blushi

Blushi dhe socialistët lakuriq

Postuar në 04 Shkurt, 2016 14:24

Partia Socialiste, pasi ka kapërdirë turpin e heshtjes, tashmë po përjeton edhe paturpsinë e përdorimit për nevojat e ngushta të kryetarit të saj.

“Në PS mendojnë se e rëndësishme është të fitosh pushtetin, për demokracinë flasim më vonë”

Postuar në 04 Shkurt, 2016 11:06

Ish ministri i Financave i Shqipërisë, Arben Malaj, thotë se pa demokratizuar partinë nuk mund të ketë një qeverisje demokratike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Zoti Malaj iu referua debatit të rindezur brenda Partisë Socialiste në prag të zgjedhjeve për kryesinë e saj, duke kritikuar qëndrimin që po mban shumica e deputetëve të Partisë Socialiste ndaj pretendimeve të Ben Blushit.

Gjoja zgjedhjet në parti: PS-ja, PD-ja, tani sërish PS-ja

Postuar në 02 Shkurt, 2016 16:59

Sot, ish-kryeministri Sali Berisha, ish-kryetar për një kohë të gjatë edhe i Partisë Demokratike, është marrë me çështjen e demokracisë në Partinë Socialiste. Dy ditë më parë, lexo këtu, “ResPublica” paralajmëroi se një gjë e tillë do të ndodhte, në një formë apo në një tjetër. Berisha shkruan se vendimi për të mos lejuar Ben Blushin të kandidojë është i marrë nga një i sëmurë psiqik dhe është rast unik në botë.

Edhe Hafizi me Blushin

Postuar në 02 Shkurt, 2016 10:32

Kritike e hershme e Edi Ramës, deputetja e Shkodrës Mimoza Hafizi ka thyer oportunizmin që karakterizon grupin socialist, duke dalë hapur në mbështetje të platformës së deputetit Ben Blushi për garë në zgjedhjen e kryetarit të Partisë.

“I bashkohem kolegut tim Ben Blushi në kërkesën për respektimin dhe zbatimin e statutit të Partisë Socialiste e normave themelore të qënies bashkë në këtë grupim të madh politik. I kam ofruar mbështjetje në rrugëtimin dhe platformën për Kongresin e ardhshëm të Partisë.

Vetëkonfirmimi në detyrën e kryetarit

Postuar në 02 Shkurt, 2016 10:08

Edi Rama është i ndërgjegjshëm se statuti i PS e lypte që ai të votohej për mandatin e kryetarit, por modeli laburist që sipas tij po ndjek Partia Socialiste e konfirmon atë si kryetar të partisë, për shkak se është fitues i dy palë zgjedhjeve. Për t’i dhënë përgjigje kritikave të Ben Blushit zgjodhi një studio televizive, pasi të tilla debateve në parti nuk ua ka ngenë. Atë përgjigje që nuk e dha në mbledhjen e grupit parlamentar e përcolli përmes ekranit të njohur A1 Report.

"Nuk e di" për partinë, por ekonomia është shumë mirë

Postuar në 01 Shkurt, 2016 19:11

Debati politik-publik që buron nga Partia Socialiste ka fituar një përmasë të re, deri diku komike. Diskutimet për nenet e statutit të kësaj partie, për zgjedhjet për kryetar, apo edhe për demokracinë e brendshme, ka vite që dëgjohen, e që shamatojnë skenën politike. Ato nuk kanë interesimin e dikurshëm, ndaj edhe rëndësi kanë fituar "debatet" për qeverisjen e PS-së. 

“Senatori” në krah të Edit, kundër zgjedhjeve për kryetar të PS

Postuar në 01 Shkurt, 2016 10:33

Servet Pëllumbi ka folur për gazetën “Shqip” rreth debateve të fundit që kanë përfshirë Partinë Socialiste për zhvillimin ose jot ë zgjedhjeve për kryetar në kongresin e pritshëm të Marsit. Ai lë të nënkuptohet se Blushi dhe emra të tjerë që mund të kandidojnë janë faktor dëmtues për partinë.

“Nuk besoj të ketë supriza pasi ato në rastin konkret veçse e dëmtojnë Partinë Socialiste dhe mendoj që në PS ka forca që mënjanojnë këta faktorë dëmtues. Unë e shikoj në shtratin e forcimit të mëtejshëm Partinë Socialiste”

Sali Berisha i jep me fajde LSI-së dhe Blushit, “Qytetarin Dixhital”

Postuar në 31 Janar, 2016 20:11

Ditët para Kongresit të Partisë Socialiste janë dramatike. Shansi për fitore, apo për të hyrë në garë nga Ben Blushi duket thuajse zero dhe pa forcë ndikuese po gjendet edhe LSI-ja. Burime të mirëthashethemuara thonë se ka lëvizje serioze: Blushi dhe Ilir Meta i kanë kërkuar me konçesion Sali Berishës, “Qytetarin Dixhital”. Doktori, një tempist i vërtetë i situatave politike, ka ofruar një zgjidhje tjetër: Qytetarin Dixhital me Fajde.

Kongresi i PS-së, përjashtohet mundësia e kandidimit për kryetar të Ben Blushit

Postuar në 29 Janar, 2016 20:30

Nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka deklaruar se në kogresin e 19 marsit, Ben Blushi nuk do të mundet të kandidojë. “Ky është një debat i sajuar, i inicuar nga njeriu i gabuar në momentin e gabuar. Ndoshta do të kishte vlerë nëse do të bëhej në kushtet kur PS do kishte humbur zgjedhjet.

Garancia që e ka emrin Ilir Meta

Postuar në 29 Janar, 2016 14:00

Para pak ditësh kryeministri Rama deklaroi se nuk do të tradhëtojë as 21 Janarin dhe as reformën në drejtësi. Deklarata që kërkojnë të përcjellin bindjen se është kryetari aktual i Partisë Socialiste që ka në dorë mashën e reformave për të cilat vendi ka nevojë. Edi Rama përpiqet të injorojë çdo kritikë që i vjen nga brenda partisë, çka reflektohet edhe në kundërpërgjigjen ndaj akuzave të Blushit në Top Story. “Ka kritikë që e kanë të lehtë ta bëjnë këtë sepse qëndrojnë në pozicionin komod të sehirxhiut.

Pages

Subscribe to RSS - blushi