Thaçi

Pajtimi me Rusinë ose rrënimi i pavarësisë së Kosovës

Postuar në 21 Nëntor, 2018 13:16

Takimi i Presidentit të Ko sovës, Hashim Thaçi, me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në Forumin Ndërkombëtar të Paqes në Paris (11- 13 Nëntor 2018) nuk ishte i zakonshëm. Ai ishte i pari, në këtë nivel, midis dy vendeve. Për më tepër, u takua Presidenti i një fuqie të madhe me Presidentin e një vendi, të cilin ajo nuk e njeh si shtet, por thjesht si territor të një shteti tjetër.Për të gjykuar mbi këtë takim duhet parë, fillimisht, rruga që u ndoq për të arritur deri aty, çështjet që u ngritën dhe qëndrimi i palëve rreth tyre.

Macron në Ballkan si lobues i marrëveshjes për ndarjen e Kosovës?

Postuar në 20 Nëntor, 2018 13:58

Mediat serbe referojnë një artikull të Radio France International sipas të cilit në vizitën e afërt në Beograd të presidentit francez, Emmanuel Macron, pritet të diskutohet ideja e marrëveshjes së korrigjimt të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës.

Pse nxiton Thaçi të korrigjojë kufijtë?

Postuar në 16 Nëntor, 2018 11:43

Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se askush në administratën amerikane nuk është euforik ndaj propozimit të Hashim Thaçit për korrigjim të kufijve.

Ai thekson se është në interes të përbashkët dhe në interes të BE-së dhe të Gjermanisë që këto vende të shkojnë mirë me njëri-tjetrin, në fund që të dy do të jenë anëtare të plota të BE-së.

 

Haradinaj tallet me Thaçin (Video)

Postuar në 08 Tetor, 2018 22:02

 “Ju shpreh ngushëllimet e mia për këtë idenë e territoreve që besoj se ka vdek”. Ky është kapaku Haradinaj i vuri me nota tallëse idesë së Presidentit Thaçi për ndryshim të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës.

Dueti me Beogradin, Hashim Thaçi viziton Preshevën të mërkurën. Në delegacion edhe austriaku Hahn

Postuar në 09 Shtator, 2018 13:37

Agjencia e lajmeve Presheva Jonë shkruan se presidenti kosovar, Hashim Thaçi do të jetë në Preshevë këtë të mërkurë, në një vizitë ku do të marrë pjesë ndër të tjerë edhe Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Një marrëveshje që i kërkon shqiptarët të jenë kukulla

Postuar në 05 Shtator, 2018 14:22

Serbia nuk ka kohë për të humbur dhe dëshiron të diskutojë për çështje që janë të rëndësishme për serbët dhe shqiptarët

Kështu ka deklaruar gjatë një konference për shtyp presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili mesa duket po mendon edhe për shqiptarët. I zhgënjyer nga qëndrimet e Hashim Thaçit, Vuçiç ka shtuar se pala shqiptare nuk ka dëshirë të bisedojë as për Veriun, as për Gazivodën apo Mitrovicën, as edhe për Asosacionin e Komunave serbe.

Asnjë përgjigje për atë që do t’i lëshohet Serbisë, Thaçi: Status quoja nuk mund të vazhdojë

Postuar në 27 Gusht, 2018 15:14

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi vijon të mos i japë përgjigje pyetjes kryesore që ka lindur qyshkur se ai hodhi idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë: Si do të shmaget ndarja e Kosovës në këtë rast. Në një intervistë për EuropeanWesternBalkans, Thaçi përsërit të njëjtat gjëra. Integrimin e Kosovës në BE dhe NATO e dëshirojnë 92% e qytetarëve të Kosovës dhe sipas tij kjo është premisë për të negociuuar edhe kufijtë.

Kosova duhet ta mbyllë kapitullin e konfliktit me Serbinë në një mënyrë të përhershme dhe përmes një formule të qëndrueshme…

Ndarja e Kosovës, pazar i mbyllur. Vuçiç njofton takimin me Hashim Thaçin dhe Edi Ramën

Postuar në 24 Gusht, 2018 15:12

Tirana zyrtare ka një rol të vetin në idenë e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo është lënë të kuptohet nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i cili gjatë një prononcimi për mediat tha se në eventualitetin e një marrëveshjeje me shqiptarët, të gjithë do të humbasin diçka.

Le të presim për rezultatet dhe të shohim se kush fitoi e kush humbi. Ne duhet të kuptojmë se pas një marrëveshjeje të mundshme me shqiptarët, të gjithë do të humbasin diçka

Thaçi sfidon Merkel, pakti me Vuçiç brenda 2019

Postuar në 14 Gusht, 2018 18:42

Pavarësisht qëndrimit të kancelas Merkel kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se thënë se korrigjimi i kufijve me Serbinë, në kuadër të fazës së fundit të dialogut, mund t’i hapë rrugë dy shteteve që të anëtarësohen në Bashkimin Evropian.

Video/Konferenca për shtyp e Thaçit: Korrigjim kufijsh me Serbinë. Do krijojmë Asosacionin

Postuar në 08 Gusht, 2018 12:33

Pages

Subscribe to RSS - Thaçi