blushi

Dashamirësit e "armiqve" të brendshëm e të jashtëm

Postuar në 17 Prill, 2016 11:05

Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi të shoqëruar nga Maqo Lakrori, Petrit Ago dhe ish-deputeti Marko Bello, ka hapur fushatën e takimeve me qytetarët. Takimi u mbajt pasditen e djeshme në Pallatin e Kulturës së qytetit të Beratit. Në takim raportohet se kanë qënë të pranishëm rreth 200 persona, mes tyre ish/anëtar dhe themelues të Partisë Socialiste, përfaqësues aktiv të partive të ndryshme politike si: PD, AK, PR dhe PK, përfaqësue të Shoqatës së Romëve dhe qytetarë të thjeshtë simpantizantë të Blushit.

“Shqipërinë mbi Partinë”

Postuar në 15 Prill, 2016 15:18

Duke nisur nga e shtuna Ben Blushi do të nisë një tur takimesh me bazën sociliste me moton “Shqipërinë mbi Partinë”.
Ndalesa e parë do të jetë Berati nga ku së bashku me Mimoza Hafizin Marko Bellon dhe kolegë të tjerë, do të shpalosin idetë e tyre për një qeverisje më të mirë dhe një PS me standarte që respektohet. Nisja e kësaj fushate do të përcaktojë nëse Blushi dhe mbështetësit po hedhin hapat e parë të formimit të një partie politike apo legalizimit të fraksionit brenda Partisë Socialiste.

Një mesazh për socialistët e grevës së urisë që mbushën kutitë e referendumit

Postuar në 13 Prill, 2016 12:28

Nisur nga publikimi i një video që tregonte se në disa qendra u votua më shumë se një herë nga i njëjti person në referendumin e Partisë Socialiste, deputeti Ben Blushi u kujtoi socialistëve grevën e urisë në 2009-ën për hapjen e kutive duke thënë se janë po ata që kanë mbushur kutitë këtë radhë për të shpallur Edi ramën fitues të referendumit. “Ka ardhur koha që ata që i kërkuan Saliut hapjen e kutive dhe shkuan në grevë urie. kanë bërë të njëjtën gjë, kanë mbushur kutitë si Saliu.

Problemet e partisë dhe qeverisë sipas Majkos

Postuar në 13 Prill, 2016 11:11

Ish-kryeministri Pandeli Majko, i njeh dobësitë dhe gabimet e qeverisë socialiste gjatë këtij 3-vjeçari dhe këto shqetësime i përjeton në mënyrën e tij, madje së fundmi nuk nguron t’i thotë edhe publikisht. Për referendumin Majko ka këtë mendim:”Nuk e shoh PS-në si kulmin e një partie perëndimore, edhe ne kemi probleme. Ne kishim një boshllëk disa vjeçar të mosfunksionimit të statutit dhe ky referendum ishte i nevojshëm edhe për këtë. Ishte për vakumin e shkeljeve. Ka qenë një histori absolutisht perfekte, por si frymë..”

Kërkesë në PS: Hap Kutitë!

Postuar në 11 Prill, 2016 18:41

Procesi zgjedhor i zhvilluar së fundmi në Partinë Socialiste, ose i njohur si referendumi për mandatin e Edi Ramës në krye të saj, po vihet në pikëpyetje për mbarëvajtjen e tij. Sot raportohet për disa debate të zhvilluara në mbledhjen e Grupit Parlamentar të saj, mes deputetit Ben Blushi dhe kryetarit të Grupit Parlamentar, Gramoz Ruçi. Gazeta “shqiptarja.com” shkruan se Blushi ka kërkuar dokumentacionin zgjedhor, çka sipas tij nuk ekziston i plotë. Por kjo kërkesë ka hapur të tjera diskutime, sa kohë që Ruçi ka adresuar deputetin në fjalë te Komisioni Zgjedhor i PS-së.

Profesori i PS i paraprin përjashtimit të Blushit

Postuar në 11 Prill, 2016 10:54

Pyetja që shtrojnë socialistët pas referendumit plebishitar në favor të kryetarit të tyre është se çfarë qëndrimi do mbahet me Ben Blushin. Baza në shumë raste është emotive dhe në të tilla situata kërkohet mendimi i më të urtëve ose atyre që në gjuhën partiake quhen “senatorët” e PS. Njëri prej tyre, Servet Pëllumbi, i njohur si profesori i socialistëve e sheh Blushin jashtë Partisë Socialiste.

Koha për të rrëzuar Rilindjen

Postuar në 10 Prill, 2016 13:49

"Do t'i tregoj Shqipërisë se nuk është koha për ta përçmuar Rilindjen, por për ta rrëzuar". Me këtë fjali ka reguar Ben Blushi pas shpalljes së rezultateve të referendumit për kryetarin e Partisë Socialiste.

“Referendumi i PS-së është i trukuar”

Postuar në 30 Mars, 2016 18:03

Ben Blushi ka deklaruar sot se procesi referendar në Partinë Socialistë është i trukuar. Fakti që nuk ka fushatë e provon një fakt të tillë dhe për këtë arsye, kongresi i fundit konfirmoi vrasjen e të drejtës së votës në PS. Nga data e referendumit mbeten vetëm 10 ditë, por nga sa është përcjellë në media, asgjë nuk është bërë për të lobuar mbi anëtarësinë socialiste.

Kritika e Blushit për diçka që ka votuar vetë tre herë

Postuar në 22 Mars, 2016 19:52

Në emisionin e mbrëmshëm të Sokol Ballës në Top Channel, Ben Blushi bëri shumë kritika ndaj Edi Ramës, si kryeministër dhe si kryetar i PS-së. Ndërkohë që disa kritika të tij mund të jenë të drejta e disa të tjera mund të hanë debat, njëra ishte shumë, shumë demagogjike – ai e kritikoi qeverinë Rama për diçka që ka votuar vetë tre herë.

Blushi e kritikoi qeverinë Rama se e ka rritur borxhin publik me 1.6 miliardë euro.

Lubonja, Blushi, Bojaxhiu dhe shkundja e sistemit

Postuar në 20 Mars, 2016 11:09

Fatos Lubonja ka mbi 15 vjet që shkruan pa pushim për nevojën e shkundjes nga jashtë të sistemit politik shqiptar. Sipas tij, partitë politike në Shqipëri kontrollohen nga një kastë oligarkësh, disa prej të cilëve kontrollojnë edhe botën e mediave dhe të krimit. Zgjidhja që ai sugjeron është lindja e një lëvizje të re politike, jashtë sistemit aktual, të pavarur nga kjo kastë oligarkësh, e cila ta shkundë sistemin.

Pages

Subscribe to RSS - blushi