blushi

Blushi këmbëngul në hapjen e partisë dhe një kritikë për rrobaqepësit e kryetarit

Postuar në 02 Mars, 2016 13:19

Ben Blushi i propozon kongresit një platformë për demokratizimin e Partisë Socialiste. Pas publikimit të ndryshimeve statutore nga grupi i punës, deputeti socialist thotë se platforma e tij e shndërron të majtën në një parti më të hapur dhe moderne. “Jam anëtar i kryesisë, por e kam thëne prej një muaj që do kisha disa propozime për kongresin, kjo është arsyeja që kam bërë disa sugjerime, apo propozime për kongresin që parashikojnë në radhë të parë një parti më moderne në raport me atë centraliste që e kishim, e kemi dhe do ta kemi.

Platforma Blushi me një LSI parimore

Postuar në 28 Shkurt, 2016 12:35

Thuajse 20 ditë para mbajtjes së kongresit, Ben Blushi ka dhënë disa piketa të platformës së tij për kryetar të Partise Socialiste. "Unë do të paraqes një platformë, e cila do të parashikojë më shumë vende pune, një parti më kohezive, ndryshime themelore në sistemin e arsimit, nomalizim dhe natyralizim të sistemit tonë progresist të taksimit, që nuk e kemi sot megjithëse e premtuam, rritje pagash dhe mbështetje të shtresave në nevojë. Këto janë disa prej atyre që do të bëj"- është shprehur deputeti sicialist në një intervistë për DW.

Fino u flet shokëve dhe shoqeve socialistë për Blushin

Postuar në 20 Shkurt, 2016 13:48

Deputeti socialist Bashkim Fino, duke qëndruar në të njëjtën linjë shpjeguese me kryeministrin Rama se pse nuk u bënë zgjedhjet për kreun e PS-së, paçka se në shkelje të statusit i ka dhënë përgjigje deputetit Ben Blushi.

Reagimet për shkarkimin e Canit dhe emërimin e Ahmetajt

Postuar në 16 Shkurt, 2016 13:56

Pas shkarkimit të Ministrit të Financave Shkëlqim Cani dhe zëvendësimin e tij me Arben Ahmetajn kanë qenë të shumta reagimet si nga kampi i shumicës ashtu dhe ai i opozitës. I pari që komentoi këtë lëvizje në kabinetin qeveriar ishte deputeti Ben Blushi, që foli për një reagim të vonuar të kryeministrit, duke parë  situatën ku ndodhet ekonomia e vendit.

Një 30% problematik

Postuar në 12 Shkurt, 2016 20:13

Një sondazh i kryer në faqen e "Top-Channel" shtron këtë pyetje:  A mendoni se ka të drejtë deputeti Ben Blushi në kërkesat e tij për funksionimin e demokracisë së brendshme në parti?

Teza e Blushit: 100 mijë > 1 milion

Postuar në 12 Shkurt, 2016 11:11

Ben Blushi ka kohë që ka nisur një sulm frontal ndaj Edi Ramës – si për qeverisjen që ky i fundit po i bën vendit, ashtu dhe drejtimin që po i bën PS-së. Akuzat e Blushit nuk janë të tipit të oponencës ndaj Ramës për çështje të veçanta, por të një opozite të plotë ndaj pothuaj çdo gjëje që bën Rama. Dhe zgjidhja që ka ofruar Blushi është kryerja e zgjedhjeve për kryetar të PS-së me parimin “një anëtar, një votë”, siç e kërkon statuti, dhe vajtjen e tij në krye të qeverisë, në qoftë se i fiton zgjedhjet brenda partisë, po siç e kërkon statuti.

Nuk ka më Parti Socialiste

Postuar në 09 Shkurt, 2016 23:31

Jozela është prodhim bio i Partisë Socialiste të Edi Ramës. Drejton Forumin Rinor Eurosocialist dhe fjala e saj në një takim ku u shpërndanë tesera për të rinjtë që iu bashkuan partisë ngjalli pikëpyetje mbi cilësinë e brezit të ri politik që po zë vend në forumet e partive. Në fakt kryetarja aktuale e FRESH-it u zgjodh në një garë me 5 kandidatë të tjerë sipas parimit një anëtar një votë dhe verdikti i të rinjve që e votuan nuk i jep peshë as procedurës së zgjedhjeve, si e vetmja garanci e për mirëfunksionimin e demokracisë.

Debati politik në PS drejt institucionalizimit. Depozitohet zyrtarisht dokumenti që pretendon shkelje masive të Statutit

Postuar në 08 Shkurt, 2016 16:48

Ndonëse është përpjekur ta injorojë dhe të minimizojë peshën që kanë kritikat e Ben Blushit, kryeministri Edi Rama sot ka bërë një lëvizje që konfirmon shqetësimin e vet. Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PS-së kanë raportuar disa ministra, që së fundmi janë përfolur dhe akuzuar nga opozita si të përfshirë në afera korrupsioni. Nga ana e vet, deputeti Blushi, ka regjistruar një dokument zyrtar tanimë, sipas të cilit shkeljet statutore në PS, janë shkelur disa herë.

Modeli Rama dhe Blushi si mundësia e fundit

Postuar në 07 Shkurt, 2016 14:02

Partia Socialiste, në thelbin e saj, mund të përfillet si përfaqësuesja e interesave të borgjezisë së re komuniste. Në fakt, borgjezia komuniste e krijuar që në kohën e diktaturës, mund të vështrohet nga disa anë. Ajo ishte pjesa e shoqërisë që përfitoi nga sistemi socialist duke u shkolluar dhe duke zhvilluar një punë që i krijonte mundësi të stimulonte refleksionin. Një pjesë e kësaj borgjezie, madje ajo më e rëndësishmja, përkrahu Lëvizjen Studentore dhe uzurpoi Partinë Demokratike. Shembulli më tipik është Sali Berisha, por edhe Gramoz Pashko apo Genc Ruli.

Në PS ka sfidë, edhe nëse nuk do të lejohet gara

Postuar në 06 Shkurt, 2016 18:34

Partia Socialistë është përfshirë aktualisht në një garë politike e cila më shumë sesa për vendin e kryetarit po zhvillohet për standardizimin e disa rregullave dhe shpërbërjen e modelit monokratik të ndërtuar nga Edi Rama. Dhe sa kohë që dikush hedh publikisht sfidën, është e pamundur që të mohosh edhe garën reale, e cila nuk mund të disiplinohet në shtratin statutor.

Pages

Subscribe to RSS - blushi