intervista

Libri/Perandoria Otomane, dinasti myslimane mbi një popullsi vetëm 50% të besimit islam

Postuar në 19 Gusht, 2017 16:55

Një libër i botuar së fundmi “Një histori e Perandorisë Otomane” me autor Douglas Howard, profesor i historisë në Calvin College në Michigan, është sjellë në vëmendje nga gazeta turke “Hurriyet” e cila i ka marrë një inervistë autorit. Në të ka edhe çështje që prekin debatin historiografik të Shqipërisë dhe për shqiptarët, nisur nga fakti se aty diskutohet edhe aspektin fetar.

Dalai Lama: Ëndërroj që selia e NATO-s të jetë në Moskë

Postuar në 16 Gusht, 2017 21:03

Dalai Lama ëndërron që shtabi politik i NATO-s të jetë në Moskë. Ai e ka zbuluar këtë në një intervistë për gazetën ruse Kommersant, intervistë e cila po citohet gjerësisht. 
 “E kam përmendur edhe më parë një ide që mund të jetë një ëndërr boshe, por nëse NATO do të vendoste shtabin në Moskë, kjo mund të minimizonte keqkuptimet e rusëve", tha ai. 
Duke vijuar më tej, lideri shpirtëror tibetian ka shtuar jo pa ironi se kam frikë se "pas këtij sugjerimi nuk do më lënë të shkoj në Amerikë". 

Nuk duroi dot. Kryeministri i Shqipërisë ndërhyn në dialogun e brendshëm të Serbisë

Postuar në 15 Gusht, 2017 10:14

Edi Rama ka gjetur një mënyrë për protagonizëm në diskutimin që presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka nisur brenda Serbisë për çështjen e Kosovës. Me anë të një interviste për gazetën serbe “Blic”, kryeministri I Shqipërisë ka ndërhyrë në një çështje që vetë Beogradi e trajton si “Dialog të brendshëm për Kosovën dhe Metohinë” për të dhënë “mendimin e tij”.

“Trump dhe ‘korrektesa politike’ po vrasin humorin në SHBA

Postuar në 08 Gusht, 2017 09:48

Më poshtë një intervistë e Charles Simic, poet amerikan me origjinë serbe, i cili ka fituar çmimin “Pulitzer”. Dhënë për gazetën “Corriere della Sera”, intervista prek tema të aktualitetit, të së shkuarës për të cilat Simic shfaqet shumë i drejtpërdrejtë dhe i sinqertë. Njësoj si fillimet e tij në poezi, që siç thotë morën shkas nga dëshira për t’u bërë përshtypje femrave.

Kënaqësinë e parë të gjuhës e zbuluat nga fjalët e pista. I vogël, shkruani në libër, morët një shuplakë nga mamaja sepse zutë në gojë seksin femër.

Drejtësinë e sollën këtu “gjenitë” e politikës dhe të misioneve ndërkombëtare

Postuar në 07 Gusht, 2017 09:13

Situata e krijuar me gjyqësorin në kontekstin e një reforme të lënë në mes të rrugës, është absurd. Vakancat që po krijohen në disa nivele gjykatash, përfshirë Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese, kërkojnë miratimin e Vettingut për të hapur procesin e emërimeve. Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, juristi Çlirim Gjata shpjegon se shpresa e mbetur politike për të dalë nga kjo situatë është të pritet nëse marrëveshja Rama – Basha do të zbatohet për reformën kushtetuese.

Më poshtë intervista e Gjatës:

Jo anëtarësimit të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE

Postuar në 03 Gusht, 2017 14:30

30 vjet për të hyrë në BE? Nuk duken shumë po të krahasosh periudhën e diktaturave në Ballkanin Perëndimor. Kaq vite caktoi zyrtari amerikan Brian Hoyt Yee për anëtarësimin e vendeve si Shqipëria, ndonëse ky afata do të thotë edhe një brez njerëzish. Do të thotë që ata që e ëndërruan Europën të mos e shohin dot atë, ndërkohë që ata që mund ta prekin, ndoshta nuk e kanë parë atë si ëndërr.

"Serbët dhe shqiptarët duhet të jetojnë në paqe. Jemi gati për kompromis"

Postuar në 30 Korrik, 2017 13:25

Presidenti serb Aleksander Vuçiç ka folur për dialogun e fundit për Kosovën, nismë e tij, në një intervistë për gazetën zvicerane “Blick”. Vuçiç ka qenë i drejtpërdrejtë kur ka deklaruar se thirrjet për luftë dhe ngurtësimi në pozicione retorike të militarizuara nuk ndihmojnë më askënd. 

Ish-kreu ushtarak i NATO-s, Stavridis: "Maqedonia do t'i bashkohet NATO-s".

Postuar në 26 Korrik, 2017 13:54

James Stavridis, ish-komandanti i NATO-s, deklaroi në një intervistë për Zërin e Amerikës se Maqedonia do të jetë vendi i radhës që do t’i bashkohet Aleancës. “Shpresoj që Greqia do të jetë në gjendje të bashkëpunojë me Maqedoninë në gjetjen e një zgjidhjeje për çështjen e emrit që do të hapë derën për anëtarësimin e kësaj të fundit në NATO. Mendoj se Maqedonia do të jetë vendi tjetër që do t’i bashkohet NATO-s dhe ky do të jetë një hap në konsolidimin e Ballkanit”, tha ai.

Purjet "e reja" dhe seriali humoristik: Do ta rrëzojmë Ramën me protesta

Postuar në 25 Korrik, 2017 11:24

Shikoni se çfarë thotë në emisionin “Fol me mua, fol me ata” në TVSH, deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji.

Ne patëm ministra teknikë, por jo drejtorët. Ata bënë ç’është e mundur që votat të mos vidheshin. Njëra nga palët në marrëveshje shpërdori besimin. Rama s’iu përmbajt marrëveshjes”.  

Ky është një nga ata që "mbijnë" në politikë. Çfarë përfaqëson ky zotëri për shoqërinë përveç preferencës nga Lulzim Basha, di njeri ta thotë?

Në BE pakkush e beson Shqipërinë zyrtare

Postuar në 24 Korrik, 2017 12:35

Stefan Albani, anëtar i Partisë Unionit Kristian Demokratik në Gjermani, deputet dhe kryetar i Grupit Parlamentar Gjermani –Europa Juglindore, ka dhënë një intervistë sot për “European Western Balkans” përmes të cilës jep disa komente për vendet e rajonit tonë dhe perspektivën e integrimit. Sipas tij ka një ngadalësim shqetësues në kursin e reformave, duke theksuar me këtë rast se Serbia si vendi me popullsinë dhe ekonominë më të madhe ka përgjegjësi kryesore në rajon. Albani thotë se anëtarësimin në BE mund ta marrin vetëm vendet që përmbushin kriteret e Kopenhagenit.

Pages

Subscribe to RSS - intervista