sondazhi

Kush ju vjedh më shumë?

Postuar në 20 Shkurt, 2016 20:42

“Jeta osh qef”, një faqe shumë e vizituar në internet, ka realizuar një sondazh me pyetje të pazakonshme për mënyrën si zhvillohen sondazhet në Shqipëri. “Kush mendoni se ju vjedh më shumë?” është pyetja, e cila pavarësisht se ka brenda një element sugjestionues, sërish i bën apel një realiteti dhe një perceptimi. Në rreth 1 600 votues përgjigjet japin hierarkinë e “hajdutëve” me në krye Ilir Beqjan, pasuar nga Erjon Veliaj, e me radhë, Adrian Çela, Taulant Balla dhe Vangjush Dako.

Një 30% problematik

Postuar në 12 Shkurt, 2016 20:13

Një sondazh i kryer në faqen e "Top-Channel" shtron këtë pyetje:  A mendoni se ka të drejtë deputeti Ben Blushi në kërkesat e tij për funksionimin e demokracisë së brendshme në parti?

Sondazhi në Balkanweb: Vetëm 38% presin zgjedhje të parakohshme

Postuar në 05 Janar, 2016 17:27

Nga një sondazh online në portalin Balkanweb, ndër më të lexuarit ndër ato shqiptare, rezulton se vetëm 38% e lexuesve aktivë që kanë marrë pjesë në sondazh presin të ketë këtë vit zgjedhje të parakohshme dhe qeveri teknike. Pritshmëritë e të tjerëve janë shpërndarë në këto opsione: Rritje të ardhurash (17%); Miratimin e reformës në drejtësi (16%); Punësim (14%); Rritje ekonomike të vendit (11%); Hapjen e negociatave për anëtarësim (5%).

BAROMETËR: Vetëm 750 mijë zgjedhës e vlerësojnë punën e qeverisë në përgjithësi

Postuar në 24 Nëntor, 2015 00:34

Pro qeverisë aktuale shqiptare, para dy vjetësh, votuan plot 1 milion zgjedhës (680 mijë votuan për qeverinë e mëparshme dhe rreth 480 mijë zgjedhës që banonin në Shqipëri nuk votuan fare ose votuan për parti e kandidatë jashtë koalicioneve).

Emigracioni: Si po e ndryshon botën

Postuar në 15 Nëntor, 2015 13:51

Pikëpamjet e njerëzve në lidhje me situatat ekonomike personale dhe kombëtare mund të shërbejnë si parashikuesit më të fortë të qëndrimeve të tyre ndaj emigracionit, sipas një studimi të Gallup rreth qëndrimeve ndaj emigracionit në 142 vende. Në të gjithë botën, studimi konstaton se njerëzit që shprehen se situatat e tyre ekonomike janë ‘të varfra’ ose ‘po përkeqësohen’ kanë më shumë të ngjarë të favorizojnë nivele më të ulëta të emigracionit në vendet e tyre.

Greqia kërcënim i parë për shqiptarët në perceptim, Serbia në vend të dytë

Postuar në 28 Tetor, 2015 09:51

Shqiptarët shohin Greqinë si kërcënimin e tyre të pare. 31.6% e të anketuarve publikuar gjatë inagurimit te Qendres për Marrëdhëniet Shqiptaro-Serbe e mendojnë këtë, ndërsa Serbinë e shohin të dytën në listën e disa vendeve të përfshira në anketim me 27.8%.

Ç'mendojnë investitorët e huaj për tatimet? Gjysma e kontrolleve për rryshfet dhe korrupsion

Postuar në 07 Tetor, 2015 13:10

Nëse perceptimi i biznesit vendas apo tregëtarëve nga rrethe të ndryshme të vendit në raport me kontrollet e tatimorëve mund të duket i paragjykuar për shkak të traditës jo dhe aq korrekte që kemi trashëguar në sistemin e tatimeve, të huajt janë gjithmonë më të drejtëpërdrejtë dhe shumë më pak emocionalë lidhur me korrektesinë e administratës tatimore shqiptare.

Një sondazh për situatën në Ballkan, por pa Shqipërinë

Postuar në 04 Tetor, 2015 18:19

“Foreign Policy” organizon së fundmi një sondazh që merr në pyetje lexuesit për vendet e Ballkanit, përveç Skocisë.  Pyetjet përqendrohen te përshtypjet për marrëdhëniet e këtyre vendeve me SHBA-të, për mendimin se ku duhet investuar në të ardhmen, në planin ekonomik dhe politik, duke kërkuar cilësime për nivelin e marrëdhënieve. Sondazhi nuk e përfshin Shqipërinë, por shtron pyetje për Greqinë, Kosovën, Bosnjen, Maqedoninë, Serbinë, Bullgarinë, Republikën Srpska dhe Rumaninë.

Merkel e pathyeshme, fiton shumicë absolute nëse zgjedhjet do të mbaheshin javës tjetër

Postuar në 02 Gusht, 2015 15:33

Nëse në Gjermani, zgjedhjet do të mbaheshin javën tjetër, kancelarja Angela Merkel, do të fitonte shumicë absolute. Kështu referon agjencia “Reuters” një sondazh të realizuar një ditë pasi revista “Spiegel” publikoi lajmin se Merkel ka ndërmend të garojë për një mandat të katërt. Arsyet e kësaj mbështetjeje gjenden tek sjellja e kancelares gjatë krizës greke, ku ajo provoi veten të ishte një politikane “ku mund të mbështetesh në situata të vështira”.

Pages

Subscribe to RSS - sondazhi