Thaçi

Hashim Thaçi zgjidhet presidenti Kosovës

Postuar në 26 Shkurt, 2016 20:27

Hashim Thaçi është presidenti i ri i Kosovës. Pavarësisht përpjekjeve të opozitës, në Parlamernt dhe jashtë, saj, ish-kryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtë i saj është zgjedhur në krye të shtetit. Thaçi u zgjodh në raudin e tretë, pasi në raundin e parë nga 80 deputetë të pranishëm votuan 60 pro Thaçit, 4 pro Rafet Ramës dhe 27 vota ishin të pavlefshme. Në raundin e dytë, Thaçi mori Thaçi mori 64 vota, kurse Rafet Rama 2 dhe 15 vota rezultuan të pavlefshme.

A ndërtohet shteti me televizion e me fotografi?

Postuar në 12 Shkurt, 2016 12:08

Ministri i punëve të jashtme, H.TH, po shrytëzon të miturit dhe fëmijët e varfër të Kosovës për përfitime personale e për karierë partiake. Ky njeri po shkelë kodin etik dhe njerëzor duke manipuluar, në publik, me fëmijët e pafajshëm e fragjil. Fotografitë e shkrepura me fëmijë për fushatë partiake, në momentin kur në Kosovë po vdesin fëmijë nga kanceri për mungesë të trajtimit mjekësor, është kokë e këmbë, vepër e cmendur, e turpshme, jo etike, jo njerëzore dhe egoiste e këtijë njeriu dhe i shokëve të tijë.

Ilir Meta shmang sërish një vizitë në ShBA

Postuar në 30 Gusht, 2015 11:53

Në vizitën e fundit të Victora Nuland në Shqipëri, të gjithë vunë në dukje faktin se zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, shmangu një takim me kryetarin e Parlamentit, Ilir Meta. Duket se edhe ky i fundit, nuk po këmbëngul shumë që të jetë i pëlqyer në ShBA. Po t’ i besojmë raportomit të portalit “tesheshi.com”, Meta ka vizituar aë fumdmi Maqedoninë, ku ka qenë i ftuar edhe në dasmën e djalit të Menduh Thaçit, ndonëse kishte një ftesë për një aktivitet në ShBA. “Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, nuk do të shkojë as këtë verë në SHBA.

Thaçi për “The Telegraph”: Serbia hapa përpara për njohjen e Kosovës

Postuar në 28 Gusht, 2015 10:10

E përditshmja e njohur britanike “The Telegraph” ka realizuar një intervistë me zv/kryeministrin e parë, njëherësh ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ai mbuloi disa tema të rëndësishme, duke filluar nga kriza e emigrantëve, lufta kundër ekstremizmit, dialogu me Serbinë, integrimet evropiane dhe Gjykata Speciale.

Marrëveshjet e komunikacionit me Serbinë, Thaçi: “Eshtë njohje reale e Kosovës”

Postuar në 25 Gusht, 2015 21:04

Serbia ka pranuar të nënshkruajë marrëveshjet e telekomunikacionit me Kosovën, çka për Hashim Thaçin, nënkupton që “shteti ynë trajtohet si Republika e Kosovës”.

Hashim Thaçi paralajmëron OKB: Gjykata Speciale nuk mund të barazojë dot gjenocidin serb me krime të veçuara

Postuar në 21 Gusht, 2015 19:00

Pasi është detyruar nën presionin ndërkombëtar të miratojë krijimin e Gjykatës Speciale që do hetojë krimet e luftës në Kosovë, zv.kryeministri dhe kreu i PDK-së Hashim Thaçi ka paralajmëruar në fjalën e tij në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se rezistencën e shqiptarëve dhe luftën e UÇK-së, asgjë nuk mund ta barazojë me krimin shtetëror serb.

Samiti i Vjenës: Rama, Thaçi e Vuçiç do të luajnë futboll me ekipin “BE e ardhshme”

Postuar në 20 Gusht, 2015 10:05

​Një tjetër lajm spektakli. Në samitin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet me 27 gusht në Vjenë, si vazhdimësi e procesit të Berlinit të iniciuar nga Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, do të ketë një ngjarje të pazakontë, transmeton Klan Kosova sipas një raporti të agjensisë “Tanjug”. Një ndeshje miqësore futbolli do të luhet në mes liderëve të Ballkanit Perëndimor, në mes dy ekipeve “BE e ardhshme” dhe “BE”.

Pages

Subscribe to RSS - Thaçi