blushi

Cili është misioni i analistëve?

Postuar në 10 Janar, 2017 01:30

Ben Blushi ka qenë i ftuar në emisionin Top-Story për të folur për projektin e tij politik, partinë “Libra”. D.m.th kjo ishte ajo që duhet të rezultonte nga një debat që u shndërrua në sulm frontal analistësh që bashkonte predikime morale, pretendime ideologjike, kujdesin që Rama të mos trazohet me Berishën, si dhe pyetjen kurth për diferencën që sjell LIBRA në opozitarizmin e vet. 

Propozim për rishikim të kontratave të naftës dhe rikthim në duart e shtetit

Postuar në 09 Janar, 2017 13:05

Deputeti Ben Blushi ka bërë një parashtrim sesi po shfrytëzohet pasuria naftëmbajtëse e Shqipërisë, nga interesa që sipas tij i devijojnë përfitimet në kompani të huaja dhe xhepat e qeveritarëve shqiptarë.

Në  nje status ne rrjetet sociale Blushi shkruan se Shqipëria përfiton afro 2 per qind te GDP, apo 200 milion euro ne vit, punëson më pak se 1 për qind të punëtorëve tanë në këtë sektor,prodhon dy herë më pak se në vitet kur nxirrte 2,5 milion ton në vit, shkakton më shumë tërmete në një muaj se natyra në dhjetë vjet dhe e paguan naftën më shtrenjtë se çdo europian tjetër.

"Klemend Balili – mocioni i vërtetë i besimit për qeverinë"(video)

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 12:38

Një interpelancë e kërkuar sot nga disa deputetë me kryeminstrin Edi Rama, ka devijuar në akuza për implikim tërësor të qeverië në aktivitet kriminale. Ndoënse një nga kërkuesit e interpelancës, Ben Blushi, e lidhi refuzimin e KE-së për Shqipërinë me krimin dhe korrupsionin, Edi Rama, refuzoi ta pranonte si argument duke vazhduar me tezën se kusht mbetet vetting. Në diskutim e sipër, deputeti i LIBRA-s, ish-drejtues në PS, ka deklaruar se një shembull që flet se përse negociatat nuk hapen është edhe ai i Klemend Balilit.

“Shqipërisë i mungon një lëvizje mirëfilli e majtë. Tri partitë e reja do të kenë fatin e Gjinushit, Milos dhe Bamir Topit”

Postuar në 06 Nëntor, 2016 11:43

Ka shumë diskutime mbi daljen e tri partive të reja në skenën politike shqiptare, të cilat pretendojnë të jenë alternativë ndaj bipartizanizmit aktual. Ben Blushi, Agron Duka dhe Gjergj Bojaxhi janë tre aktorët e rinj që jpimjanë ofruar elektoratit. A do të kenë sukses? Mbetet për t’u parë, por disa vërejtje kanë rëndësinë e vet. Moikom Zeqo, një njeri pranë të majtës prej një kohe të gjatë, thotë se ka të paktën dy arsye pse këto parti nuk do te kenë sukses: së pari është pozicionimi i tyre.

Rilindjen e ka kapur Zjarri Bakterial (Video)

Postuar në 27 Tetor, 2016 19:19

Ben Blushi e perifrazoi situatën aktuale ku ndodhet mazhoranca me një sëmundje bimore që sipas tij ka vetëm një shërim, shkuljen nga rrënjët. “Rilindjen e ka kapur Zjarri Bakterial” tha Blushi në parlament. Duke komentuar deklaratat e kryeministrit në sallën e kuvendit, Blushi tha se Rama është njeriu që mburret për gjërat që premton dhe nuk bën.

“Projekti ynë, një shtëpi e hapur për të gjithë”

Postuar në 24 Tetor, 2016 13:06

Ish-deputeti socialist, Ben Blushi, ka kërkuar sot përmes një apeli publik kontributin e të gjithëve për partinë e re që synon të krijojë. Në një mesazh publikuar në profilinne vet në Facebook, Blushi shpreh gatishmërinë që të dëgjojë dhe lexojë sugjerimet e të gjithëve që sipas tij mendojnë se diçka duhet të ndryshojë.

Blushi synon qendrën e majtë: PSI dhe LSI, ndërmarrje private

Postuar në 18 Tetor, 2016 10:31

Ben Blushi, i divorcuar tashmë nga Partia Socialiste nuk sheh ndonjë ndryshim me PS dhe LSI-së. Ai i quan ato ndërmarrje private, duke lënë të kuptohet se nuk do jetë në koalicion me Ilir Metën dhe Edi Ramën.

“Rilindja po kthehet edhe ajo në një ndërmarrje private. Nuk ka asnjë ndryshim, kjo nuk mund të ndodhë, siç e thashë në Gjermani, nuk mund të ndodhë në Angli.. Një parti që s’flet askush përveç meje dhe Hafizit, nuk është asgjë tjetër, përveçse ndërmarrje”-tha Blushi në Opinion

"Në 21 janar PS-ja e dinte që do kishte vrasje" (Video)

Postuar në 14 Tetor, 2016 00:03

Në replikën me Taulant Ballën në parlament shkaktuar nga vendimi i Ben Blushit për t’u larguar nga Partia Socialiste , ish-deputeti socialist risolli në vëmendje 21 Janarin dhe rolin që deputetët e kësaj force politike bashkë me kryetarin e partisë Edi Rama patën në protestën e 21 Janarit, ngjarje që përfundoi me 4 viktima.  

"Ikim nga Rilindja, kjo fatkeqësi kombëtare që e kthehu Shqipërinë në konvikt të të kërkuarve nga drejtësia ndërkombëtare”

Postuar në 13 Tetor, 2016 14:58

Ben Blushi ka zyrtarizuar sot largimin nga Partia Socialiste përmes një fjale në Parlament. Ikën nga PS-ja një deputet i vjetër i saj, duke konfrimuar kështu atë prirje që po zë vend mirë aty: Timoni rikthehet në duart e vjetra të atyre që ishin armiq të shqiptarëve dhe të historisë në vitin '91. Por edhe të njerëzve që janë pasuruar e pasurohen me çdo formë. Më poshtë fjala e Blushit: Më poshtë fjala e Blushit:

"Dua të bej sot me dije një vendim që kam marrë bashkë me kolegen time te nderuar, zonjën Mimoza Hafizi.

Blushi ikën nga PS: Duhen pastruar partitë përpara kazanëve. Ligji i ri u miratua me konsensusin e PD-së

Postuar në 30 Shtator, 2016 10:09

Deputeti Ben Blushi deklaron divorcin nga Partia Socialiste duke për byllur kështu atë rrugë që nisi që me zgjedhjet e vitit 2013. Gazeta “Panorama” publikon sot një letër të hapur, që duhet të ishte fjala e tij në seancën e së enjtes, përmes së cilës Blushi e cilëson Rilindjen një kazan.
Më poshtë letra e plotë:

‘Unë nuk kam më shpresë tek ata, qysh se vendosen të eliminojnë konkurrencën brenda Partisë Socialiste dhe ta zgjedhin kryetarin e tyre me referendum si të ishte një mbetje e diskutueshme dhe jo një njeri që duhet të diskutohet, para se të votohet.

Pages

Subscribe to RSS - blushi