstatimi, socialistët kanë përuruar fillimin e epokës së korrupsionit, duke shtuar më tej se demokratët janë ata që kanë kontrolluar epokën e zgjedhjeve të manipuluara që nga viti 1996. Më poshtë pjesë nga intervista: 

Pyetje: Z.Rama i vjedh zgjedhjet dhe a ka dallim mes tij dhe z.Berisha?

Kryeministri: Qeveria e PD-së më propozoi shembjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e Plazza Shopping

Postuar në 20 Maj, 2020 11:05

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar dje gjatë një interviste për News24 se qeveria e Partisë Demokratike ka paraqitur pranë tij si Kryetar i Bashkisë së Tiranës, projektin Plazza Shopping, që parashikonte shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin në hapësirën e tij dhe përreth të një qendre me dyqane dhe butike. Z. Rama e ka cilësuar atë si projekt të bukur, por që sipas tij e kundërshtoi sepse ideja e tij është ndërtimi i një teatri të ri në vendin e të vjetrit.

Adrian Paci: Për Teatrin në fillim u mor vendimi, pastaj nisën tryezat

Postuar në 17 Maj, 2020 17:22

Një nga artistët më të njohur të artit bashkëkohor, piktori Adrian Paci, i cili prej vitesh jeton në Itali, e cilëson shembjen e Teatrit aktin e fundit të braktisjes së tij nga politika.

 

Në një intervistë për TvT, Paci u shpreh se përgjegjëse për shkatërrimin e tij janë si partitë politike që janë në pushtet, edhe ato që përpiqen të fitojnë kredibilitet politik nga ky moment.

Kulla në Tiranë për këdo që aplikon dhe ka truallin

Postuar në 11 Maj, 2020 20:16

Kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj ka shpallur se ndërtimi i kullave do të vazhdojë në kryeqytet. Kudo ku planifikon Bashkia ato do të ndërtohen. Gjatë një lidhjeje me syri.net, Veliaj është pyetur për Teatrin dhe ndër të tjera tha: 

Sigurojmë deri në miliarda euro. Edhe katastrofat. Sistemi Bonus-Malus, shkatërroi tregun

Postuar në 10 Maj, 2020 16:45

Drejtuesi i Sigal Uniqa Group, Avni Ponari ka dhënë një intervistë për revistën “

Pages

Subscribe to RSS - intervista