blushi

Me sytë nga ëndrra e mandatit të tretë(video)

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 17:28

Për kryeministrin Edi Rama po flitet se po punon shumë për mandatin e tretë. Në mars 2017, Ben Blushi bënte thirrje për shqiptarët që të mos i jepnin Ramës një mandat të dytë, një njeriu që sipas tij kishte mbushur Shqipërinë me hashash. Sot fjalimi i Blushit qëndron në planin argumentativ, ndonëse Blushi vetë me gjasë e ka harruar veten e tij në këtë rol. Patjetër që arsyet janë shtuar dhe shumuar e për të cilat nuk ka nevojë për blushër që të thuhen. 

Blushi tërhiqet nga politika dhe nga LIBRA

Postuar në 20 Janar, 2018 15:13

Ben Blushi ka njoftuar përmes një statusi në Facebook dorëheqjen nga drejtimi i LIBRA-s.  Blushi, që këto kohë ka patur fërkime verbale me bashkëthemeluesen Mimoza Hafizi, nuk jep arsye politike, por personale për largimin, duke u dorëzuar tërësisht para një vullneti për të votuar banditët, siç thotë ai. Më poshtë deklarata e plotë:

PËRSE TËRHQEM NGA DREJTIMI LIBRËS.

Propozimi/Fond Investimesh për investimin e 500 mln eurove/vit në shëndetësi dhe arsim

Postuar në 21 Qershor, 2017 11:51

Ben Blushi ka deklaruar sot gjatë një video-bisedimi në makinë se partia e tij synon të krijojë një Fond Sovran Investimesh përme stë cilit do të mundësohet investimi prej 500 milionë eurosh në vit për shëndetësinë dhe arsimi. Blushi tha se mënyra për të gjetur këto para është thithja e parave të njerëzve me interes, nën garancinë e shtetit dhe me investime të qarta në këto fusha. Një ide që mund të merret në konsideratë.

"Të paktën sa për të ruajtur shpresën gjallë"

Postuar në 14 Qershor, 2017 14:19

Fatos Lubonja shkruan sot në një analizë të vetën që publikohet nga gazeta “Panorama” se kjo është fushata më grotesket e 25 viteve të fundit. Sipas tij kulmi arrin me faktin se parti që kanë qeverisur këtë vend për një çerek shekulli sillen në fushatë si opozitare me atë që kanë gatuar po vetë. Marrëveshja Rama – Basha është sipas analistit në fjalë shkaku I krijimit të kësaj anomalie që në çdo rast sipas tij provon se këta që janë në politikë nuk dinë të bëjnë edhe aq mirë llogari.

"PS-PD janë gozhda dhe vrima e Shqipërisë. U bënë bashkë për t'u mbrojtur"

Postuar në 06 Qershor, 2017 10:47

Në një mesazh elektoral hedhur dje online, kreu i LIBRA-s, Ben Blushi ka cekur disa probleme jo të vogla të vendit. Përtej aspektit pragmatist duhet thënë se fjala e Blushit ka elementë të fortë realistë në një vend që po përjeton karnavalin e vetvetes.

LSI ironizon marrëveshjen, Blushi dhe PDIU: Bashkëqeverisje PS-PD

Postuar në 18 Maj, 2017 18:59

Marrëveshja Rama-Basha  duket se ka lënë të pakënaqur partitë e vogla. LSI  ka reaguar pas prononcimit të Ilir Metës në dalje të takimit në zyrën e Sali Berishës, ndërsa aleatët e të dy krahëve e nuk e kanë përshëndetur marrëveshjen por as nuk e kanë komentuar.

Reagimi i LSI-së refeflekton dukshëm pozicionin e saj jashtë kësaj marrëveshje dhe kjo duket më së miri në reagimin e kryetarit të komanduar, Petrit Vasili.  Ministri i Drejtësisë, i cili do të lërë postin për hir të qeverisë teknike,  shpreson që PD të arrijë standardet që kërkon në vetëm 7 ditë që janë shtyrë zgjedhjet.

Qeveria dorëzohet para Bankers, Peleshi: S’kemi ç’ti bëjmë, nuk paguan për dëmet

Postuar në 09 Shkurt, 2017 14:11

Një ditë pas raportit të Grupit Ndërkryeministror të ngritur nga qeveria për vlerësimin e situatës në fshatin Zharrës, ku prej muajsh ka patur lëkundje të tokës, koknkluzioni është se qeveria është e pafuqishme për të detyruar kompaninë Bankers të pranojë përgjegjësitë dhe të dëmshpërblejë banorët.

Një program social(ist) përballë qeverisjes socialiste

Postuar në 06 Shkurt, 2017 10:45

Ben Blushi ka publikuar sot në profiling e vet në Facebook 20 pika të atij që ngjan të jetë thelbi I programit të partisë së tij “Libra”. Ndonëse është një skicë dhe një propozim që nuk ka fuqi vendimmarrëse, drafti meriton vëmendje sepse kemi një alternativë për diskutim përkundrejt programit qeverisës që tani ka nisur të flasë për miliarda.

Në Shqipëri nuk ka opozitë

Postuar në 19 Janar, 2017 12:21

Ben Blushi ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me gazetarët ku është përqendruar në çështjet e reformës zgjedhore. Blushi tha se ka kohë për votimin elektronik dhe një nga arsyet pse LIBRA, partia që ai drejton e kërkon këtë është edhe se një numër i madh anëtarësimesh në të, bëhen online. I pyetur për koalicionet Blushi tha se kjo është një çështje që do të vendoset nga anëtarësia në të ardhmen, ndërkohë që shtoi se “Shqipëria nuk ka opozitë”.

Anëtari i partisë, ose modeli i Facebook në politikë

Postuar në 19 Janar, 2017 10:29

Në politikën shqiptare duket se ka anëtarësia është në modë. I pari që e ngriti kultin verbal të anëtarit është Edi Rama, kur me shkrime të ndryshme iu qas ambicies për të marrë PS-në me votë plebishitare. Sigurisht, shkrimet me natyrë populiste dhe tërësisht demagogjike të Edi Ramës, në kushtet kur PS-ja vuante nga një boshllëk pushteti dhe ishte e kapur nga lufta e klaneve, goditën nëë shenjë. U fol për parimin “një anëtar një votë”, për zgjedhje direkte, ndërkohë që sot që flasim, Edi Rama është i vetmi identitet politik me peshë në detin anonim të anëtarëve.

Pages

Subscribe to RSS - blushi