Thaçi

Trump, letër Thaçit: Një marrëveshje e balancuar me Serbinë është e mundshme

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 10:11

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se do të marrin rol drejtues të dialogun mes Serbisë dhe Kosovës. Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër homologut kosovar, Hashim Thaçi në të cilën marrëveshja mes të dyja vendeve konsiderohet e mundshme. 

Takim i fshehtë Thaçi-Vuçiç në Romë: Nuk ka luftë. E gjitha manipulim për të ndarë kufirin

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 14:09

Ish-ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç, ka deklaruar se vendosja e tarifave nga Kosova për Serbinë si dhe krijimi i ushtrisë kosovare janë vendime të rakorduara mes dy presidentëve, Vuçiç dhe Thaçi. Duke folur para gazetarëve në qytetin e Krgaujevacit, Jeremiç, që sot drejton partinë opozitare, Partia e Popullit, tha se Thaçi dhe Vuçiç janë takuar në Romë në 4 nëntor për koordinuar vendimmarrjen përkatëse që duhet të çojë në atë që e ai e quajti “krijimin e shumicave që do të mbështesin retifikimin e kufijve”.

Negociata e çuditshme: Serbia njeh kufijtë, por jo Kosovën. Thaçi lëshon kufijtë, të fitojë njohjen!!!

Postuar në 29 Nëntor, 2018 02:47

Kosova do të ndahet. Ky është edhe plani i Amerikës.  Këtë duket sikur po do të thotë presienti i Kosovës Hashim Thaçi që së fundmi është në një përpjekje të personalizuar për atë që e përshkruan me eufemizëm si Marrëveshje historike me Serbinë.

Po cila është kjo marrëveshje? Në thelb ajo synon njohjen e Kosovës si shtet nga Serbia, në këmbim të garancive për pakicën serbe në Kosovë, por edhe ndryshimin e kufijve duke bërë korrigjime përkatëse. Vetë Thaçi e thotë këtë në një intervistë të djeshme për Zërin e Amerikës:

Pajtimi me Rusinë ose rrënimi i pavarësisë së Kosovës

Postuar në 21 Nëntor, 2018 13:16

Takimi i Presidentit të Ko sovës, Hashim Thaçi, me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në Forumin Ndërkombëtar të Paqes në Paris (11- 13 Nëntor 2018) nuk ishte i zakonshëm. Ai ishte i pari, në këtë nivel, midis dy vendeve. Për më tepër, u takua Presidenti i një fuqie të madhe me Presidentin e një vendi, të cilin ajo nuk e njeh si shtet, por thjesht si territor të një shteti tjetër.Për të gjykuar mbi këtë takim duhet parë, fillimisht, rruga që u ndoq për të arritur deri aty, çështjet që u ngritën dhe qëndrimi i palëve rreth tyre.

Macron në Ballkan si lobues i marrëveshjes për ndarjen e Kosovës?

Postuar në 20 Nëntor, 2018 13:58

Mediat serbe referojnë një artikull të Radio France International sipas të cilit në vizitën e afërt në Beograd të presidentit francez, Emmanuel Macron, pritet të diskutohet ideja e marrëveshjes së korrigjimt të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës.

Pse nxiton Thaçi të korrigjojë kufijtë?

Postuar në 16 Nëntor, 2018 11:43

Peter Beyer, raportues i grupit parlamentar CDU/CSU për Kosovën dhe Serbinë në Komisionin e Jashtëm të Bundestag-ut, thotë se askush në administratën amerikane nuk është euforik ndaj propozimit të Hashim Thaçit për korrigjim të kufijve.

Ai thekson se është në interes të përbashkët dhe në interes të BE-së dhe të Gjermanisë që këto vende të shkojnë mirë me njëri-tjetrin, në fund që të dy do të jenë anëtare të plota të BE-së.

 

Haradinaj tallet me Thaçin (Video)

Postuar në 08 Tetor, 2018 22:02

 “Ju shpreh ngushëllimet e mia për këtë idenë e territoreve që besoj se ka vdek”. Ky është kapaku Haradinaj i vuri me nota tallëse idesë së Presidentit Thaçi për ndryshim të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës.

Dueti me Beogradin, Hashim Thaçi viziton Preshevën të mërkurën. Në delegacion edhe austriaku Hahn

Postuar në 09 Shtator, 2018 13:37

Agjencia e lajmeve Presheva Jonë shkruan se presidenti kosovar, Hashim Thaçi do të jetë në Preshevë këtë të mërkurë, në një vizitë ku do të marrë pjesë ndër të tjerë edhe Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Një marrëveshje që i kërkon shqiptarët të jenë kukulla

Postuar në 05 Shtator, 2018 14:22

Serbia nuk ka kohë për të humbur dhe dëshiron të diskutojë për çështje që janë të rëndësishme për serbët dhe shqiptarët

Kështu ka deklaruar gjatë një konference për shtyp presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili mesa duket po mendon edhe për shqiptarët. I zhgënjyer nga qëndrimet e Hashim Thaçit, Vuçiç ka shtuar se pala shqiptare nuk ka dëshirë të bisedojë as për Veriun, as për Gazivodën apo Mitrovicën, as edhe për Asosacionin e Komunave serbe.

Asnjë përgjigje për atë që do t’i lëshohet Serbisë, Thaçi: Status quoja nuk mund të vazhdojë

Postuar në 27 Gusht, 2018 15:14

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi vijon të mos i japë përgjigje pyetjes kryesore që ka lindur qyshkur se ai hodhi idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë: Si do të shmaget ndarja e Kosovës në këtë rast. Në një intervistë për EuropeanWesternBalkans, Thaçi përsërit të njëjtat gjëra. Integrimin e Kosovës në BE dhe NATO e dëshirojnë 92% e qytetarëve të Kosovës dhe sipas tij kjo është premisë për të negociuuar edhe kufijtë.

Kosova duhet ta mbyllë kapitullin e konfliktit me Serbinë në një mënyrë të përhershme dhe përmes një formule të qëndrueshme…

Pages

Subscribe to RSS - Thaçi