blushi

Blushi: Rama nuk do ta lejojë referendumin për importin e mbetjeve

Postuar në 27 Shtator, 2016 11:38

Kur debati për ligjin e importit të mbetjeve po orientohet drejt një referendumi popullor, opsion që ka marrë së fundmi mbështetjen e opozitës, deputeti Ben Blushi thotë se kryeministri Rama nuk do të lejojë referendumin për këtë çështje.

Ligji i plehrave i blerë, dikush ka paguar për ta sjellë në parlament

Postuar në 22 Shtator, 2016 21:15

Fjalimi i Ben Blushit në seancën parlamentare per Projektligjin e Importit të Mbetjeve.

Vëzhgim: Edhe “Shekulli” publikon kritikat e Blushit

Postuar në 08 Shtator, 2016 17:41

Dikur, jo më herët sesa viti 2012, Koço Kokëdhima deklaronte se “sa të jem unë në gazetën “Shekulli”, ky këtu nuk botohet në të”. Fjala ishte për ndonjë deklaratë të Ben Blushit.
Sot mediat i bënë jehonë një fjale të Blushit në Parlament, nga ato tamtamet kritike periodike që Blushi i krijon me shumë lehtësi. Dhe një nga mediat që i bëri vënd në ballinën e faqes kryesore online, ishte edhe “Shekulli”.

Inkubacioni mediatik i politikanëve të dorës së dytë

Postuar në 21 Korrik, 2016 14:06

Nëse ka dy politikanë që media i ka mbështetur gjithë kohës, këta janë Eduard Selami dhe Ben Blushi. I pari, u trajtua si një lloj viktime morale e Sali Berishës, si një njeri që nuk bën kompromise dhe u deportua larg Shqipërisë.  

Drejt një partie të re. Ftesë për të gjithë ata që kanë ikur nga PS

Postuar në 03 Korrik, 2016 22:09

Deputetët kundërshtarë të Edi Ramës në Partinë Socialiste, Mimoza Hafizi dhe Ben Blushi do të ecin drejt krijimit të një partie të re. Në një intervistë për Tema Tv, Hafizi tha se për krijimin e partisë së re janë kontaktuar edhe njerëz që kanë kontribute në PS, por që i janë larguar programit dhe ekipit aktual të drejtuar nga Edi Rama. Mes emrav të kontaktuar ajo ka përmendur Et'hem Rukën, Rexhep Meidanin, Ilir Zelën.

Blushi mbledh 10 deputetë, propozojnë zgjedhjen e Presidentit nga populli dhe votimin e reformës me referendum

Postuar në 27 Qershor, 2016 11:59

Deputetët Agron Duka, Arta Dade, Ben Blushi, Dashamir Shehi, Eduard Selami, Luljeta Arapi, Mimoza Hafizi, Nard Ndoka, Tahir Muhedini dhe Vangjel Dule i propozojnë parlamentit dy amendamente për ndryshimet në kushtetutë, me të cilat synojnë që ‘qendra’ e tyre të jetë populli.
Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputetja e PS-së, Mimiza Hafizi, e cila ka postuar njëherësh edhe propozimet konkrete, të mbështetura edhe nga deputeti i PD-së, Eduard Selami. Grupi prej 10 deputetesh kërkojnë që presidenti të zgjidhet nga populli.

“Shteti në prag të kolapsit. Kaos njësoj si ai i vitit 1997”

Postuar në 09 Qershor, 2016 22:19

Deputeti Ben Blushi, pjesë e Partisë Socialiste ka deklaruar sot në emisionin “Të paftuarit” në “Ora-News”, se shteti shqiptar është në prag të katastrofës. “Bilanci i sotëm, pas tre vitesh, është katastrofal. Shteti për mua është në prag kolapsi, unë nuk besoj se kemi parë këtë kaos, përveçse në vitin ’97, apo në prag të atij viti. Shteti nuk funksionon. Shikoni se çfarë ndodh. Shqipëria sekuestron zyrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, 10 për qind e bashkive kanë rënë, se njerëzit që i drejtojnë kanë probleme me ligjin.

Mesatarja e Rilindjes në dy tekste të ngjashme...

Postuar në 02 Qershor, 2016 18:54

Sot në Parlament Ben Blushi zhvilloi një polemikë me disa përfaqësues të Partisë Socialiste mbi atë se çfarë do të thotë të jesh socialist. Fjala është për socialistin si model i përpunuar i njeriut të angazhuar zyrtarisht majtas në Shqipëri dhe jo për socialistin si zbatues dhe asimilues i një doktrine. Kjo polemikë, e provokuar nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, ngrihet mbi hipotezën se cilësimi socialist në Shqipëri është pozitiv, nisur nga ajo që socialistët kanë krijuar në politikën shqiptare.

Blushi: Jeni me ligjin apo me krimin?

Postuar në 02 Qershor, 2016 12:48

Ben Blushi reagoi ashpër pas dorëheqjes së Elvis Roshit dhe faktit se ai është dënuar në Italinpër përdhunim në grup. Kritikat më të forta ishin për kreun socialist Edi Rama dhe qëndrimin që mbajti Partia Socialiste ndaj fakteve të dala së fundmi në dritë.

Pages

Subscribe to RSS - blushi