Thaçi

Thaçi e Meta presion BE-së: Nënshtetësi shqiptare për gjithë kosovarët

Postuar në 11 Tetor, 2017 12:50

Vizita e presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në këtë të mërkurë në Kosovë kulmoi me deklaratën e homologut Hashim Thaçi se ka kërkuar nga kreu i shtetit shqiptar t’u japë nënshtetësi shqiptare të gjithë qytetarëve të Kosovës.

Sipas tij, ky është opsioni i vetëm që ka Kosova në kushtet e izolimit klasik nga Bashkimi Evropian. “Kam përshtypjen se është në përputhje të plotë me legjislacionin shqiptar dhe atë europian”-deklaroi Thaçi.

SHBA vulos kufirin e Kosovës me Malin e Zi

Postuar në 29 Shtator, 2017 21:13

SHBA i kërkoi Kosovës t’i japë fund çdo diskutimi për kufirin me Malin e Zi dhe të ratifikojë sa më shpejt marrëveshjen e demarkacionit. Mesazhi u dha nga zv/presidenti Pence gjatë takimit që pati në Uashington me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Haradinaj drejt rikthimit si kryeministër i Kosovës

Postuar në 07 Shtator, 2017 16:55

Ramush Haradinaj është drejt emërimit për herë të dytë si kryeministër i Kosovës. Ish-kreu i UÇK-së, u mandatua nga Presidenti Hashim Thaçi për të formuar qeverinë e re, pas marrëveshjes së arritur me AKR-në e Behgjet Pacollit dhe Listën Serbe për ndarjen e posteve në kabinetit qeveritar. Thaçi postoi një foto të takimit me Haradinajn dhe tekstin e mandatimit të tij.

Komisionit Europian i kërkohet qëndrim për retorikën irredentiste të Ramës e Thaçit

Postuar në 07 Maj, 2017 13:23

Shqetësimin rreth paqëndrueshmërisë së vazhdueshme politike në Maqedoni dhe pasigurisë në rritje në Ballkanin Perëndimor prej retorikës irredentiste të Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama ka  shprehur nga zv/Presidenti i Parlamentit Evropian dhe kreu i Eurogrupit të Syrizas, Dimitris Papadimoulis, duke i shtruar disa pyetje Komisionit Evropian dhe përfaqësueses së Lartë të BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini.

Bashkimi nacional i shqiptarëve e përjashton këtë klasë politike

Postuar në 21 Prill, 2017 13:10

Beogradi zyrtar po luan për disa ditë rresht me kartën e shqetësimit nga deklaratat nacionaliste të politikanëve shqiptarë. Shkak u bë deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për “Politico”, ku në respekt të një frekuence 3 mujore, Edi Rama u rishfaq me gogolin e nacionalizmit shqiptar dhe projektit të bashkimit të Shqipërisë me Kosovën, si alternativë ndaj dështimit të anëtarësimit në BE. Deklaratën e tij e pasoi presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, në garë për epërsi morale në botën shqiptare, e mandej edhe Jonuz Musliu në Luginën e Preshevës.

Presidenti i Kosovës tërhiqet nga nisma për krjimin e ushtrisë(letra)

Postuar në 07 Prill, 2017 15:30

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është tërhequr nga nisma e tij ligjore për tranformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Pas presioneve të komunitetit ndërkombëtar, kreu i shtetit të Kosovës, ka vendosur të bëjë një hap mbrapa, vendim që ia ka njoftuar zyrtarisht Kuvendit të Kosovës përmes një letre. Më poshtë letra e plotë, publikuar në Koha Ditore:

Trump uron presidentin Thaçi për pavarësinë e Kosovës

Postuar në 16 Shkurt, 2017 14:30

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i ka dërguar një letër urimi Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e Ditës së Pavarësisë së vendit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë  shkruan se "Partneriteti mes dy shteteve mbështetet në vlerat dhe interesat e përbashkëta. E ardhmja e Kosovës sovrane, multietnike dhe demokratike bazohet në rajonin e Ballkanit stabil, të begatë dhe plotësisht të integruar në bashkësinë ndërkombëtare". 

Sajimi i "armikut" dhe propaganda e Thaçit

Postuar në 21 Gusht, 2016 16:25

Shqipëria dhe Kosova, “shtete “që kanë probleme me Protokollin

Postuar në 02 Maj, 2016 11:35

Hashim Thaçi u zgjodh President i Kosovës dhe ky është tashmë një fakt i prodhuar nga institucionet e vendit. Ndonëse ceremonia në qendër të Prishtinës i ngjante një dasme të fortësh që pretendojnë se edhe kur marrin frymë ky është interes publik, sërish Thaçi është në mënyrë legjitime numri një i shtetit të ri në Ballkan. Po sa pranohet ky fakt nga pjesa tjetër? Shumë vështirë, madje aq sa sfidon rregullat normale protokollare.

BE nuk uron zgjedhjen e Thaçit si President

Postuar në 27 Shkurt, 2016 10:32

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të BE’së, Maja Kocijancic, ka lëshuar një deklaratë në të cilën nuk e uron fare zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të Shtetit të Kosovës.
Aty vetëm përmendet se zgjedhja e tij është bërë në një situatë të tensionuar dhe përçarëse, shkruan Gazeta Express.
Me këtë rast, ajo ka bërë thirrje që të ndalet dhuna derisa ka kërkuar nga liderët e Kosovës që të veprojnë me qetësi për të qetësuar situatën.

Pages

Subscribe to RSS - Thaçi