intervista

Ndarja e Kosovës, Berisha: Instrument për shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës

Postuar në 27 Nëntor, 2018 23:15

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka folur sot në mbrëmje në emisionin “Përballë” të Lutfi Dervishit për situatën e krijuar mes Kosovës dhe Serbisë. Duke përsëritur qëndrimin e tij se Hashim Thaçi po bën lojën e Serbisë në përpjekjen e korrigjimit të kufijve, Berisha ka shtuar se pararoja e politikës serbe në hapësirën shqiptare është Edi Rama.

Dy standardet e një ambasadori që sapo ka shkelur në Tiranë

Postuar në 13 Nëntor, 2018 15:13

Para rreth një muaji e gjysmë, ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, bëri prezantimin e parë me publikun shqiptar në formën e një sjellje që mund të përkufizohet sipas parimit të mosndërhyrjes në punët e brendshme të Shqipërisë. Një qasje krejt tjetër nga e bezidsshmja e vetëpërkëdhelur, Romana Vlahutin e cila prononcohej thuajse për çdo gjë dhe përherë pro qeverisë. Soreca e bëri këtë prezantim në një takim me përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, të cilëve u bëri të qartë se:

Berisha thirrje punonjësve të Forcave të Rendit: Mos zbatoni urdhërat e Sandër Lleshit. Janë nul

Postuar në 09 Nëntor, 2018 21:11

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sot gjatë një interviste për “Abc News” se emërimi në detyrën e zv.ministrit të Brendshëm të Sandër Lleshit është antikushtetues, antiligjor. Duke iu referuar ligjit për Këshillin e Ministrave dhe Kodit të Procedurave Administrative, Berisha tha se caktimi i tij bie ndesh me çdo normë juridike, çka e bën çdo akt të ndërmarrë këtej e tutje nul. Berisha u ka bërë thirrje të gjithë punonjësve të Forcave të Rendit të mos zbatojnë asnjë urdhër të Sandër Lleshit sepse ato nuk kanë bazë ligjore.

“Ka institucione të arsimit privat që janë ngritur me para të pista“

Postuar në 03 Tetor, 2018 13:24

Asnjë prej reformave në arsim që janë ndërmarrë vitet e fundit nuk është çuar deri në fund. Rotacioni politik e ka ndërprerë secilën prej tyre ose i ka zeruar për të propozuar një tjetër. Kjo sipas ish-drejtueses së Arsimit për Tiranën, Majlinda Keta, ka çuar në kaos dhe mosfunksionim siç duhet të institucioneve arsimore.

Intervistë në TV shtetëror e dy të akuzuarve për çështjen Skripal (Video)

Postuar në 14 Shtator, 2018 10:31

Dy rusët e akuzuar si autorë të tentativës për helmim të ish-agjentit të dyfishtë Sergei Skripal dhe vajzës së tij u shfaqën në televizionin shtetëror rus, duke thënë se janë akuzuar padrejtësisht nga Britania për ngjarjen në Salisbury. Ata thanë se  kishin vizituar qytetin e të Anglisë për turizëm.

Ambasadori rus në Tiranë zbardh "pazarin" e kufinjve

Postuar në 14 Shtator, 2018 00:05

Ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin ka deklaruar sot gjatë një interviste për emisionin “Diplomaticus” në News 24 se lidhur me korrigjimin e kufinjve mes Serbisë dhe Kosovës, nuk ka një marrëveshje mes presidentëve Trump dhe Putin. Karpushin është pyetur nisur nga disa lajme të para disa javëve sipas të cilave ideja në fjalë që po promovohet nga presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, ëshjtë në fakt rrjedhojë e paktit Putin-Trump, gjatë takimit të tyre në Helsinki në mes të muajit korrik.

Tirana të sqarojë nëse ka marrëveshje me Vuçiç për kufijtë e Kosovës

Postuar në 11 Shtator, 2018 03:38

Në një intervistë për Report Tv, akademiku kosovar, Mehmet Kraja flet për projektin e ndarjes së Kosovës, retrospektivën e kësaj ideje duke bërë thirrje që Tirana zyrtare të sqarojë pozicionin e vet. 

Me shtete monoetnike nuk zgjidhen problemet

Postuar në 06 Shtator, 2018 12:30

Deputeti i së Majtës në Bundestagun Gjerman, Stefan Liebich, nuk është për këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, por nëse dy vendet bien dakord, me njëri-tjetrin atëherë ne do ta pranojmë vendimin e tyre.

 DW: Këmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë, - cili është qendrimi i partisë E Majta?

Korrigjim kufijsh? Jo. Shqipëri e Madhe me liçencë nga Beogradi. Hahn bën politikën e Vjenës

Postuar në 04 Shtator, 2018 13:06

Nëse fillon loja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, kjo nuk nuk do të përfundojë këtu, thekson në intervistë me Deutsche Welle, Milan Nič, ekspert i Shoqatës Gjermane për Politikën e Jashtme (DGAP) dhe i ngarkuar për studime në Qendrën Robert Bosch për Europën Qendore dhe Lindore. Një nga fushat e tij të ekspertizës është Ballkani Perëndimor. 

Asnjë përgjigje për atë që do t’i lëshohet Serbisë, Thaçi: Status quoja nuk mund të vazhdojë

Postuar në 27 Gusht, 2018 15:14

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi vijon të mos i japë përgjigje pyetjes kryesore që ka lindur qyshkur se ai hodhi idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë: Si do të shmaget ndarja e Kosovës në këtë rast. Në një intervistë për EuropeanWesternBalkans, Thaçi përsërit të njëjtat gjëra. Integrimin e Kosovës në BE dhe NATO e dëshirojnë 92% e qytetarëve të Kosovës dhe sipas tij kjo është premisë për të negociuuar edhe kufijtë.

Kosova duhet ta mbyllë kapitullin e konfliktit me Serbinë në një mënyrë të përhershme dhe përmes një formule të qëndrueshme…

Pages

Subscribe to RSS - intervista